InternetRecenzjeUrządzenia sieciowe

Router TL-MR100 – podczas domowego testu internetu lte

No to start 🙂

Dzięki uprzejmości TP – Linka otrzymałem do testów router LTE TL-MR100. A, że od kilku miesięcy korzystam z oferty internetu na kartę od Nju mobile, propozycja przetestowania była jak znalazł. Bo o ile sama oferta nju na razie jest ok. A sam internet działa u mnie przyzwoicie i lepiej niż wcześniej z Plusa. To już dawno miałem ochotę sprawdzić jak ten internet działa na innym routerze – modemie lte. Dodam, że na co dzień moja karta sim siedzi w Huawei-u E3372 wpiętym w laptopa.

Router TL-MR100

Po rozpakowaniu wystarczy włożyć kartę SIM podłączyć do zasilania i router jest gotowy do pracy! Właściwie oprócz ustanowienia hasła i dostępu danych urządzeń do sieci nic nie trzeba konfigurować. Router działa i już. Na temat szybkość pobierania i wysyłania danych w miejscu gdzie mieszkam nie będę pisał. Specjalnie nie ma się czym chwalić. Dwa to też kwestia operatora, bliskości danego nadajnika, ilości użytkowników w danej chwili itp i itd. A może i czasami tego jak wiatr powieje i w którą stronę 😉 .

Oczywiście przez kilka pierwszych dni z ciekawości sprawdzałem za pomocą popularnej strony te wartości. Ale nawet w krótkich odstępach czasu były niestety mocno skrajne i mocno się wahały. Niemniej o jednej rzeczy napiszę. W porównaniu do mojego wpinanego w usb laptopa Huawei-a E3372 w przypadku TL-MR100 nawet przy bardzo małych wartościach rzędu kilku Mb/s pobierania nie było praktycznie żadnych problemów ze stabilnością połączenia. Na Huawei-u zawieszki filmów, telewizji mam praktycznie zawsze. Tu było ich może kilka przez cały czas testowania. Oczywiście są to dwa różne urządzenia Lte, inne parametry, inna mobilność, sposób zasilania oraz anteny. Niemniej różnica w stabilności jest kolosalna na korzyść routera TL-MR100. Sam zasięg w obrębie niewielkiego kilkudziesięciometrowego mieszkania bez zarzutu.

Jedynym drobiazgiem jakiego mi brakowało w tym routerze to przycisk, włącz – wyłącz. Miałem ten router podpięty bezpośrednio do gniazdka a mam tendencję do odłączania wszelkich drobnych urządzeń elektrycznych z kontaktu jak z nich nie korzystam. Nawet jak mnie nie ma w domu tylko kilka godzin. Ale to drobiazg , bo przecież można dokupić listwę z wyłącznikiem. Niemniej piszę o tym tylko dlatego, że swego czasu miałem też w teście inny modem od TP-Linka , bodajże TL-MR6400 i tam zdaje się taki przycisk był i było to wygodne. Jednak warto dodać, że i tak po ponownym podłączeniu do kontaktu router TL-MR100 był po chwili gotowy do pracy i nic nie trzeba było od nowa konfigurować.

Podsumowując.

Generalnie sprzęt testujemy dwa tygodnie i odsyłamy ale nikt się nie upominał 😉 a sam router TL-MR100 działał tak dobrze i tak stabilnie oraz tak się do niego przyzwyczaiłem, że sam trochę przedłużyłem jego użytkowanie i naprawdę musiałem się zmusić, żeby go odesłać;-). Stąd jeżeli szukasz routera LTE z możliwością bezpośredniego wpięcia karty sim do tego w przystępnej cenie. Polecam rozważyć zakup routera TL-MR100 od TP-Link. Cena ok. 300 zł.

Poniżej link do materiałów prasowych z danymi technicznymi i specyfikacją: