InternetUrządzenia sieciowe

Już 4 miliony kart M2M od Orange Polska działa w sieci

Internet Rzeczy (IoT) nie byłby możliwy bez kart M2M (machine to machine). To dzięki nim i niezawodnym technologiom, takim jak LTE-M i 5G od Orange, maszyny mogą komunikować się bez udziału człowieka. Już ponad 4 miliony kart M2M operatora pracuje w inteligentnych urządzeniach i czujnikach.

Rozwiązania Internetu Rzeczy to systemy, które wspierają zarówno polski biznes, jak i miasta.  Przyczyniają się do ich cyfryzacji, a w konsekwencji do poprawy komfortu naszego życia. Dzięki IoT miasta mogą rozwijać się w zrównoważony sposób. Z naszych rozwiązań Smart City IoT, które także opierają się na komunikacji M2M, korzysta już ponad 140 miejscowości w całej Polsce. Chcemy być dla partnerów biznesowych i samorządów przewodnikiem, który pomoże im wykorzystać potencjał Internetu Rzeczy z korzyścią dla ludzi i środowiska naturalnego. Z kolei prywatne sieci 5G, dostępne w naszej ofercie i niezawodna komunikacja między urządzeniami w czasie rzeczywistym mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin naszego życia. Telemedycyna, Przemysł 4.0, czy zaawansowana wideoanalityka – powoli stają się rzeczywistością – mówi Bożena Leśniewska, wiceprezeska Orange Polska ds. rynku biznesowego.

Najwięcej kart M2M od Orange pracuje w licznikach prądu, wodomierzach, w transporcie i branży security, a także w terminalach płatniczych i lokalizatorach. Wykorzystujący je system Smart Water od Orange, działający w 45 miastach, umożliwia zdalny odczyt wodomierzy bez udziału inkasenta. Alarmuje też o usterkach wodociągów, by zminimalizować straty wody. Z kolei system Smart Lights do zarządzania oświetleniem miejskim działa już w 38 miejscowościach. Dzięki niemu lampy włączają się tylko wtedy, gdy jest ciemno, a natężenie oświetlenia dopasowuje się do pogody, pory roku i ruchu w danej lokalizacji. Mieszkańcy 30 miejscowości mogą też korzystać z rowerów miejskich czwartej generacji, czyli Smart Bikes.

Najnowsze rozwiązania z zakresu IoT działają w oparciu o ogólnopolską sieć LTE-M od Orange, czyli wydzieloną część sieci 4G służącą do przesyłania informacji między urządzeniami. Cechuje ją bardzo wysoka wydajność, co w przypadku IoT jest szczególnie istotne. Technologia ta może obsłużyć tysiące urządzeń IoT na kilometr kwadratowy, skuteczniej dociera do miejsc o słabym zasięgu i zapewnia energooszczędny transfer danych. W praktyce oznacza to nawet 10 lat pracy urządzenia na tej samej baterii. Urządzenie w sieci LTE-M potrafi „wybudzić się” na moment tylko po to, by wysłać pakiet danych, a następnie „zasnąć” ponownie. Dlatego sieć ta może być wykorzystana wszędzie tam, gdzie nie ma stałego dostępu do sieci energetycznej albo jest on utrudniony, m.in w transporcie, logistyce, wodociągach czy rolnictwie.

Komunikacji M2M używamy każdego dnia, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Płacimy jednak zbliżeniowo, jeździmy samochodami z wbudowanym systemem nawigacji czy wypożyczamy rowery i hulajnogi miejskie. Z kolei w przemyśle zastosowanie M2M pozwala korzystać z automatyzacji i optymalizacji procesów na szeroką skalę. To dzięki kartom M2M urządzenia i czujniki mogą wysyłać automatycznie miliony informacji, by przekazać je do innych systemów w czasie rzeczywistym. Dane te, po przetworzeniu i analizie w oparciu o zaawansowane algorytmy lub sztuczną inteligencję, są podstawą rozwiązań IoT.

Źródło: blog Orange Polska https://biuroprasowe.orange.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *