GSMSmartfony i Telefony Komórkowe

HONOR 20 Pro – nocna fotografia w ponadprzeciętnej jakości

Zdjęcia tworzone są przez światło i dlatego mogą być jedynie tak dobre, jak światło, które przechodzi przez soczewkę. A im większa wielkość przesłony, tym więcej wpadającego światła. Seria HONOR 20 wyposażono w przesłonę f/1.4, największą na rynku. Zwiększa ona ilość wpadającego światła o 50% w porównaniu ze standardową przesłoną w innych smartfonach.

Standardowe aparaty fotograficzne mają tę przewagę, że są zaprojektowane bez ścisłych ograniczeń ze względu na rozmiar urządzenia. Z kolei aparaty w smartfonach muszą zmieścić wiele istotnych funkcji w dużo mniejszych obudowach. Największe różnice można wówczas dostrzec szczególnie w zdjęciach nocnych, które wymagają zaawansowanego sprzętu i wysokiej jakości wykonania, nawet przy użyciu standardowego aparatu fotograficznego. Niedawno ujawniony HONOR 20 Pro, który zawiera całkowicie przeprojektowany tryb nocnej stabilizacji obrazu, zmienia to podejście. Już HONOR 10 pokazywał zalążki nowoczesnej fotografii nocnej, ale to HONOR 20 Pro stawia poprzeczkę znacznie wyżej.

Czas ekspozycji

Wyobraźmy sobie aparat jako pokój, w którym jest zbierane i przetwarzane światło. Czas ekspozycji to czas, w którym w pokoju otwierają się okna. Za dnia światła jest aż za dużo, 1/50 do 1/100 wystarczy, by wpuścić odpowiednią ilość. Jednak w nocy lub przy słabym oświetleniu potrzeba przynajmniej dwóch sekund, by uzyskać odpowiednią ilość światła do zrobienia sensownego zdjęcia. Inaczej mówiąc – im dłużej okna będą otwarte, tym więcej światła wejdzie do pokoju.

Mimo iż dwie sekundy to krótki czas, dla kamery to wieczność. Nawet najmniejsze drgania w tym czasie powodują, że zdjęcie wychodzi zamazane i kompletnie niewyraźne. Profesjonalni fotografowie uważają, że zdjęcia nocne nie mają sensu bez statywu. Jednak większość osób korzystających ze smartfonów robi zdjęcia spontanicznie, po drodze, a nie podczas zaplanowanej sesji.

honor 20 pro

Efekt jak ze statywem

Stabilizacja obrazu w trybie nocnym rozwiązuje problem statywu poprzez wykorzystanie fragmentacji, rozbijając proces robienia zdjęcia na dziesięć lub więcej krótszych momentów. Krótsze ekspozycje zapewniają, że zdjęcia nie zostają prześwietlone, podczas gdy dłuższe zapewniają uchwycenie detali w ciemniejszych fragmentach. Metoda ta różni się od tej stosowanej w tradycyjnych smartfonach, w której – aby zwiększyć jasność – stosuje się jedną długą ekspozycję. Kilka obrazów zostaje później połączonych przez algorytm sztucznej inteligencji, który tworzy ostateczny obraz, nie tylko wzmacniając dynamikę oraz jasność, lecz także redukując szumy i zapewniając dużo lepsze szczegóły. Rezultatem są wyraźne, żywe i realistyczne zdjęcia.

Detekcja rąk i samokorygująca fotometria

Funkcja sztucznej inteligencji HONOR 20 Pro ustala, czy użytkownik robi zdjęcie, trzymając smartfon w dłoniach. W momencie, gdy naciskana jest migawka, chip Kirin 980 włącza detektor, który za pomocą czujnika grawitacji i żyroskopu ustala, czy smartfon jest trzymany w rękach, żeby przeanalizować podgląd obrazu. Po wykryciu, że użytkownik trzyma aparat, sztuczna inteligencja HONOR 20 Pro korzysta z fotometrii, by dostosować parametry do wszystkich wygenerowanych ekspozycji.

W uproszczeniu fotometria to metoda pomiaru relatywnej mocy światła. Nasze oczy i mózg naturalnie wyposażono w potężny system fotometryczny. W mocnym świetle nasze źrenice kurczą się, by ograniczyć dopływ światła. Natomiast w słabym nasze źrenice rozszerzają się, by wpuścić go więcej. Dlatego w smartfonach marki HONOR wykorzystano ten uniwersalny fenomen, by stworzyć automatyczny system fotometryczny kontrolowany przez sztuczną inteligencję. W momencie naciskania migawki, fotometryczny system sztucznej inteligencji wykorzystuje kluczowe dane pozyskane z rozpoznania scenerii: jasność i źródła światła w podglądzie oraz liczbę drgań, by automatycznie skonfigurować liczbę ekspozycji i ich długość.

W średnio i dobrze oświetlonym pomieszczeniu HONOR 20 Pro wyznacza krótszą ekspozycję i mniejszą liczbę klatek. Kiedy otoczenie jest ciemniejsze, smartfon wyznacza dłuższą ekspozycję i większą liczbę klatek.

Synteza obrazów

Fotometria sztucznej inteligencji pozwala uzyskać odpowiednią ekspozycję dla kilku ujęć. Jednak niektóre obrazy wciąż pozostaną rozmazane. Dlatego HONOR 20 Pro filtruje je pod względem ostrości i wyrazistości, usuwając te, które wychodzą rozmyte. Tak działa pierwszy krok weryfikacji drgań. Drugim krokiem jest ustawienie obrazu. W czasie ekspozycji od dwóch do sześciu sekund, HONOR 20 Pro wykona przynajmniej dziesięć zdjęć. Poszczególne elementy są ustawiane i nakładane na siebie w taki sposób, aby przeciwdziałać efektom drgania rąk. Jest to proces, który wymaga ogromnej mocy obliczeniowej.

Ostatni krok w nocnym trybie stabilizacji zakłada połączenie wszystkich obrazów w jedną spójną całość. Podczas połączenia obrazów, system sztucznej inteligencji dba o to, aby jaśniejsze rejony nie zostały prześwietlone, a ciemniejsze były jaśniejsze, zachowując odpowiednią klarowność obrazu i nasycenie barw. W czasie syntezy wykrywane są różnice między pikselami. Obrazy, które są inne od pozostałych, zostają skorygowane, by ostateczne zdjęcie było ostre i wyraziste. Na jednym z ostatnich etapów następuje redukcja szumów.

HONOR 20 Pro wyposażono w przesłonę f/1.4, która umożliwia wpadanie większej ilości światła. Komponenty serii HONOR 20 działają z najnowszym oprogramowaniem jako część systemu optycznej stabilizacji obrazu. Ta unikatowa interakcja między sztuczną inteligencją a najnowocześniejszymi częściami umożliwiają pełnowartościową fotografię nocną w standardzie.

źródło: HONOR

3 komentarze do “HONOR 20 Pro – nocna fotografia w ponadprzeciętnej jakości

Możliwość komentowania została wyłączona.