Apple udostępnia Dziennik, czyli nową aplikację do refleksji nad zwykłymi i wyjątkowymi chwilami życia
Dziennik to nowa aplikacja, która pomaga użytkownikom iPhone’a w znajdowaniu czasu na refleksję i praktykowaniu wdzięczności poprzez prowadzenie osobistych zapisków. Wszystko po to, aby dbać o lepsze samopoczucie. Dzięki aplikacji Dziennik użytkownicy mogą rejestrować i opisywać codzienne chwile i wyjątkowe wydarzenia, które mają miejsce w ich życiu. Ponadto wzbogacą wspomnienia o zdjęcia, filmy, nagrania dźwiękowe i informacje o lokalizacji. Technologia uczenia maszynowego zapewnia prywatne, spersonalizowane sugestie zachęcające do dodawania wpisów oraz konfigurowalne powiadomienia pomagające wypracować nawyk regularnego pisania. Z kolei nowy interfejs API Journaling Suggestions sprawia, że aplikacje innych firm przeznaczone do prowadzenia dziennika również mogą podpowiadać chwile, które warto zanotować. Aplikacja Dziennik i interfejs API Journaling Suggestions są dostępne wraz z premierą systemu iOS 17.2.
„To wspaniałe, że za naszą sprawą jeszcze więcej osób może odnosić korzyści, jakie daje prowadzenie dziennika”, przyznaje Bob Borchers, wiceprezes Apple w pionie Worldwide Product Marketing. „Dziennik ułatwia zachowywanie wyraźnych i klarownych wspomnień oraz praktykowanie wdzięczności. W tym celu aplikacja w inteligentny sposób i bezpośrednio na iPhonie wybiera te informacje, które mają dla użytkownika wymiar osobisty. Umożliwiamy innym aplikacjom do prowadzenia dziennika dostarczanie takich samych spersonalizowanych sugestii przy zachowaniu najwyższego poziomu ochrony prywatności”.
Utrwalanie codziennych chwil
Aplikacja Dziennik pomaga nowicjuszom w postawieniu pierwszych kroków. Wystarczy zarejestrować prosty wpis lub dodać rozbudowane, wzbogacające kontekst multimedia, takie jak zdjęcia, filmy, informacje o lokalizacji czy nagrania dźwiękowe. Równie łatwo dodaje się treści takie jak artykuły prasowe, muzyka czy podcasty z innych aplikacji. Wystarczy wrzucić je do aplikacji Dziennik i napisać o nich kilka słów. Użytkownicy mogą przeglądać poprzednie wpisy, dodawać do nich zakładki oraz stosować różne filtry, tak by znajdować na przykład określone zdjęcia, treningi czy miejsca. Zaplanowane powiadomienia pomagają wyrobić w sobie nawyk prowadzenia dziennika.
Do notowania przemyśleń motywują spersonalizowane sugestie. Są one inteligentnie generowane na podstawie ostatniej aktywności użytkownika, w tym m.in. zdjęć, osób, miejsc czy treningów.
Spersonalizowane sugestie i podpowiedzi refleksji
Inteligentnie dobierane spersonalizowane sugestie mają za zadanie pomóc użytkownikom w zapamiętaniu i opisaniu danej chwili – na przykład nowych miejsc, które odwiedzili, zrobionych zdjęć, odtworzonych piosenek czy ukończonych treningów. Oparte na aktywności użytkownika sugestie obejmują podpowiedzi treści, które sprzyjają wartościowym przemyśleniom. Z kolei codzienne podpowiedzi refleksji skłaniają użytkowników do skupiania myśli m.in. na wdzięczności, uprzejmości czy dążeniu do celu. To użytkownicy decydują, jaki typ treści pojawia się w Sugestiach. Mogą też utworzyć wpis z wybranymi przez siebie Sugestiami.
Ponadto deweloperzy mogą korzystać z nowego interfejsu API Journaling Suggestions, aby dodawać spersonalizowane sugestie wpisów do swoich aplikacji. Dzięki temu będą podsuwać użytkownikom chwile warte opisania w sposób nienaruszający ich prywatności. To oznacza, że jeszcze więcej osób może czerpać korzyści płynące z prowadzenia dziennika i cieszyć się spersonalizowanymi, bezpiecznymi interakcjami, jakie zapewnia tylko iPhone.
„Aplikacja Dziennik to z naszej perspektywy fantastyczne rozwiązanie, ponieważ pozwala prowadzić cyfrowe zapiski jeszcze większemu gronu osób, a do tego otwiera w tej dziedzinie zupełnie nowy rozdział”, stwierdza Paul Mayne, twórca aplikacji do prowadzenia dziennika Day One. „Interfejs API Journaling Suggestions zintegrowaliśmy z aplikacją Day One, aby dodatkowo wzbogacić doświadczenia naszych użytkowników bez żadnego uszczerbku na poziomie ochrony ich prywatności. Nie możemy się doczekać, kiedy wypróbują nowe możliwości”.
Powiadomienia pomagają użytkownikom wypracować nawyk pisania i regularnie dodawać wpisy.
Wpisy zawsze osobiste i prywatne
Aplikację Dziennik opracowano z myślą o ochronie prywatności. Gdy iPhone jest zablokowany za pomocą hasła, wpisy w aplikacji Dziennik są szyfrowane. Ponadto użytkownicy mogą włączyć dodatkową metodę uwierzytelniania oraz zabezpieczać aplikację Dziennik za pomocą kodu urządzenia, Face ID lub Touch ID. Wszystkie wpisy w aplikacji Dziennik są kompleksowo szyfrowane podczas przechowywania w iCloud, zatem dostęp do nich ma tylko i wyłącznie użytkownik. Sugestie wpisów są generowane na urządzeniu, a użytkownicy mogą wybrać, które sugerowane momenty są udostępniane aplikacji Dziennik i dodawane do ich wpisów.
Źródło: Apple materiały prasowe