InternetRecenzjeUrządzenia sieciowe

Mercusys Halo H60X domowy system Wi-Fi 6 mesh – test, recenzja

Generalnie kupując router lub posiadając taki od dostawcy internetu, powinniśmy cieszyć się z jego wydajności i zasięgu w całym domu lub mieszkaniu. Ale różnie z tym bywa. Ponadto niejednokrotnie chcielibyśmy mieć internet także w ogrodzie, piwnicy lub na strychu. Natomiast tak naprawdę o stanie faktycznym i zasięgu routera dowiadujemy się dopiero po jego podłączeniu. Oczywiście sam router routerowi nierówny. Technologia w środku, parametry i cena też tu będą miały duże znaczenie. Do tego przeszkody takie jak ściany, stropy ich grubość oraz ilość też będą wpływać na jakość i zasięg internetu.

Co więc w sytuacji gdy nie do końca jesteśmy zadowoleni z zasięgu naszego routera? Otóż pomóc może zakup systemu mesh. System mesh to router i satelity, które tworzą sieć i umożliwiają pokrycie internetem większej powierzchni domu, mieszkania. Czy właśnie możliwość korzystania z internetu w ogrodzie, na strychu lub w piwnicy. Oczywiście wybór jest również spory. Osobiście sam myślałem nad zakupem systemu mesh, szczególnie niedrogiego i do mieszkania, więc chętnie skorzystałem z możliwości testu domowego systemu Wi-Fi 6 mesh Mercusys Halo H60X. I sprawdzenia jak taki system działa w praktyce.

Marka MERCUSYS z tego co sobie odświeżyłem z materiałów prasowych publikowanych na stronach halohalo.pl zadebiutowała na polskim rynku kilka lat temu. Jest to marka stworzona przez firmę TP-Link. I bazuje na doświadczeniach i technologii firmy TP-Link oraz ma być: „przykładem optymalizacji jakości i ceny” . TP-Link to bardzo znana firma globalna, więc niewątpliwie odpowiednie doświadczenie i technologię posiada.

Zawartość pudełka i pierwsze wrażenie

System mesh Mercusys Halo H60X występuje w dwóch opcjach, jako tzw. 2-pack oraz 3-pack. Osobiście testowałem Halo H60X (2-pack). W solidnym pudełku znalazłem jedną jednostkę Halo H60XR (router), jedną jednostkę Halo H60XS (satelita), kabel Ethernet RJ45, dwa zasilacze oraz instrukcję szybkiej instalacji. Mercusys Halo H60X (3-pack) to zapewne router plus dwa satelity, kabel Ethernet RJ45, trzy zasilacze oraz instrukcja szybkiej instalacji.

Router jak i satelita są identycznej wielkości „kostkami” (88 × 88 × 88 mm). Urządzenia są wykonane z odpowiednio twardego bardzo dobrze spasowanego białego plastiku. Krawędzie są zaokrąglone. Kolor biały oznacza mniej widocznego kurzu i odcisków palców. Bardzo dobrze i ładnie prezentują się w miejscach ich ustawienia.

Specyfikacja

Główne cechy Mercusys Halo H60X według danych producenta:

Standardy bezprzewodowe: Wi-Fi 6 – IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz, IEEE 802.11n/b/g 2,4 GHz 

Maksymalna prędkość transmisji: 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz, 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz

Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej: WPA-PSK/WPA2-PSK/WPA3

Protokół sieci mesh: 802.11k/v/r

Tryby pracy: Router, Punkt dostępowy

Quality of Service: WMM

Sieć WAN: Dynamiczne IP, Statyczne IP, PPPoE, L2TP, PPTP

Zarządzanie: lokalne, zdalne, wieloosobowe zarządzanie

DHCP: Serwer, Klient

Zapora sieciowa: SPI Firewall

Protokoły: Obsługa IPv4 i IPv6 

Sieć dla gości: 2,4 GHz, 5 GHz

Halo H60X – Router ma 3 Gigabitowe porty WAN/LAN i działa jako router z dostępem do Internetu

Halo H60X – Satelita ma 2 Gigabitowe port LAN i może działać tylko jako jednostka satelitarna, zwiększająca zasięg sieci

Warto podkreślić, że Mercusys Halo H60X posiada standard bezprzewodowy Wi-Fi 6. Sądzę, że jest to ważna i zdecydowanie na plus cecha Halo H60X. I osobiście uważam, że warto przy zakupie, wymianie urządzeń sieciowych brać tą technologię – cechę pod uwagę. Różnice w prędkość, wydajności oraz pojemność sieci między Wi-Fi 4, Wi-Fi 5 a Wi-Fi 6 są spore i zdecydowanie na korzyść Wi-Fi 6.

Ponadto według danych producenta Halo H60X zapewnia także:

Silne wzmacniacze sygnału – dopracowane wzmacniacze sygnału wysyłają silny i stabilny sygnał WiFi

Beamforming – technologia Beamforming koncentruje sygnał sieci bezprzewodowej w kierunku urządzeń

Self-Healing – automatycznie wybiera najlepszą ścieżkę połączenia pomiedzy Halo, aby zapewnić stabilność sieci.

Funkcję kontroli rodzicielskiej.

Instalacja i Konfiguracja

Instalacja i konfiguracja przebiega szybko, prosto i sprawnie. Umożliwia to bardzo dobra i intuicyjna aplikacja MERCUSYS – którą znajdziemy w Sklepie Play lub AppStore. Osobiście uwielbiam taki komfort konfiguracji urządzeń i sprzętu.

Działanie

Domowy system Wi-Fi 6 mesh Mercusys Halo H60X przetestowałem w dwóch lokalizacjach. Jedna to mieszkanie w tzw. „starym budownictwie” gdzie ściany i stropy mają naprawdę konkretne grubości i są bardzo solidne. A internet zapewnia operator kablówki. Druga to w miarę nowy blok i nieduże mieszkanie gdzie czasami mam wrażenie, że ściany są z kartonu. Ale z ciekawości postanowiłem sprawdzić czy Mercusys Halo H60X będzie współpracował także z routerem na kartę sim i internetem LTE. Obie lokalizacje są na pierwszych piętrach, więc ciekawiło mnie jaki będzie zasięg wyżej, na parterze, przed blokami lub czy np. w piwnicy też będę miał internet.

System mesh trzeba zaplanować i rozstawić. Idealnie było by aby „kostki” były ze sobą połączone kablem ale trzeba by posiadać już takie gotowe punkty z internetem w mieszkaniu lub domu. Albo bawić się w okablowanie. Osobiście nie miałem i nie planowałem takiej opcji, więc skoncentrowałem się na połączeniu bezprzewodowym. Oczywiście sam router z zestawu Halo H60X stawiałem przy źródle z internetem i wykorzystywałem kabel. Natomiast satelitę ustawiałem w miejscach w których chciałem mieć lepszy zasięg lub z których była szansa, że pokryją internetem miejsca na których mi zależało.

Jeżeli chodzi o pokrycie internetem większej powierzchni w lokalizacjach w których testowałem domowy system Wi-Fi 6 mesh Halo H60X to różnica była zdecydowanie zauważalna i zdecydowanie na plus w każdej lokalizacji. W niektórych kierunkach odchodziłem od bloku dobrych 30 metrów, siadałem na ławce i dzięki Halo H60X miałem zasięg i spokojnie korzystałem z domowego intenetu. Czyli na ewentualnej działce przed domem lub w ogrodzie taki system ma szansę się sprawdzić. Ponadto Halo H60X zdecydowanie również polepszał zasięg i jakość internetu czy to na piętrze czy to na parterze. Ponadto w drugiej lokalizacji mogłem korzystać z internetu w piwnicy. Do tego system działał bardzo stabilnie i bez żadnych problemów.

Przy okazji router z zestawu Halo H60X wyjaśnił mi problem z internetem od operatora kablówki gdzie zastanawiałem się dlaczego ostatnio nie mogę osiągnąć max. prędkości ustalonej w umowie. Miałem nawet ten internet reklamować ale odłączyłem dotychczasowy router, podłączyłem router z zestawu Halo H60X bezpośrednio i okazało się, że internet śmiga z należytą prędkością. Stąd albo stary router to już złom albo go muszę spróbować kolejny raz skonfigurować. Tak więc router z zestawu Halo H60X w takim przypadku może zastąpić dotychczasowy router i działać jako główny router. A w połączeniu z satelitą robi to naprawdę bardzo dobrze.

Przy okazji warto wspomnieć, że według danych producenta Halo H60X jest kompatybilne z innymi jednostkami Halo serii H (np. H30G, H50G) i może także z nimi tworzyć sieć Mesh

Podsumowanie

Jeżeli wcześniej myślałem i zastanawiałem się nad system mesh i czy on cokolwiek może zmienić – polepszyć jeżeli chodzi o domowy internet a w szczególności jego zasięg oraz jakość to Mercusys Halo H60X rozwiał moje wątpliwości. Zdecydowanie warto brać pod uwagę takie systemy mesh pod uwagę. Natomiast o ile Halo H60X w wersji 2-pack był wystarczający w lokalizacjach gdzie go testowałem. O tyle w przypadku bardzo dużego kilkupokojowego mieszkania, lub piętrowego dużego domu brałbym pod uwagę opcję 3-pack-a.

Atuty domowego systemu Wi-Fi 6 mesh Mercusys Halo H60X:

  • Ładny wygląd, bardzo dobre wykonanie
  • Prosta instalacja, konfiguracja i uruchomienie
  • Przyjazna i intuicyjna aplikacja MERCUSYS, dodatkowe wsparcie na stronie Mercusys
  • Za marką Mercusys stoi doświadczenie i wiedza TP-Link
  • Wi-Fi 6
  • Router Halo H60X może zastąpić dotychczasowy router i działać jako główny
  • Zdecydowanie zauważalna i zdecydowanie na plus różnica w pokryciu internetem większej powierzchni na której nam zależy.
  • Stabilna i bezproblemowa praca

Cena. Publikując tą recenzję system mesh Mercusys Halo H60X 2-pack można kupić już za nieco ponad 320 zł. A w wersji Halo H60X 3-pack za nieco ponad 470 zł. System mesh Mercusys Halo H60X zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. A biorąc pod uwagę, że posiada technologię, standard Wi-Fi 6 to dla mnie osobiście cena wydaje się atrakcyjna.

(mw)

Powyższy tekst, publikacja dotycząca domowego systemu mesh Mercusys Halo H60X powstały dzięki firmie Mercusys i agencji PR wspierającej markę Mercusys na polskim rynku, które dostarczyły sprzęt do testu. Portal halohalo.pl w ramach współpracy reklamowej przyjął gratyfikację w formie recenzowanego sprzętu. Ale bez żadnych sugestii, wpływu oraz wcześniejszego wglądu jak ta powyższa publikacja ma wyglądać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *