Telekomunikacja

Samsung zaprezentował wsparcie dla systemu do zarządzania świadomością sytuacyjną TAK dla Wojsk Obrony Terytorialnej oraz służb wojskowych i cywilnych. Jedno z nich powstało we współpracy z firmą Proget.

Nadzorowanie misji prowadzonych przez żołnierzy, ratowników, funkcjonariuszy służb, ustalanie lokalizacji z wykorzystaniem systemu pozycjonowania GPS czy zapewnienie dostępu do map obszaru zadaniowego – to tylko wybrane funkcje rozwiązania TAK – Team Awareness Kit/Tactical Assault Kit opracowanego przez Siły Powietrzne USA i zaprezentowanego na Festynie Komandosa w Dziwnowie przez Samsunga i Proget.

W miniony weekend, w dniach 25-27 sierpnia, odbyła się 14. edycja Festynu Komandosa w Dziwnowie. Widzowie mogli min. zapoznać się z bronią oraz elementami wyposażenia wspierającego żołnierzy w realizacji misji. Podczas wydarzenia zaprezentowano dwa rozwiązania stworzone przez Samsunga  oraz firmę Proget z myślą o Wojskach Obrony Terytorialnej, ratownikach oraz służbach wojskowych i cywilnych.

Pierwsza z nich to telefony Samsung XCover Pro 6 spełniające wymagania służb i wojska z doskonale wspierające użycie aplikacji ATAK, czyli Android Team Awareness Kit/Tactical Assault Kit oprogramowanie umożliwiające m.in. nadzorowanie prowadzonych misji przez żołnierzy, funkcjonariuszy – ustalanie ich lokalizacji z wykorzystaniem systemu pozycjonowania GPS, a także zapewnienie dostępu do interaktywnych map obszaru zadaniowego i współdzielenie informacji a nawet integracja z sensorami np. platformami bezzałogowymi.

Drugie rozwiązanie to PROGET – system do zarządzania mobilnymi urządzeniami dla Wojsk Obrony Terytorialnej oraz służb mundurowych. Pozwala on na zażądanie flotą urządzeń mobilnych, odzwierciedlenie i wsparcie zarządzanie całą strukturą organizacyjną w szczególności wymuszenie zabezpieczeń i zarządzanie zainstalowanym oprogramowaniem. Działania mogą obejmować zarówno pojedynczych użytkowników, jak i zdefiniowane grupy, odzwierciedlające strukturę konkretnych jednostek.

W najbliższym czasie oprogramowanie PROGET będzie bezpośrednio zintegrowane z systemem TAK umożliwiając zobrazowanie użycia terminali telefonicznych na terminalach systemie TAK zgodnie z przyjętymi standardami systemu.

Jesteśmy dumni, że mieliśmy okazję uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu. To dla nas szansa spotkania z dowódcami, żołnierzami oraz weteranami Jednostek Specjalnych Wojska Polskiego tj. GROM, NIL, FORMOZA, AGAT, JWK, Saperów, oraz żołnierzy Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W czasie spotkań mówiliśmy nie tylko o ważnej roli technologii elektronicznej w armii, ale również o rozwiązaniach cyberbezpieczeństwa i cyberhigieny – powiedział Tomasz Chomicki, Dyrektor ds. rozwoju biznesu, Samsung Electronics Polska

Źródło: Samsung

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *