Internet

Samsung LABO – Studenci, którzy rozwiązują problemy sąsiadów

Prowadzony przez Samsung program dla studentów w Szczecinie jest dowodem na ogromną potrzebę współpracy nauki z biznesem. Uczestnicy Samsung LABO stworzyli aplikacje skierowane do swoich sąsiadów, dzięki czemu zyskali zainteresowanie przedsiębiorców i potencjalnych pracodawców.   

Samsung LABO to wspólna inicjatywa firmy Samsung Electronics Polska i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W ramach tej współpracy studenci Wydziałów Informatyki oraz Wydziału Elektrycznego ZUT tworzą projekty mobilne korzystając z pracowni stworzonej i wyposażonej przez firmę Samsung. Uczestnicy mogą liczyć także na szkolenia i wsparcie ekspertów zajmujących się zarządzaniem projektami czy badaniem konkurencji. Spory potencjał w Samsung LABO dostrzegli także przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego, którzy razem ze studentami chcą tworzyć nowe produkty. Zaraz po rozpoczęciu kursu studenci zbierają informacje nt. potrzeb lokalnego rynku i z myślą o nich tworzą aplikacje. Tak powstało „Centrum Akcji” – rozwiązanie wspierające akcje poszukiwawcze OSP Wołczkowo autorstwa Kamila Malińskiego, studenta II edycji Samsung LABO.

– Powodem rozpoczęcia Samsung LABO była chęć ułatwienia młodym ludziom startu na rynku pracy. Nie spodziewaliśmy się jednak, że program przyciągnie lokalny biznes, a  nawet instytucje publiczne. Stworzone przez uczestników aplikacje nie są jedynie zadaniami szkolnymi, ale realnymi narzędziami, z których już korzystają mieszkańcy Szczecina. To kolejny dowód na to, że nowe technologie dają ogromne możliwości i warto prowadzić działania na rzecz rozwijania cyfrowych kompetencji Polaków – tłumaczy Magdalena Olborska, CSV and Partnership Manager z Samsung Electronics Polska.

W trakcie trwania 3. edycji Samsung LABO studenci stworzyli łącznie 14 różnorodnych projektów, część z nich była odpowiedzią na zgłoszone zapotrzebowanie od organizacji czy instytucji. Grono zewnętrznych specjalistów z różnych dziedzin oceniło i postanowiło szczególnie wyróżnić kilka z nich.

Jedną z nagrodzonych prac jest aplikacja powstała na potrzeby gmin z województwa zachodniopomorskiego. Umożliwia informowanie ich o różnego rodzaju zdarzeniach, jak spotkania, głosowania czy nawet terminy wywozu śmieci. Jest także komunikatorem dla mieszkańców, by zwracać uwagę władz na problemy społeczności.

Inną aplikacją, która otrzymała wyróżnienie jest „Coacher”. Studenci na podstawie uzyskanych informacji o potrzebach drużyn stworzyli narzędzie do komunikowania się i zarządzania zespołami. „Coacher” pozwala informować wszystkich zawodników o treningach, badaniach, a nawet zbiera potrzebne statystyki na temat poszczególnych członków drużyny i zespołu.

Szczególne uznanie jury zyskał także projekt, który ułatwia mieszkańcom korzystanie z komunikacji miejskiej. Aplikacja „Busfinder” prezentuje na smartfonie aktualne położenie i estymowany czas przyjazdu pojazdów transportu zbiorowego w Szczecinie. Dodatkową funkcją aplikacji jest wyszukiwanie informacji o ciekawych miejscach blisko danego przystanku.

Program Samsung LABO jest częścią szerokiego zaangażowania marki Samsung w proces cyfryzacji polskiego społeczeństwa i polskiej gospodarki. Celem programu Mistrzowie Kodowania, którego inicjatorem jest Samsung Polska jest wprowadzenie programowania do szkół w całej Polsce, promocja szeroko pojętej edukacji cyfrowej i wspieranie nauczycieli oraz edukatorów w ich codziennych działaniach. Obecnie w program zaangażowanych jest ponad 1700 placówek, prawie 4000 nauczycieli i 100 000 uczniów, co sprawia, że jest to największa inicjatywa edukacja w Polsce. Samsung Inkubator w Rzeszowie natomiast to inicjatywa wsparcia dla młodych innowacyjnych przedsiębiorstw zajmujących się budowaniem rozwiązań Internetu Rzeczy. Rzeszowski inkubator dla startupów jest wspólnym programem firmy Samsung, Politechniki Rzeszowskiej oraz Doliny Lotniczej.

 

 

źródło: samsung