OPPO A38 – test, recenzja
OPPO A38 to październikowy debiutant i nowość na rynku. OPPO tym samym poszerza swoją budżetową serię A.
Zawartość pudełka.
Białe pudełko z wyraźnym oznaczeniem o jaki model chodzi, oprócz tytułowego smartfona OPPO A38 zawiera podstawową instrukcję i informację o telefonie. Igłę do karty sim oraz ładowarkę 33 W SUPERVOOC™ . Trochą liczyłem na etui ale nie znalazłem. Trochę szkoda bo niby drobiazg ale osobiście bardzo sobie cenię producentów, którzy dodają etui w pudełku. I choćby na początek można mieć z głowy latanie, szukanie lub dodatkowe zamawianie dedykowanego etui. Ponadto piszę o tym bo mam wrażenie, że w zagranicznych filmikach typu unboxing widziałem w komplecie z A38 etui.
OPPO A38 pierwsze wrażenie.
Pierwsze wrażenie jest ważne i się liczy. W przypadku OPPO A 38 pierwsze wrażenie jest naprawdę dobre. Obudowa telefonu jest bardzo dobrze spasowana, użyte materiały dobre. Krawędzie przyjemnie wyprofilowane a sam smartfon mimo smukłej budowy sprawia wrażenie solidnego. Do tego model, który testowałem był w złotej wersji kolorystycznej (Glowing Gold) i naprawdę jest bardzo ładnym smartfonem. Dostępna jest jeszcze wersja czarna (Glowing Black).
Zobacz unboxing OPPO A38:
System – Personalizacja
OPPO działa na systemie Android 13 wraz z ColorOS 13.1 – autorską nakładką systemową. Całość sprawiała wrażenie dobrego i nieobciążonego systemu. Smartfon działał sprawnie i stabilnie. Opcje personalizacji są wystarczające aby bez problemu można było dostosować ikony, czcionkę, tapetę, motywy i inne ustawienia według własnego widzimisię w prosty i szybki sposób. Warto dodać, że OPPO zapewnia 3-letnie wsparcie oprogramowania,
Serce , wspomaganie i wydajność
W środku mamy 8 – rdzeniowy procesor MediaTek Helio G85, 4 GB RAM oraz 128GB pamięci wewnętrznej. Podczas testu smartfon działał sprawnie i stabilnie. W Call of Duty zagrałem, więc biorąc pod uwagę, że OPPO A38 to smartfon budżetowy to nie będę narzekał na specyfikację.
Ekran i dźwięk
OPPO A 38 posiada 6,56-calowy wyświetlacz HD+ z częstotliwością odświeżania 90 Hz, który może osiągnąć jasność do 720 nitów. Osobiście w ustawieniach „Ekranu i jasności” polecam zmianę na tryb ciemny.
Dźwięk w OPPO A38 moim zdaniem jest całkiem dobry.
Aparat
Według specyfikacji producenta tylny aparat w OPPO A38 ma dwa obiektywy: główny 50MP oraz bokeh 2MP. Aparat do selfie ma 5MP. Na mnie aparaty w OPPO A38 nie zrobiły wielkiego wrażenia, szczególnie po użyciu maksymalnego zooma.
Generalnie zdjęcia z „automatu” są poprawne.
Natomiast producent OPPO A 38 chwali się na smartfonie hasłem: INNOVATIVE AI CAMERA.
I tu trzeba przyznać, rzeczywiście jest to opcja gdzie pomagając sobie sztuczną inteligencją można spróbować zrobić lepsze, wyraźniejsze zdjęcie .
Zdjęcie bez użycia AI
Zdjęcie z maksmalnym wykorzystaniem AI
Oczywiście jest także opcja PRO i można pokusić się i spróbować zrobić jeszcze lepsze zdjęcia.
Zdjęcia z aparatu do selfie są także tylko poprawne, choć tu też w aplikacji są możliwości poprawienia efektów zdjęcia.
OPPO A38 – krótki filmik:
Kolejna rzecz, sama aplikacja jest chyba niedopracowana. Uruchomiasz aparat, chcesz zrobić zdjęcie, nakręcić filmik, ok nie ma problemu. Ale gdzie jest wybór formatu – proporcji zdjęcia?
Otóż jest ale tylko w trybie ULTRA NIGHT… i dopiero po ustawieniu formatu w tym trybie i powrotu do trybu ZDJĘCIE można zrobić zdjęcie w innej proporcji.
Ponadto w aplikacji nie podobało mi się nazewnictwo – oznaczenie filtrów . Zdjęcie Oryginalne a dalej R2, R3…. R15.
Łączność
Jakość rozmów bardzo dobra, działanie WiFi również.
Sparowanie np: ze smart TV i przesyłanie obrazu bezproblemowe:
Natomiast w przypadku OPPO A38 pierwszy raz nie udało mi się zgrać ze smartfona za pomocą odpowiedniego kabelka zdjęć na pendriv-a. Smartfon w ogóle nie widział dodatkowego dysku… Na szczęście zgranie zdjęć na laptopa nie stanowiło problemu.
OPPO A38 według specyfikacji producenta zapewnia płatności zbliżeniowe dzięki NFC
OPPO A38 umożliwia instalację dwóch kart SIM oraz oddzielnie dodatkowej pamięci.
Smartfon posiada także wejście Jack 3.5 mm
Bateria
OPPO A38 posiada baterię 5000 mAh. Podczas testu nie miałem okazji do końca rozładować tego smartfona. Ale uważam, ze bateria jest co najmniej dobra bo chyba tylko raz musiałem go podładować. Nie odczułem także, żeby smartfon się jakoś specjalnie nagrzewał.
Podsumowanie
Smartfon OPPO A 38 został mi udostępniony do testu na bardzo krótki czas, więc niewątpliwie nie miałem okazji zapoznać się z nim w pełni. Osobiście jak na smartfon budżetowy najbardziej podoba mi się jego dobre wykonanie i wygląd. Ekran i aparaty nie zrobiły już na mnie takiego wrażenia. Choć być może w przypadku aparatów producent dopracuje jeszcze jakąś poprawką samą aplikację. Specyfikacja, system, personalizacja jest wystarczająca do poprawnego i stabilnego działania na co dzień. Jest NFC, dual SIM, możliwość instalacji dodatkowej karty pamięci. Co do samej ceny to w momencie debiutu 12 października 2023 cena OPPO A38 została ustalona na 799 zł. W tym można było liczyć na prezent w postaci słuchawek OPPO Enco Buds2 i darmowy, 2-miesięcznego dostęp do usługi YouTube Premium dla nowych użytkowników. Na tą chwilę nadal można znaleźć takie oferty. I ze słuchawkami, które są wyceniane z tego co widzę nawet na 179 zł oraz dodając do tego informację producenta z wcześniejszego materiału prasowego[1] że: „Modele smartfonów A38 i A58 posiadają gwarancję na okres 3 lat od daty zakupu. Ochrona ta składa się z 2 lat standardowej gwarancji producenta oraz dodatkowego roku napraw realizowanych bez dodatkowych opłat przez dystrybutora, przy zachowaniu warunków gwarancji producenta. ” Smartfon OPPO A38 wydaje się wart uwagi.
[1]Wcześniejszy materiał prasowy dotyczący OPPO A38:
(mw)
Powyższy tekst, publikacja dotycząca smartfona OPPO A38 powstały dzięki marce OPPO i agencji PR wspierającej markę OPPO na polskim rynku. Ale bez żadnych sugestii, wpływu oraz wcześniejszego wglądu jak ta publikacja ma wyglądać. Testowany sprzęt został wypożyczony i zwrócony po określonym czasie. Portal halohalo.pl za publikację powyższego materiału nie otrzymał żadnego wynagrodzenia.