GSMRecenzjeSmartfony i Telefony Komórkowe

Sony XPERIA 1 V – test, recenzja

Przyznam, że kiedy smartfon Sony XPERIA 1 V jechał do mnie na test. Nie do końca byłem przygotowany i świadomy co mnie czeka. Owszem wiedziałem, że będzie to flagowiec ze znakomitą specyfikacją. Dodatkowo, że mogę się spodziewać smartfona z bardzo dobrymi aparatami oraz, że sporo kosztuje. Plus przeczytałem na jego temat może ze dwie opinie na stronie, któregoś ze sklepów internetowych. Ale to tyle. Stąd emocje, które u mnie wywołał podczas testowania. A były to i zachwyt i euforia ale także zdziwienie a czasami i „przerażenie” (choć docelowo z bardzo pozytywnym skutkiem). Pozostaną ze mną na długo. I choć także i niewątpliwie nie do końca poznałem możliwości tego smartfona. A w przypadku aparatów być może tylko w niewielkim procencie. Zdradzę to od razu. Sony XPERIA 1 V to jeden z najlepszych smartfonów jakie miałem możliwość do tej pory testować.

Zawartość pudełka

Właściwie można by napisać: „w pudełku znajdziemy smartfon oraz trochę papierologii” i tyle. W środku nie ma ani ładowarki, ani kabelka ani nawet szpilki do wysuwania tacki sim. W tym przypadku od razu uspokoję, nie ma takiej potrzeby, wystarczy paznokieć. No to może chociaż jest etui? Tym bardziej, że smartfon Sony XPERIA 1 V to górna półka cenowa. A osobiście cenię sobie producentów, którzy w komplecie dodają etui… Ale też nie ma. Natomiast jak się za chwilę okazało, jeżeli o mnie chodzi, to parę ładowarek i kabelków już mi się nazbierało, więc nie potrzebuję. A co do etui, smartfon Sony XPERIA 1 V moim zdaniem bardzo pewnie trzyma się w dłoni, więc ewentualnie można samemu na spokojnie później jakieś dobrać, dokupić. Także w sumie to i papierologii w tym pudełku mogło by nie być. Bo jak już wcześniej zauważyłem podczas użytkowania i testowania innych urządzeń Sony. Ten producent ma bardzo dobre wsparcie w postaci szczegółowych instrukcji i specyfikacji dotyczących danych urządzeń. Bezpośrednio na swoich stronach internetowych.

W każdym razie jeżeli chodzi o zawartość pudełka – jest proekologicznie.

Sony XPERIA 1 V pierwsze wrażenie.

Pierwsze wrażenie jest ważne i się liczy. Materiały, jakość, ich struktura, proporcje telefonu, waga, precyzja wykonania – moim zdaniem w przypadku smartfona Sony XPERIA 1 V są znakomite. Sam wygląd, stylistyka, ergonomia oraz elegancja Sony XPERIA 1 V to także cecha, która wyróżnia ten smartfon. I niewątpliwie nie jest to wygląd dziesiątek podobnych do siebie smartfonów. Ale prawdziwa i oryginalna stylistyka lub jak ktoś woli, prawdziwy i oryginalny dizajn Sony.

System – Personalizacja

Smartfon działa na praktycznie czystym systemie Android 13. Na start jest tutaj dodatkowo jedynie kilka mniej lub bardziej dedykowanych aplikacji. Ale na szczególną uwagę zasługują aplikacje PRO. Do zdjęć, filmów i dźwięku. Nakładkę systemową i jej interfejs podobnie jak w przypadku samego smartfona cechuje przejrzystość i oryginalna stylistyka Sony. A całość profesjonalizm i intuicyjność.

Serce , wspomaganie i wydajność

Krótko i na temat: Smartfon Sony Xperia 1 V ma znakomite parametry i specyfikację. W środku mamy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, układ graficzny Adreno 740, 12 GB RAM oraz 256 GB pamięci wewnętrzne. A po dokupieniu i dołożeniu dodatkowej karty pamięci microSDXC, pamięć zewnętrzną można powiększyć nawet do 1 TB. Podczas testu smartfon działał mega sprawnie i stabilnie. Praca na tym smartfonie, użytkowanie smartfona oraz granie to czysta przyjemność. A przy okazji gier, warto wspomnieć o świetnym i rozbudowanym pomocniku gracza.

Benchmarki i wszystko jasne:

Ekran

Sony Xperia 1 V posiada 6,5-calowy wyświetlacz OLED 4K HDR o proporcjach 21:9, odświeżany w zależności od treści nawet z częstotliwością 120 Hz. Podkreślę ekran 4K! Głębia kolorów, barwy, kontrast moim zdaniem są fantastyczne. Plus ogromna ilość ustawień. Korzystanie z ekranu na słońcu jest bardzo przyjemne i komfortowe.

Dźwięk

Smartfon posiada głośniki stereofoniczne Dolby Atmos, gniazdo audio 3,5 mm i znakomite technologie, które zapewniają czystość dźwięku, przestrzeń i świetne wrażenia. Płynące zarówno bezpośrednio z głośników smartfona jak i przy wykorzystaniu słuchawek.

Formaty plików muzycznych odtwarzanych przez smartfon Sony Xperia 1 V to : AAC-LC, AAC+, eAAC+, AAC-ELD, AMR-NB, AMR-WB, FLAC, MP3, MIDI,
Vorbis, PCM, Opus, Dolby Atmos, Dolby AC-4, 360 Reality Audio
A formaty zapisu to: AAC-LC , AAC+, AAC-ELD, AMR-NB, AMR-W

Na uwagę zasługuje aplikacja Music PRO:

Aparaty

Według specyfikacji producenta mamy tu:

Aparat z tyłu 1: ROZDZIELCZOŚĆ: 52 MP (pełne proporcje) / 48 MP (efektywna) / 12 MP (zapis fotografii), ROZMIAR Przetwornik Exmor T™ 1/1,35″ do urządzeń mobilnych, ROZSTAW PIKSELI 2,24 μm (rozmiar po połączeniu w grupy: 12 megapikseli), PRZYSŁONA f/1,9 ,OGNISKOWA 24 mm, POLE WIDZENIA 84°

Aparat z tyłu 2: ROZDZIELCZOŚĆ: 12 MP, ROZMIAR Przetwornik Exmor RS™ 1/3,5″ do urządzeń mobilnych, ROZSTAW PIKSELI 1,0 μm, PRZYSŁONA f/2,3 (85 mm)–f/2,8 (125 mm), OGNISKOWA 85–125 mm, POLE WIDZENIA 28° (85 mm)–20° (125 mm)

Aparat z tyłu 3: ROZDZIELCZOŚĆ: 12 MP, ROZMIAR Przetwornik Exmor RS™ 1/2,5″ do urządzeń mobilnych, ROZSTAW PIKSELI 1,4 μm, PRZYSŁONA f/2,2, OGNISKOWA 16 mm, POLE WIDZENIA 123°

Aparat z przodu: ROZDZIELCZOŚĆ 12 MP, ROZMIAR Przetwornik Exmor RS™ 1/2,9″ do urządzeń mobilnych, ROZSTAW PIKSELI 1,22 μm, PRZYSŁONA f/2.0, OGNISKOWA 24 mm, POLE WIDZENIA 83°

Do tego ogromną ilość funkcji, opcji i ustawień.

Na samym początku recenzji wspomniałem, że smartfon Sony XPERIA 1 V wywołał u mnie wiele emocji. Także takich jak zdziwienie i „przerażenie”. Przyznam, jestem amatorem jeżeli chodzi o fotografię. A mój cyfrowy aparat fotograficzny odkąd kolejne moje smartfony wykazywały możliwość robienia coraz lepszych zdjęć, od kilku lat leży schowany w szufladzie. Ponadto w smartfonach i ich aplikacjach do zdjęć bardziej sobie cenię opcje automatyczne niż PRO. A na pewno nie tak rozbudowane jak w smartfonie Sony Xperia 1 V. Stąd odkrywając mega rozbudowaną aplikację smartfona Sony Xperia 1 V najpierw byłem zdziwiony ilością opcji. A później „przerażony” jak to wszystko ogarnąć. Bo o ile tryb BASIC i AUTO nie powinien stanowić dla amatora wyzwania:

To jednak w przypadku pozostałych trybów trzeba mieć już większą wiedzę dotyczącą fotografii albo uczyć się lub odkrywać ją na nowo:

Na szczęście już w trybie BASIC a szczególnie AUTO można zrobić bardzo dobre zdjęcia. A sprawdzając, testując kolejne opcje i możliwości poszczególnych trybów i dostrzegając efekty. W moim przypadku „przerażenie” szybko zmieniło się w ciekawość i zainteresowanie oraz możliwość robienia jeszcze lepszych zdjęć. Także dla mnie docelowo pozytywnym skutkiem tych wszystkich trybów i opcji było odkrywanie na nowo poszczególnych ustawień ręcznych tak jak kiedyś w aparacie cyfrowym.

Warto dodać, że smartfon Sony Xperia 1 V posiada dodatkowy fizyczny, dwustopniowy przycisk aparatu fotograficznego, dzięki któremu wygoda i stabilizacja podczas robienia zdjęć jest jeszcze lepsza.

