Na czasie

5 porad dla podróżujących taksówkami – jak zwiększyć bezpieczeństwo i zadbać o portfel?

Płatności bezgotówkowe stały się już codziennością zdecydowanej większości (70%) Polaków, jak wynika z badania Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS). Możliwość uiszczenia opłaty w innej formie niż gotówkowa, nawet za drobne produkty czy usługi, jest udogodnieniem, na które zwracają uwagę osoby w niemalże każdym wieku. Dotyczy to takich sfer naszego życia, jak  np. codzienne zakupy, płatność za usługę kosmetyczną czy posiłek. Od pewnego czasu z tej możliwości mogą korzystać również podróżujący taksówkami. O czym warto pamiętać w trakcie podróży tym środkiem lokomocji, aby uniknąć ewentualnych zagrożeń – również w kontekście płatności za przejazdy?

  1. Wybieraj licencjonowane i legalne taksówki oraz sprawdzaj ostrzeżenia przed oszustwami

Warto wybierać taksówki zarejestrowane i posiadające wymagane licencje. Lepiej unikać korzystania z nieoficjalnych (nieoznakowanych) pojazdów, które mogą nie spełniać standardów bezpieczeństwa.

“Rekomendujemy korzystanie z oficjalnych aplikacji renomowanych firm taksówkowych, które mają sprawdzone procedury bezpieczeństwa. Zawsze trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo – osobiste, jak i finansowe – jest bardzo ważne, dlatego warto podejmować dodatkowe środki ostrożności, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń” – przekonuje Natalia Krajewska, Communication and Marketing Deputy Manager w PayTel.

Przed przejazdem warto sprawdzać, czy kierowca posiada identyfikator oraz czy taksometr jest włączony. Trzeba być świadomym potencjalnych oszustw, takich jak fałszywi taksówkarze lub nieuczciwe podwyżki cen.

  1. Weryfikuj dostępne metody płatności

Wybieraj taksówki, które akceptują płatności kartą kredytową lub debetową. To zapewnia większe bezpieczeństwo niż korzystanie z gotówki, ponieważ nie trzeba mieć ze sobą portfela ani pokazywać jego zawartości. Dodatkową korzyścią jest to, że unikamy ryzyka pozostawienia dokumentów w pojeździe.

“Warto sprawdzić, które taksówki akceptują transakcje bezgotówkowe za pomocą technologii zbliżeniowej, takiej jak NFC lub płatności mobilne. Pozwalają one uniknąć kontaktu fizycznego podczas przekazywania karty płatniczej” – radzi Michał Krasiński, Head of Product Management w PayTel.

“Korzystając z aplikacji mobilnej taksówki, warto także zweryfikować, że witryna lub aplikacja obsługują bezpieczne połączenia i szyfrowanie danych podczas płatności” – dodaje Michał Krasiński.

  1. Zwracaj uwagę na bezpieczeństwo w zakresie płatności

Możliwość bezpiecznych płatności w taksówkach to istotny aspekt, który ma wpływ na komfort i zaufanie pasażerów do korzystania z usług przewoźników.

Płatności bezgotówkowe to najłatwiejszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa transakcji za przejazd taksówką zarówno dla kierowcy, jak i pasażera. Płacąc bezgotówkowo, mamy przede wszystkim historię naszych płatności zebraną w jednym miejscu, dzięki czemu łatwiej przewidywać wydatki i dysponować własnym budżetem. Kolejną kwestią jest szeroka oferta płatności bezgotówkowych – to nie tylko tradycyjne transakcje kartą płatniczą czy kredytową, płatności zbliżeniowe kartą lub telefonem, ale również możliwość płacenia 6-cyfrowym kodem BLIK. To stosunkowo nowe rozwiązanie szybko zyskuje zwolenników – przede wszystkim z uwagi na szybkość transakcji oraz fakt, że przy transakcjach BLIK wystarczy, że podamy kierowcy kod BLIK, a następnie potwierdzimy transakcję w aplikacji naszego banku.

“Rozwiązania takie jak Novitus Vega Taxi online, które jest jedyną kasą fiskalną online w branży taksówkarskiej, ma możliwość integracji z terminalem płatniczym oraz możliwość uruchomienia płatności BLIK niezależnie od terminala To kolejne udogodnienie, wpływające na bezpieczeństwo. Wystarczy bowiem tylko telefon komórkowy, dostęp do internetu i połączenie z aplikacją bankową, co umożliwia błyskawiczne wygenerowanie 6-cyfrowego kodu. Niewątpliwą zaletą jest brak potrzeby wyjmowania portfela – dzięki czemu minimalizujemy zagrożenie pozostawienia rzeczy osobistych w taksówce” – komentuje Michał Krasiński z PayTel.

  1. Upewnij się, że otrzymałeś potwierdzenie płatności

Pamiętaj, żeby po zakończeniu podróży kierowca wydał Ci potwierdzenie płatności, które będzie dowodem, gdyby z Twojego konta bankowego została pobrana inna kwota. W przypadku płatności kartą lub kodem BLIK, potwierdzenie będzie dostępne w historii transakcji na koncie bankowym.

  1. Pamiętaj o alarmach awaryjnych

Bezpieczeństwo osobiste to najważniejsza wartość w trakcie podróżowania taksówkami. Z tego powodu w niektórych aplikacjach do zamawiania przejazdów wprowadzono funkcje alarmu awaryjnego, które pozwalają użytkownikom natychmiast zgłosić niebezpieczne sytuacje do lokalnych służb ratunkowych.

O PayTel:

Jako wiodący na polskim rynku dostawca usług płatniczych, działa w omnichannel, dostosowując swoją ofertę do aktualnych potrzeb biznesu. Specjalizacją marki są płatności bezgotówkowe, dokonywane za pomocą kart płatniczych i płatności mobilnych oraz zarządzanie siecią terminali POS. PayTel wraz z grupą SIBS (której jest częścią) i Partnerami biznesowymi oferuje rozwiązania również w zakresie płatności elektronicznych i online, w tym te dokonywane z pomocą bramki e-commerce i płatności QR. Łącząc ze sobą innowacyjne rozwiązania i najwyższą jakość oferowanych usług, PayTel zapewnia swoim Klientom stabilną i bezpieczną współpracę. PayTel jest częścią grupy kapitałowej SIBS, jednego z największych procesorów płatniczych w Europie.

Źródło: materiały prasowe PayTel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *