GSMOperatorzy GSMSmartfony i Telefony Komórkowe

Urządzenia mPTech wspierają VoLTE u operatorów

Technologia VoLTE kompatybilna z usługą polskich operatorów sieci komórkowej przez długi czas była dostępna jedynie w urządzeniach największych producentów urządzeń mobilnych. Teraz smartphony i klasyczne telefony klawiszowe z tą funkcjonalnością, jako pierwszy w Polsce producent, wprowadził mPTech, odpowiedzialny za takie marki jak HAMMER i myPhone.

VoLTE to usługa, która staje się wymogiem we wszystkich nowoczesnych urządzeniach mobilnych. Jej nazwa wywodzi się z angielskiego „Voice over LTE” (głos przez LTE). Oznacza to, że połączenie telefoniczne odbywa się za pośrednictwem sieci 4G LTE, a nie jak dotychczas 3G lub 2G. Możliwość korzystania z VoLTE w trakcie rozmowy zapewnia o wiele lepszą jakość dźwięku. Głos rozmówcy jest pozbawiony szumów i zakłóceń, a odgłosy z otoczenia są wyciszone. Szczególnie istotną zaletą jest także zwiększony zasięg. Sygnał LTE w porównaniu do sieci 2G lub 3G jest silniejszy i lepiej przenika np. przez ściany budynków. Pozwala to uniknąć tak zwanych „białych plam”, czyli miejsc w pomieszczeniu w których zasięg telefoniczny jest znikomy lub nie ma go wcale.

Mimo, że w teorii technologię VoLTE ma wbudowane wiele urządzeń mobilnych, to w praktyce możliwość korzystania z tej funkcjonalności wymaga skomplikowanych testów i badań. Przeprowadza się je osobno z każdym z operatorów sieci komórkowej, z którą mają być później kompatybilne urządzenia. Dopiero wspólna praca producenta i operatora umożliwia końcowemu odbiorcy realne korzystanie z możliwości jakie dostarcza VoLTE.

Proces certyfikowania pod kątem VoLTE jest trudny i czasochłonny. Gwarantuje on jednak operatorom, że urządzenia jakie polecają klientom w ramach swoich ofert zapewnią im najwyższą jakość połączeń, dźwięku i nie będą miały problemu ze znajdowaniem zasięgu sieci komórkowej. Urządzenia mPTech – marek myPhone oraz HAMMER przeszły takie testy u czołowych polskich operatorów – mówi Sylwester Tarawski – Key Account Manager ds. Operatorów GSM z mPTech.

Smartfony i telefony klawiszowe, które nie wspierają VoLTE w sieciach operatorów działają w oparciu o sieć 2G lub 3G. Korzystanie z nich wiąże się z gorszą jakością transmitowanego dźwięku, a połączenie z wybranym numerem może trwać nawet kilka sekund. Usługa VoLTE pozwala na skrócenie tego czasu do 1 sekundy. Warto zaznaczyć, że w urządzeniach bez tej funkcjonalności, sygnał LTE (nawet jeśli jest odbierany) jest wykorzystywany tylko do transmisji danych internetowych.


Na potrzeby rozmów telefonicznych urządzenie automatycznie przełącza się na sieć 2G lub 3G. Dodatkowo, przy korzystaniu z tych sieci dane nie mogą być rozdzielane. Oznacza to, że wiadomości SMS zostaną odebrane dopiero w momencie zakończenia połączenia telefonicznego. W sieci 4G LTE rozmowy i dane działają równolegle, zatem wiadomość SMS zostanie odebrana natychmiast, nawet w trakcie rozmowy.

Urządzenia mPTech marek HAMMER i myPhone dostępne w ofercie operatorów T-Mobile i Orange wspierają VoLTE. Urządzenie zakupione wcześniej, będą miały możliwość włączenia usługi po zainstalowaniu aktualizacji.

źródło: mPTech