RecenzjeSmartfony i Telefony Komórkowe

Sony Xperia 10 II – recenzja

Sony Xperia 10 II jest smartfonem z ekranem OLED o rozdzielczości 2520×1080 i przekątnej 6 cali w proporcji 21:9. Smartfon posiada aparat z trzema obiektywami. Testowałem egzemplarz z Androidem 10.

Wygląd, desing, pierwsze wrażenie

Pierwsze spojrzenie, dotyk, wrażenie i czuję, że mam do czynienia z telefonem z wyższej półki. Smartfon jest smukły, lekki, doskonale leży w dłoni i jest wprost skrojony do obsługi jedną ręką. Zdecydowanie się wyróżnia i posiada indywidualny charakter. Konstrukcja, obudowa, krawędzie oraz spasowanie – wszystko bardzo solidne. Sony Xperia 10 II to smartfon bardzo dobrze wykonany. Producent zapewnia wodoodporność zgodną ze standardami IP65/68 oraz zastosowanie zarówno z przodu jak i z tyłu smartfonu szkła Corning® Gorilla® Glass 6. Smartfon po teście miał wrócić do właściciela, więc tych cech z wiadomych względów nie sprawdzałem. Niemniej dobrze jest mieć świadomość, że smartfon takowe posiada. Ponadto Sony Xperia 10 II posiada czytnik linii papilarnych, który znajduje się z boku z prawej strony pod przyciskiem głośności. Osobiście bardzo mi to miejsce odpowiadało a sam czytnik działa bezproblemowo. W komplecie ładowarka i słuchawki.

Wyświetlacz plus aparat

Xperia 10 II posiada wyświetlacz OLED o przekątnej 6 cali i proporcji 21:9 co sprawia, że przy rozdzielczości 2520×1080 oglądanie filmów, treści video, korzystanie z You Tube jest bardzo przyjemne. W tej proporcji ekranu świetnie sprawdza się także możliwość podziału i pracy na dwóch aplikacjach jednocześnie – super sprawa. Smartfon posiada wiele ustawień ekranu w tym dwa tryby wyświetlania – standardowy i oryginalny. Moim zdaniem w trybie oryginalnym kolory są bardziej naturalne i przyjemne dla oka. Ciekawą opcją jest możliwość włączenia podświetlenia nocnego i bardziej przyjemnego korzystania z ekranu podczas czytania. Kąty widzenia są bardzo dobre.

Sony Xperia 10 II posiada aparat z trzema obiektywami — superszerokokątnym 16mm, szerokokątnym 25 mm i teleobiektywem 52 mm. Do tego oczywiście szereg ustawień i trybów. Natomiast przyznam szczerze, że po pierwszej serii zdjęć w przypadku Xperii 10 II spodziewałem się czegoś więcej. Oczywiście da się tym smartfonem zrobić dobre zdjęcia ale wymaga to już trochę więcej zabawy z ustawieniami i szeregu powtórzeń. Jeżeli ktoś lubi się bawić to proszę bardzo. Ja osobiście podczas np: spaceru lubię zrobić zdjęcie i nawet jak korzystam z ustawień czy opcji dodatkowych to wybieram, pstrykam i zadowolony idę dalej. A w przypadku Xperii 10 II bardzo często po zrobieniu zdjęcia brakowało mi przysłowiowej kropki nad „i” . Gdyby to była inna marka pewnie przeszedłbym w tej kwestii do porządku dziennego ale w tym przypadku mamy do czynienia z marką Sony. Marką, która słynie z jakości aparatów fotograficznych. A może to tylko kwestia jakiejś aktualizacji oprogramowania?

Dużo bardziej byłem zadowolony z nagrywanych materiałów video. Możemy nagrywać filmy także w rozdzielczości 4K. Ciekawą opcją jest nagrywanie w zwolnionym tempie przy 120 kl/s.

Wydajność i bateria

Jak podaje Sony – smartfon Xperia 10 II jest oparty na platformie mobilnej Qualcomm® Snapdragon 665 — niezawodnej i zapewniającej szybką łączność. Do tego posiada GPU Adreno 610 , procesor 2 GHz, 8 rdzeni Kryo 260, pamięć RAM 4 GB oraz pamięć użytkową 128 GB a całość pracuje pod kontrolą systemu Android 10. Osobiście nie jestem fanatykiem bechmarków , zagłębiania się w klasyfikacje poszczególnych procesorów itp, itd. Choć oczywiście zanim sam coś kupię to takowe przeglądam. I mam świadomość czego oczekuję. Niemniej jak już coś dostaję do testu to najpierw testuję w rzeczywistości i dopiero jak coś nie działa to zagłębiam w szczegóły .

I co się okazało w przypadku smartfona Sony Xperia 10 II ? Otóż przez cały okres posiadania Xperii 10 II ani razu się ten telefon nie zawiesił. Nie miałem z nim żadnych problemów podczas dzwonienia, przeglądania Internetu, oglądania filmów lub grania. Do tego akurat domowy tablet zaczął szwankować i dziecko potrzebowało urządzenia do nauki zdalnej. Cóż nie będę ukrywał, że postanowiłem w związku z tym trochę sobie przedłużyć posiadanie tej Xperii i dobre dwa tygodnie dziecko uczyło się zdalnie na tym telefonie. Zero zawieszek, zero problemów z łącznością. Lte śmigało aż miło.

Sony Xperia 10 II posiada akumulator o pojemności 3600 mAh. Nie musiałem wisieć na kablu, więc nie mam większych uwag. Do południa nauka zdalna, później gry, Internet, filmy i dopiero wieczorem ewentualne ładowanie. Natomiast ładowarka z kompletu zdecydowanie mogła by być mocniejsza i szybsza tym bardziej, że smartfon ma możliwość wykorzystania standardu USB Power Delivery 18 W.

Pozostałe spostrzeżenia, dane ze specyfikacji i uwagi

Dołączone słuchawki to też raczej standard ale szczęśliwie Xperia 10 II ma Bluetooth w wersji 5.0, który bezproblemowo współpracował z innymi. Nie brakuje też wyjścia słuchawkowego mini-jack 3.5mm.

Mamy opcję NFC a więc możliwość korzystania z płatności zbliżeniowych.

Bardzo stabilne WiFi w standardzie 802.11 a/b/g/n/ac, dwuzakresowe 2.4 i 5 GHz

Lokalizacja: A-GNSS (GPS + GLONASS)

Dual Sim – największe moje zdziwienie podczas testu tego telefonu. Otóż drugą kartę sim można używać tylko zamiennie z kartą pamięci! Aż wyjąłem swojego kilkuletniego Samsunga J7, żeby sprawdzić czy miał takie ograniczenie , oczywiście, że nie miał. Rozumiem, że 128 GB pamięci użytkowej to całkiem sporo. Rozumiem, że port USB typu C , który Xperia 10 II posiada pozwala na dołączanie dodatkowych pamięci zewnętrznych. Ale w erze dual sim i tanich kart pamięci dla mnie taka sytuacja w takim smartfonie to budzi co najmniej, zdziwienie.

Wymiary 57 x 69 x 8,2 mm, waga tylko 151 g

Cena Xperii 10 II w momencie pisania recenzji to ok. 1599 zł

(admhalohalo)