Filmy

Smartfon Sony Xperia 1 V umożliwia nagrywanie filmów 4K HDR z prędkością 24, 25, 30, 60 lub 120 kl./s. z dużą dodatkową ilością opcji w tym profesjonalnych:

Moje nagrania były bardzo spontanicznie i po fakcie oraz bardziej szczegółowym zapoznaniu się z opcjami nagrywania wiem, że mogłem je zrobić znacznie lepiej. Ale oczywiście prezentuję:

Do smartfona Sony Xperia 1 V można podłączyć aparat fotograficzny:

I jeszcze z ostatniej chwili:

Xperia 1 V z systemem Android 14 otrzyma aplikację Kreator wideo i tryb Bokeh

Łączność

Smartfon Sony Xperia 1 V zapewnia bardzo dobrą jakość połączeń i rozmów. Również w przypadku WiFi nie było żadnych problemów.

Bluetooth 5.3 i sparowanie np: ze smart TV oraz przesyłanie obrazu było bezproblemowe:

Sony Xperia 1 V według specyfikacji producenta zapewnia płatności zbliżeniowe dzięki NFC

Sony Xperia 1 V umożliwia obsługę dwóch kart SIM

Dodam, że mimo tego, że w smartfonie Sony Xperia 1 V nie ma opcji odblokowywania smartfona twarzą. Osobiście nie korzystam nigdy z tej opcji w smartfonach. To jeżeli chodzi o czytnik linii papilarnych to działał wzorowo.

Bateria

Smartfon posiada baterię o pojemności 5000 mAh. Jak już wiemy w komplecie nie ma ładowarki, więc ja bazowałem na tych które miałem pod ręką. I to nawet na nie zbyt mocnych. W każdym razie podczas normalnego użytkowania, grania, fotografowania nie odczułem potrzeby codziennego ładowania tego smartfona ani żeby to trwało jakoś długo. Po ok.1,5 godziny, bateria była naładowany do pełna.

Ponadto według specyfikacji producenta smartfon ma także funkcje ładowania adaptacyjnego Xperia, ochrony baterii, tryb STAMINA, ładowanie bezprzewodowe Qi ,oraz funkcję udostępniania baterii (ładowanie zwrotne)

Podsumowanie:

Przyznaję, testując smartfon Sony Xperia 1 V w pewnym momencie zacząłem się zastanawiać czy to jeszcze smartfon z możliwościami cyfrowego aparatu fotograficznego czy może już aparat fotograficzny z możliwością dzwonienia? I czy mi amatorowi fotografii te wszystkie dodatkowe opcje byłyby potrzebne. Ale skończyło się na tym, że na nowo zacząłem odkrywać fotografię i bawić się ustawieniami ręcznymi. A możliwości filmowania jakie umożliwia ten smartfon po wyjęciu go z kieszeni bardzo by mi się przydały na co dzień.

Sony XPERIA 1 V moim zdaniem to wyjątkowy i unikalny smartfon.

Atuty to:

  • Perfekcyjne wykonanie i znakomita jakość użytych materiałów
  • Oryginalny i niepowtarzalny wygląd, dizajn Sony
  • Rozbudowana personalizacja
  • Dodatkowe dedykowane profesjonalne oprogramowanie PRO
  • Topowa specyfikacja, wydajność i bezproblemowe działanie
  • Fantastyczny ekran 4K
  • Bardzo dobra bateria i jej wydajność
  • Znakomite aparaty, nagrywanie video, dźwięk
  • 5G i bardzo dobra łączność

A ewentualnie jak bym miał się czepiać to:

  • Niestety nie stać mnie na ten smartfon

I co do ceny. Przygotowując tą recenzję, za smartfon Sony Xperia 1 V trzeba było zapłacić dobrze ponad 6 tys. zł. Ale publikując ją w związku z różnymi akcjami typu: „Black Week” lub „Black Friday” cena spadła nawet do 4999 zł. Dla mnie osobiście to i tak dużo. Ale oczywiście cena to już kwestia indywidualnej oceny i możliwości finansowych każdego zainteresowanego. W każdym razie zazdroszczę, oczywiście pozytywnie, obecnym i przyszłym posiadaczom.

(mw)

Powyższy tekst, publikacja dotycząca smartfona Sony XPERIA 1 V powstały dzięki marce Sony i agencji PR wspierającej markę Sony na polskim rynku. Ale bez żadnych sugestii, wpływu oraz wcześniejszego wglądu jak ta publikacja ma wyglądać. Testowany sprzęt został wypożyczony i zwrócony po określonym czasie. Portal halohalo.pl za publikację powyższego materiału nie otrzymał żadnego wynagrodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *