Jak wybrać telefon dla dziecka?
Wybieranie telefonu dla dziecka to nie lada wyzwanie. Z jednej strony mamy smartfony z kolorowymi dotykowymi ekranami, które mogą okazać się nieocenioną pomocą w nauce. Obecność gier mobilnych i aplikacji takich jak YouTube może jednak rozpraszać małoletnich i odrywać ich od nauki.
Z drugiej strony są zwykłe telefony komórkowe. Mogą okazać się znacznie bardziej wytrzymałe niż smartfony z taflą szkła na froncie. Są też tańsze, więc gdy dziecko taki telefon zgubi, nie będzie to taki cios w domowy budżet, jak w przypadku topowego smartfona.
Urządzenia mobilne mają jednak dzisiaj znacznie więcej zastosowań, niż dzwonienie i pisanie SMS-ów. Smartfon pozwoli dziecku wykonywać pamiątkowe fotografie i ułatwi pozostawanie w kontakcie z rówieśnikami i rodzicami. Może okazać się też nieoceniony w przypadku sytuacji zagrożenia dzięki modułowi GPS.
Kontrola rodzicielska na telefon
Rodzice mogą obawiać się przekazania w ręce dziecka smartfona ze względu na obecność uzależniających gier i łatwy dostęp do nieodpowiednich treści za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Na szczęście nie taki smartfon straszny, jak go malują.
Współczesne smartfony pozwalają rodzicom mieć pełną kontrolę nad tym, jak i kiedy ich dziecko wykorzystuje telefon oraz do jakich treści ma za jego pośrednictwem dostęp. Sporo narzędzi do kontroli rodzicielskiej w smartfonie syna lub córki można znaleźć w urządzeniach marki Apple.
Co rodzic może kontrolować na telefonie dziecka?
Rodzice mogą wybrać, do których aplikacji dostęp będzie miało ich dziecko, a także zdalnie zatwierdzać – lub anulować – zakupy w aplikacjach mobilnych. Dzięki temu nie ma obawy, że latorośl wyczyści pod nieuwagę rodzica limit na karcie kredytowej. No, chyba że się wycwani, podkradnie rodzicowi przez sen i autoryzuje płatność palcem śpiącej mamy lub taty…
W przypadku systemu Android również można skorzystać z podobnych rozwiązań. Istnieją aplikacje w sklepie Google Play, które pozwalają limitować czas, jaki pociecha może spędzić przy wybranych aplikacjach rozrywkowych. Rodzic może też otrzymywać raporty i podsumowania dotyczące tego, jak dziecko wykorzystuje smartfon.
Jak namierzyć telefon dziecka?
Współczesny smartfony wyposażone są w moduł GPS. Dzięki temu rodzice mogą mieć stałą kontrolę nad tym, gdzie przebywa ich pociecha. Niektóre modele mają takie mechanizmy wbudowane w oprogramowanie – w przypadku iPhone’a jest to aplikacja Find My Friends – ale wiele podobnych rozwiązań można znaleźć w sklepach z aplikacjami.
Warto tylko zadbać o to, by dziecko nie mogło samodzielnie – umyślnie lub przez nieuwagę – wyłączyć takich mechanizmów. No i trzeba pamiętać, by nie nadużywać tego narzędzia, by nie skończyć jak jedna z bohaterek serialu Black Mirror…
Abonament dla dziecka
Oprócz telefonu, by dziecko mogło z niego korzystać, niezbędna jest aktywna karta SIM. Dla świętego spokoju najlepiej zdecydować się na ofertę typu no-limits ze sporym pakietem danych. Ma się wtedy pewność, że dziecko nie nabije ogromnego rachunku. Trzeba też pamiętać, że dzieci potrafią w bardzo szybkim tempie pożerać pakiet internetowy.
Można to wykorzystać w celach wychowawczych – jeśli raz skończy im się transfer danych przed końcem okresu rozliczeniowego i stracą dostęp do YouTube’a na kilka dni, w następnym miesiącu będą ostrożniej gospodarować limitem danych. Trzeba tylko pamiętać, że aplikacje do namierzania smartfona dziecka też wymagają do działania internetu.
Można też skorzystać z tzw. Ofert rodzinnych czy inaczej zwanych też grupowymi. Rodzic może dołączyć numer dziecka do swojej grupy i zarządzać nim za pośrednictwem swojego konta u operatora czy aplikacji mobilnej. W ten sposób zyskuje też dużą nawet 50% zniżkę na abonament jak to ma miejsce w Virgin Mobile. Trzeba więc przemyśleć która opcja będzie dla nas korzystniejsza. I w jednej i drugiej możemy kontrolować to co dziecko robi na naszym telefonie.
źródło: virgin mobile