Motorola edge 50 PRO – test, recenzja
Zawartość pudełka
W jasno beżowym pudełku z wyraźną informacją plastic-free packaging, znajdziemy oprócz tytułowej Motoroli edge 50 PRO, podstawową instrukcję i informację o telefonie, igłę do karty sim, etui oraz ładowarkę. Warto podkreślić konkretną ładowarkę 125 W. Oznacza to, że jest szansa na bardzo szybkie ładowanie telefonu. Dwa, dołączony kabel posiada dwustronne złącze typu-C. A to umożliwia nam także proste i szybkie przenoszenie danych po kablu, np: ze starego telefonu, który właśnie wymieniamy.
Pierwsze wrażenie.
Motorola edge 50 PRO jest wykonana z wysokiej jakości materiałów. Jest świetnie wyprofilowana, a gładkie krawędzie są znakomicie spasowane z zaokrąglonym ekranem. Motorola edge 50 PRO jest eleganckim, bardzo ładnym smartfonem, który bardzo przyjemnie i komfortowo trzyma się w dłoni. Szczególnie dzięki tylnej obudowie ze skóry wegańskiej w kolorze fioletowym – Luxe Lavender. W sprzedaży są także kolory: czarny – Black Beauty (także skóra wegańska) oraz perłowy Moonlight Pearl.
Motorola edge 50 PRO według danych producenta ma wymiary: 161,23 x 72,4 x 8,19 mm i wagę 186 g.
Warto dodać że Motorola edge 50 PRO ma ochronę przed wilgocią IP68 .
Przejdźmy do złączy i przycisków. U góry mamy czujnik zbliżeniowy, przedni aparat oraz nad ekranem głośnik i mikrofon. Na dole znajdziemy slot – tackę na karty SIM oraz gniazdo USB typu C, kolejny głośnik i mikrofon. Lewy bok oprócz podświetlania krawędzi jest bez gniazd i przycisków. A prawy oprócz podświetlania posiada dwa przyciski do regulacji głośności oraz przycisk zasilania. Na dole ekranu jest także czytnik linii papilarnych. Odwracając Motorolę edge 50 PRO u góry po lewej znajdziemy wyspę z aparatem głównym, aparatem z teleobiektywem i aparatem makro/ultraszerokokątnym, czujnikiem światła, fleszem. Na prawo od aparatów ukryty jest punkt dotykowy NFC a po środku smartfona jest obszar ładowania bezprzewodowego.
System, Personalizacja, Ustawienia
Motorola ma już wyrobiona opinię producenta smartfonów wyposażonych w szybki i nieobciążony system. Mamy tu najnowszego Androida 14 plus nową nakładkę Hello UI, która zastąpiła nakładkę My Ux. Co prawda w przypadku Hello UI trochę dodatkowych aplikacji dostajemy w standardzie, ale system działał bardzo płynnie, szybko i stabilnie. Opcje personalizacji, ustawień są rozbudowane i bez problemu można dostosować ikony, czcionkę, tapetę, motywy i szereg innych opcji według własnego widzimisię. Wszystko jest bardzo intuicyjne i proste.
Serce , wspomaganie i wydajność
W środku mamy ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 z procesorem graficznym Adreno 729. Do tego pamięć RAM 12 GB LPDDR4X z możliwością rozszerzenia oraz pamięć wewnętrzną 512 GB UFS 2.2. Podczas testu i użytkowania Motorola edge 50 PRO nie sprawiła mi żadnych niespodzianek. Korzystanie z różnych aplikacji, przeglądarki, multimediów było szybkie i płynne. Na granie nie mam wiele czasu, ale w Call of Duty pograłem sobie z przyjemnością. Natomiast jak ktoś lubi benchmarki, to poniżej także taki przedstawiam (proszę tylko pamiętać, że poszczególne smartfony różnią się także cenami)
Benchmark Geekbench 6:
Ekran
Wielkość 6,7″ Super HD (2712 x 1220px) 446 ppi , pOLED, HDR10+, 10-bitowy, 100% przestrzeń kolorów DCI-P3, częstotliwość odświeżania 144 Hz, współczynnik proporcji 20:9 i jeszcze wiele, wiele można by wymieniać… Wspaniałe kolory, świetne kąty widzenia, najwyższa jasność 2000 nitów, która świetnie się sprawdza podczas użytkowania w pełnym słońcu. Motorola edge 50 PRO ma znakomity wyświetlacz. Oglądanie filmów, przeglądanie stron internetowych, zdjęć, granie, jest czystą przyjemnością. Oczywiście mamy też szereg dodatkowych opcji i możliwości konfiguracji ekranu.
Dźwięk
Motorola edge 50 PRO posiada dwa głośniki stereo i dwa mikrofony. Technologię Dolby Atmos, Dolby Head Tracking, Snapdragon Sound, Linear z-axis vibration plus szereg opcji i ustawień dźwięku.
Natomiast dla mnie osobiście i nie wnikając w szczegóły technologiczne samych mikrofonów, głośników oraz ich ustawień. Jakość i wrażenia dźwiękowe jakie oferuje Motorola edge 50 PRO są rewelacyjne. Wspomnę tylko sytuację, w której nagrałem na kładce nad torami przejeżdżający pociąg, gdzie maszynista użył sygnału dźwiękowego. I jak odtwarzałem nagranie, to za każdym razem nie mogłem uwierzyć, że jakość nagranych i odtworzonych dźwięków przez ten smartfon jest tak realistyczna, wyraźna i znakomita. Tak jakby sytuacja z przejeżdżającym pociągiem działa się ponownie i w czasie rzeczywistym.
Aparaty
Motorola edge 50 PRO posiada:
Aparat tylny: 50 Mpx. Główne cechy to: format optyczny 1/1,55″”, przysłona f/1.4,rozmiar piksela 1,0 μm, technologia Quad Pixel w celu uzyskania pikseli 2,0 μm, wielokierunkowy PDAF, optyczna stabilizacja obrazu.
Obiektyw ultraszerokokątny: 13 Mpx. Główne cechy to: pole widzenia 120°, Macro Vision, przysłona f/2.2 rozmiar piksela 1,12 μm, autofocus
Teleobiektyw: 10 Mpx. Główne cechy to: zoom optyczny 3x, przysłona f/2.0, wielkość piksela 1,0 μm, autofokus, optyczna stabilizacja obrazu, laserowy autofokus (time-of-flight), czujnik 3-w-1 (ekspozycja, automatyczny balans bieli, migotanie)
Plus flesz i czujnik światła
Aparat przedni: 50 Mpx, Główne cechy to: przysłona f/1.9, rozmiar piksela 0,64 μm, technologia Quad Pixel w celu uzyskania pikseli 1,28 μm, autofokus
Ilość opcji, filtrów, funkcji oraz ustawień w aplikacji jest ogromna. Oprogramowanie jest znakomite łącznie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Obsługa jest intuicyjna i prosta. Dodatkowo możemy skorzystać z wielu podpowiedzi. Fotografując możemy liczyć na zrobienie bardzo dobrego zdjęcia zarówno z użyciem większego powiększenia jak i w trybie makro. Ponadto warto dodać, że smartfon Motorola edge 50 PRO jest pierwszym na świecie smartfonem, w którym aparat i wyświetlacz posiadają certyfikat Pantone Validated. A ten certyfikat według informacji ze strony produktowej: „daje pewność, że odcienie skóry i kolory na zdjęciach i na ekranie są takie same, jak oglądane na żywo”
Zdjęcia:
Wideo
Motorola edge 50 PRO umożliwia nagrywanie bardzo dobrej jakości filmików, klipów. Ilość opcji i ustawień tak jak w przypadku zdjęć jest równie bogata.
Tylny aparat główny umożliwia nagrywanie w:
4K UHD (30 kl./s), FHD (60/30 kl./s)
4K UHD HDR10+ (30 kl./s), FHD HDR10+ (30 kl./s z EIS)
Film w zwolnionym tempie: FHD (120 kl./s), HD (240 kl./s)
Tylny obiektyw ultraszerokokątny/aparat makro umożliwia nagrywanie w :
4K UHD (30 kl./s), FHD (30 kl./s)
Tylny aparat z teleobiektywem umożliwia nagrywanie w:
4K UHD (30 kl./s), FHD (60/30 kl./s)
Przedni aparat umożliwia nagrywanie wideo w:
4K UHD (30 kl./s), FHD (60/30 kl./s) oraz w przypadku filmu w zwolnionym tempie FHD (120 kl./s)
Przykładowe klipy nagrane smartfonem Motorola edge 50 PRO (dzień/noc) :
Łączność
Motorola edge 50 PRO zapewnia łączność 5G. A to także świetnie przekłada się na np. udostępnianie internetu i wykorzystanie smartfona jako router. Choćby do streamingu. Z WiFi ( Wi-Fi 6E) również nie miałem żadnych problemów.
Motorola edge 50 PRO umożliwia instalację dwóch kart SIM (jednej nanoSIM + jednej eSIM)
Smartfon obsługuje VoLTE. Rozmowy i połączenia telefoniczne są bez zarzutu.
Oczywiście smartfon posiada NFC, które pozwala na płatności zbliżeniowe i nieprzejmowanie sią brakiem portfela przy kasie.
Motorola edge 50 PRO dzięki technologii Bluetooth 5.4 łączy się bezproblemowo z innymi urządzeniami np: smart TV czy słuchawkami. Nawigacja jest szybka, dokładana i bezproblemowa również za pomocą android auto.
Ponadto zawartość ekranu smartfona w bajecznie prosty sposób można wyświetlać i oglądać np. na telewizorze. Tym samym bez problemu można też przenieść obraz gry na większy ekran i grać.
Bateria
Motorola edge 50 PRO posiada baterię o pojemności 4500 mAh , która pozwala spokojnie i bez stresu użytkować ten smartfon bez codziennego ładowania. Natomiast nawet, jeżeli udało mi się rozładować baterię po intensywnym użytkowaniu, graniu, oglądaniu filmików czy fotografowaniu. To ładowanie jest szybkie a nawet błyskawiczne, ponieważ baterię przy aktywowaniu odpowiedniej opcji w ustawieniach, można od zera naładować w około 20 minut! Zdecydowanie pomaga w tym ładowarka dołączona w komplecie, która przypomnę, ma 125 W. Ponadto smartfon umożliwia ładowanie bezprzewodowe 50 W oraz indukcyjne zwrotne 10 W. Oczywiście w ustawieniach jest także wiele opcji umożliwiających optymalizację baterii.
Dodatkowe i na czasie
Motorola edge 50 PRO to także zabezpieczenia i dodatkowe bezpieczeństwo danych przechowywanych na smartfonie: czytnik linii papilarnych umieszczony pod wyświetlaczem (działa bardzo dobrze) i rozpoznawanie twarzy. Ochrona przed złośliwymi programami, phishingiem i innymi zagrożeniami. W aplikacji Moto Secure można utworzyć bezpieczne foldery na najbardziej wrażliwe dane, jednocześnie zarządzając zabezpieczeniami sieciowymi i kontrolując uprawnienia aplikacji.
Motorola edge 50 PRO dzięki aplikacji Smart Connect umożliwia połączenie telefonu z tabletem, komputerem, aby w prosty sposób udostępniać między nimi zawartość.
Motorola edge 50 PRO dzięki aplikacji Moto Unplugged pozwala tak spersonalizować telefon, aby na co dzień był maksymalnie przyjazny dla użytkownika a jednocześnie aby użytkownik mógł mieć nad nim pełną kontrolę.
Podsumowanie
Ceny Motoroli edge 50 PRO są różne w zależności od koloru, sklepu. Publikując tą recenzję Motorolę edge 50 PRO w wersji czarnej znalazłem w cenie 2299 zł w lawendowej za 2399 zł. Cena sporo spadła od momentu debiutu i wydaje się być atrakcyjna w zamian za to co oferuje ten smartfon. Motorolę edge 50 PRO wyróżniłbym za elegancki wygląd, świetny ekran, znakomity dźwięk, bardzo dobre aparaty oraz parametry umożliwiające stabilne i płynne użytkowanie. Ponadto duży plus za baterię, szybkość i opcje ładowania oraz ładowarkę 125 W w komplecie. Stąd, jeżeli szukacie solidnego smartfona ze średniej półki cenowej ,to moim zdaniem warto wziąć Motorolę edge 50 PRO pod uwagę.
(mw)
Powyższy tekst, publikacja dotycząca smartfona Motorola edge 50 PRO powstały dzięki marce Motorola i agencji PR wspierającej markę Motorola na polskim rynku. Ale bez żadnych sugestii, wpływu oraz wcześniejszego wglądu jak ta publikacja ma wyglądać. Testowany sprzęt został wypożyczony i zwrócony po określonym czasie. Portal halohalo.pl za publikację powyższego materiału nie otrzymał żadnego wynagrodzenia.