Zaprogramuj Przyszłość: lekcje programowania dla 20 tysięcy dzieci z małych miejscowości
W pierwszym etapie, trenerzy przygotują ponad 1200 nauczycieli z blisko 230 szkół do prowadzenia lekcji z programowania i wykorzystania umiejętności cyfrowych w praktyce. Szkolenia będą realizowane w szkołach publicznych w gminach wiejskich i wiejsko-miejskich, w województwach dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Dodatkowo szkoły otrzymają zestawy do prowadzenia atrakcyjnych zajęć z nowych technologii, m.in. roboty, maty edukacyjne oraz tablety. Powstaną też mobilne pracownie cyfrowe, dzięki którym w projektach będą mogły uczestniczyć placówki, które nie dysponują nowoczesnymi salami komputerowymi.
W siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji 23 czerwca br. została podpisana umowa o realizacji pierwszego z projektów „Zaprogramuj przyszłość”. Wszystkie inicjatywy będą prowadzone od 1 sierpnia 2017 r. do końca stycznia 2019 r. W imieniu konsorcjum umowę podpisała Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange, lidera projektów.
– „Zaprogramuj Przyszłość” to nasza kolejna odpowiedź na wyzwania współczesnej edukacji. Dzięki niej tysiące dzieci z niewielkich miejscowości będą mogły zdobyć kompetencje przyszłości, nauczą się twórczo korzystać z nowych technologii. Jestem przekonana, że w ten sposób pomożemy zapewnić im lepszy start życiowy – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.
Projekty są wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Orange oraz Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania. Zostaną one zrealizowane ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w ramach działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”.
– W „Zaprogramuj Przyszłość” wykorzystamy doświadczenia, jakie zdobyliśmy wraz ze współpracującymi z nami trenerami i nauczycielami, tworząc program Mistrzowie Kodowania. Cieszymy się, że kolejni nauczyciele, a wraz z nimi kolejne uczennice i kolejni uczniowie będą mogli zdobywać tak cenne dzisiaj kompetencje związane z nauką programowania – mówi Iwona Brzózka-Złotnicka, reprezentantka Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania.
Projekty „Zaprogramuj Przyszłość” to jedna z wielu inicjatyw Fundacji Orange, dzięki którym najmłodsi poznają świat nowych technologii. W 75 miejscowościach mieszkańcy korzystają z multimedialnych Pracowni Orange, otwartych dla społeczności. W ramach programu Bezpiecznie Tu i Tam zarówno młodzi internauci, jak również ich opiekunowie i nauczyciele uczą się dbać o bezpieczeństwo w sieci.
Z kolei dzięki programowi #SuperKoderzy uczniowie z klas 4-6 uczą się kodowania na lekcjach innych niż informatyka. Orange Polska wspiera edukację cyfrową w szkołach również poprzez inwestycje w nowoczesną infrastrukturę. Na mocy porozumienia z Ministerstwem Cyfryzacji, firma w trzy lata podłączy ponad 4,5 tys. szkół do sieci światłowodowej. Będzie to umożliwiało szkołom korzystanie z dostępu do internetu o prędkości co najmniej 100 Mb/s.
Dodatkowo, dzięki 15 projektom realizowanym w ramach działania 1.1 POPC, poprawiającego dostępność szerokopasmowego internetu na obszarach tzw. „białych plam”, Orange podłączy niemal 2 900 kolejnych szkół do superszybkiej sieci światłowodowej. Operator pomaga w ten sposób wyrównać szanse edukacyjne dzieci.
Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania zrzesza trenerów, nauczycieli i osoby zaangażowane w realizację ogólnopolskiego programu edukacyjnego Mistrzowie Kodowania, którego organizatorem jest firma Samsung. Obecnie w program zaangażowanych jest ponad 1700 placówek, prawie 4000 nauczycieli i 100 000 uczniów. Dzięki temu jest to największa inicjatywa edukacja w Polsce. Celem programu jest wprowadzenie programowania do szkół w całej Polsce, promocja szeroko pojętej edukacji cyfrowej i wspieranie nauczycieli oraz edukatorów w ich codziennych działaniach. Firma Samsung stale angażuje się w proces cyfryzacji polskiego społeczeństwa i polskiej gospodarki.
Poza Mistrzami Kodowania, firma zaangażowana jest w program Samsung LABO – to nowatorski program edukacyjny adresowany do studentów technicznych uczelni wyższych, techników oraz szkół zawodowych mający za cel ułatwić uczniom oraz studentom stawianie pierwszych kroków w karierze zawodowej. Samsung Inkubator w Rzeszowie natomiast to inicjatywa wsparcia dla młodych innowacyjnych przedsiębiorstw zajmujących się budowaniem rozwiązań Internetu Rzeczy. Rzeszowski inkubator dla startupów jest wspólnym programem firmy Samsung, Politechniki Rzeszowskiej oraz Doliny Lotniczej.
źródło: samsung