Dostęp mobilny i stałyInternet

Ericsson osiągnął gigabitowe prędkości w sieciach komercyjnych

Ericsson wraz ze swoimi klientami osiągnął w minionych tygodniach niemal gigabitowe prędkości w sieciach komercyjnych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Osiągnięcia te oznaczają, że komercyjne prędkości gigabitowe mogą stać się rzeczywistością dla wielu użytkowników komunikacji szerokopasmowej już w niedalekiej przyszłości. A to wszystko dzięki wykorzystaniu technologii udostępniającej klucze Licensed Assisted Access (LAA).

 

Operatorzy w dalszym ciągu rozwijają swoje sieci LTE na drodze do technologii 5G, będącej ważnym kamieniem milowym w podróży, której celem jest osiągnięcie prędkości gigabitowych w siecach pracujących w czasie rzeczywistym. Gigabitowa transmisja LTE wymaga jednak spektrum, które to wymaganie przekracza możliwości objęte licencją większości operatorów. Rozwiązanie? LAA.

LAA umożliwia operatorom korzystanie ze spektrum nieobjętego licencją (w uczciwy i regulowany sposób), wraz z własnym, objętym licencją spektrum. W ten sposób abonenci mogą korzystać z jeszcze większej przepustowości i prędkości transmisji danych. Podczas gdy operatorzy w efektywny sposób korzystają z zasobów nielicencjonowanego spektrum.

Dzięki ścisłej współpracy z firmą Ericsson, Telstra, wiodący operator australijskich sieci mobilnych, była pierwszą firmą która oficjalnie osiągnęła gigabitowe prędkości i uruchomiła komercyjną, gigabitową sieć LTE z wykorzystaniem jej licencjonowanego spektrum, na początku roku.

Z nowszych wieści, włoski operator TIM puka do drzwi gigabitowych. Osiągając prędkości wynoszące niemal 1 Gbps w pracującej w faktycznych warunkach, zaawansowanej sieci 4G w Mediolanie, z wykorzystaniem technologii LAA firmy Ericsson.  A w amerykańskiej branży bezprzewodowej, firmy Ericsson, Verizon i Qualcomm Technologies, Inc., jako pierwsze osiągnęły prędkość 953 Mbps we wspólnej sieci komercyjnej uruchomionej w Boca Raton, w stanie Floryda. Jest to najszybsza, ogłoszona, zwiększająca prędkość technologia LAA zrealizowana w faktycznie funkcjonującym, dynamicznym środowisku sieciowym w Stanach Zjednoczonych.

W obydwu przypadkach wykorzystujących LAA, demonstracje te wykorzystywały wszelkie dostępne w handlu elementy sieci, łącznie z obiektami komórek, elementami sprzętowymi, oprogramowaniem i łączami dosyłowymi. W ramach tej infrastruktury sieciowej, firma Ericsson wprowadziła rozwiązanie micro Radio 2205 dla LAA. Zaprojektowane pod kątem wykorzystywania nielicencjonowanego spketrum mikrorozwiązanie Ericsson zapewnia niewielkie wymiary. A także wszechstronne możliwości montażowe oraz doskonałą jakość. Firma Qualcomm Technologies dostarczyła mobilną platformę sprzętową Qualcomm® Snapdragon™ 835 z obsługą Gigabit LTE dzięki zintegrowanemu modemowi Snapdragon X16 LTE modem.

Joakim Sorelius, Kierownik Działu Produktów Systemów Sieciowych firmy, Ericsson, mówi: „Technologie te zapewniają rekordowe prędkości technologii bezprzewodowej i jesteśmy na drodze do komercjalizacji produktu dzięki tak silnej współpracy”.

Verizon i TIM to nie jedyni operatorzy podejmujący działania na rzecz komercyjnych prędkości gigabitowych z wykorzystaniem technologii LAA. T-Mobile również podjęła zdecydowane działania na rzecz komercjalizacji technologii LAA, a AT&Tpołudniowokoreański operator SK Telecom i MTS, największy rosyjski operator sieci mobilnej, zakończyły niedawno własne próby technologii LAA.

Na drodze do technologii 5G znajdziemy wiele kamieni milowych. A komercyjna sieć gigabitowa LTE z wykorzystaniem technologii LAA to jedno z bardziej znaczących osiągnięć. Umożliwiające operatorom zapewnienie gigabitowej, mobilnej komunikacji szerokopasmowej z większą przepustowością i większymi prędkościami oferowanymi klientom.

Nota wydawcy: Gigabit LTE to technologia zapewniająca maksymalną prędkość pobierania danych w warstwie fizycznej wynoszącą ok. 979 Mbps i wymaga użycia odpowiednich urządzeń. Faktyczne prędkości doświadczane przez użytkowników zależą od warunków panujących w sieci i aplikacji użytkownika.

 

 

 

 

źródło: ericsson