Check Point Research: Facebook, WeChat i inne popularne aplikacje ze znanymi podatnościami!

Zespół Check Point Research badając popularne programy mobilne odkrył, że wiele aplikacji ze sklepu Google Play, w tym Facebook oraz WeChat, są podatne na znane od dawna rodzaje ataków. W przypadku wykorzystania luk, zagrożone byłyby setki milionów użytkowników!

Powszechnie sądzi się, że gdy tylko podatność zostanie odkryta, jest natychmiastowo łatana, przez co regularne aktualizowanie systemu operacyjnego i aplikacji pozwala na zachowanie bezpieczeństwa swojego urządzenia mobilnego.

Jednak Check Point Research pokazuje, że nawet dawno załatane podatności mogą być krytycznie ważne. A to dlatego,że nieaktualny kod może znaleźć się nawet w najbardziej popularnych aplikacjach.

Popularna aplikacja mobilna składa się zwykle z wielu „reużywalnych” komponentów napisanych w niskopoziomowym języku takim jak C. Komponenty te, nazywane natywnymi bibliotekami, są często oparte na open sourcowych projektach lub zawierają fragmenty kodu z tego typu projektów.

Gdy podatność zostaje znaleziona w projekcie, jest ona łatana, ale jego autorzy zwykle nie mają kontroli nad natywnymi bibliotekami, których może ona również dotyczyć, ani nad aplikacjami, które korzystają z tych bibliotek – piszą na swoim blogu analitycy Check Point Research.

W ten sposób aplikacja może posiadać niezałataną wersję kodu nawet przez wiele lat po wykryciu podatności. I właśnie tego typu trzy krytyczne luki w zabezpieczeniach zostały odnalezione w setkach popularnych aplikacji na Androida, w tym Yahoo Browser, Facebook czy WeChat. Podatności te mogą umożliwić atakującemu kradzież danych aplikacji i zdobycie uprawnień systemowych, które posiada dana aplikacja, takich jak np. rozpoznanie lokalizacji użytkownika.

źródło obrazu: checkpoint

źródło tekstu: business news

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *