Apple wprowadza możliwość naprawy z wykorzystaniem używanych oryginalnych części
Nowy proces kalibracji części zostanie uruchomiony jesienią. Blokada aktywacji utrudni wykorzystanie części ze zgubionych lub skradzionych urządzeń
Firma Apple ogłosiła, że wkrótce rozszerzy dostępne opcje naprawy i umożliwi klientom oraz niezależnym punktom serwisowym wykorzystanie używanych części Apple. Oferta zostanie udostępniona jesienią i na początku będzie dotyczyć wybranych modeli iPhone’a. Nowy proces ma zapewniać bezpieczeństwo i ochronę prywatności użytkowników iPhone’a, a przy tym dać klientom większy wybór, wydłużyć okres eksploatacji produktów i zminimalizować negatywny wpływ naprawy na środowisko. Dzięki oryginalnej fabrycznej kalibracji używane części Apple będą miały ten sam poziom funkcjonalności i bezpieczeństwa co nowe części Apple.
„W Apple od zawsze szukamy nowych sposobów, żeby oferować klientom możliwie jak najlepsze doświadczenia, i ograniczamy nasz wpływ na środowisko, w czym kluczową rolę odgrywa projektowanie wytrzymałych produktów”, stwierdził John Ternus, starszy wiceprezes Apple w pionie Hardware Engineering. „Przez ostatnie dwa lata różne zespoły Apple szukały innowacyjnych rozwiązań projektowych i produkcyjnych, dzięki którym naprawa z wykorzystaniem używanych części Apple odbywałaby się bez uszczerbku dla bezpieczeństwa i prywatności użytkowników. Bardzo nas cieszy, że najnowsze rozszerzenie naszego programu napraw zapewnia klientom szerszy wybór i większą wygodę, a przy tym pozwala wydłużyć życie naszych produktów i ich części”.
Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa iPhone’a i ochrony danych ma proces często nazywany „parowaniem”, który polega na potwierdzeniu, czy używana część naprawcza jest oryginalna, i zebraniu informacji na jej temat. W ciągu ostatnich dwóch lat zespoły Apple włożyły wiele wysiłku w to, żeby umożliwić ponowne wykorzystanie takich części jak czujniki biometryczne używane w czytnikach Face ID i Touch ID. Od jesieni proces kalibracji oryginalnych części Apple, nowych lub używanych, będzie odbywał się na urządzeniu po zamontowaniu danej części. Ponadto w przyszłości nowe modele iPhone’a będą zgodne z używanymi czujnikami biometrycznymi. Do tego proces naprawy będzie prostszy, bo w momencie zamawiania części ze sklepu do samoobsługowej naprawy produktów Apple klienci i serwisanci nie będą musieli już podawać numeru seryjnego urządzenia, o ile naprawa nie będzie wymagała wymiany płyty głównej.
Oprócz tego Apple rozszerzy popularną funkcję Blokady aktywacji na części iPhone’a, żeby zniechęcić do pozyskiwania części z kradzionych iPhone’ów. Funkcja ta uniemożliwia ponowną aktywację skradzionego lub zagubionego iPhone’a i została wprowadzona w odpowiedzi na oczekiwania klientów i organów ścigania, żeby zapobiegać kradzieżom iPhone’ów. Jeśli naprawiane urządzenie wykryje, że dana część pochodzi ze sprzętu, na którym włączono Blokadę aktywacji lub tryb Utracony, możliwość kalibracji tej części zostanie ograniczona.
Okres eksploatacji urządzeń się wydłuża, dlatego Apple uważa za istotne, żeby drugi lub trzeci właściciel urządzenia miał pełny dostęp do historii jego napraw i zamontowanych w nim części. Historia części i serwisu jest dostępna w menu Ustawienia systemu iOS. Apple jest jedynym producentem smartfonów, który daje właścicielom przejrzysty dostęp do informacji o naprawach ich urządzenia i zamontowanych w nim częściach. Jesienią Apple rozszerzy historię części i serwisu o informacje o tym, czy dany element jest nową, czy używaną oryginalną częścią Apple.
Apple dąży do tego, żeby zwiększać dostępność bezpiecznych i opłacalnych napraw, a nadchodzące rozszerzenie oferowanych opcji naprawy jest kolejnym krokiem w realizacji tego zobowiązania. W ciągu ostatnich pięciu lat firma Apple niemal podwoiła liczbę punktów serwisowych z dostępem do oryginalnych części, narzędzi i szkoleń Apple. Obecnie jest to ponad 10 000 niezależnych dostawców usług naprawczych i Autoryzowanych Serwisów Apple. W ramach programu Samoobsługowa naprawa osoby z doświadczeniem w naprawie urządzeń elektronicznych mają dostęp do instrukcji, oryginalnych części Apple i narzędzi wykorzystywanych w sklepach Apple Store i Autoryzowanych Serwisach Apple. Program samoobsługowej naprawy działa od 2022 r. i obejmuje aktualnie 40 produktów Apple, a przy tym działa w 33 krajach i 24 językach.
Źródło: Apple materiały prasowe