GSMInternetTelekomunikacja

Ericsson Mobility Report – 5G na fali. Rozwój IoT nabiera tempa.

  • Ericsson Mobility Report
  • 3,5 mld przewidywanych połączeń mobilnych IoT w 2023 roku
  • komercyjne uruchomienia 5G w bieżącym roku, Ameryka Północna liderem wprowadzenia 5G
  • w 2023 roku sieć 5G osiągnie 20% globalnej transmisji danych

 

Ericsson Mobility Report

Komercyjne wdrożenia technologii 5G oraz szersze niż wcześniej przewidywano mobilne wdrożenia IoT są najważniejszymi tematami najnowszej edycji Ericsson Mobility Report .

Prognoza dotycząca komórkowych połączeń IoT niemal podwoiła się od listopada 2017 r.  Szacuje się, że w 2023 r. osiągną one 3,5 miliarda. Wynika to z trwających na dużą skalę wdrożeń w Chinach. Nowe massive IoT, takie jak NB-IoT i Cat-M1 napędzają ten wzrost, umożliwiając usługodawcom poprawę efektywności i wzrost oceny klientów.

Operatorzy komórkowi uruchomili ponad 60 mobilnych sieci IoT na całym świecie, wykorzystując tą technologię w sieci LTE, wspierając różnorodne zastosowania. Operatorzy w Ameryce Północnej koncentrują się na logistyce i zarządzaniu flotą, podczas gdy w Chinach na inteligentnych miastach i rolnictwie.

Pierwsze komercyjne uruchomienia 5G w tym roku

Przewiduje się wiodącą rolę Ameryki Północnej przy wprowadzeniu sieci 5G wraz z wszystkimi głównymi amerykańskimi operatorami, planującymi wprowadzenie 5G pod koniec 2018 roku i do połowy 2019 roku. Do końca 2023 roku przewiduje się, że blisko 50 procent wszystkich abonamentów mobilnych w Ameryce Północnej będzie korzystało z sieci 5G, w Azji Północno-Wschodniej 34 procent, a w Europie Zachodniej 21 procent.

Globalnie, główne wdrożenia 5G spodziewane są od 2020 roku. Ericsson prognozuje ponad 1 miliard subskrypcji 5G do końca 2023 roku, co stanowi około 12 procent wszystkich abonamentów mobilnych.

Szacuje się, że mobilny przesył danych wzrośnie ośmiokrotnie, osiągając blisko 107 eksabajtów (EB) miesięcznie – liczba ta jest równa liczbie wszystkich abonentów telefonii komórkowej na świecie przesyłających wideo Full HD przez 10 godzin.

Przewiduje się, że do 2023 roku ponad 20 procent mobilnego przesyłu danych na świecie, będzie obsługiwane przez sieci 5G. Jest to 1,5-krotnie więcej niż obecnie łączny ruch 4G / 3G / 2G.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych technologii dostępu mobilnego, 5G ma być wdrożone jako pierwsze w gęsto zaludnionych obszarach z rozszerzonym mobilnym dostępem szerokopasmowym i stacjonarnym dostępem bezprzewodowym. Będą to pierwsze komercyjne zastosowania sieci nowej generacji. Kolejne zastosowania pochodzić będą z branż takich jak motoryzacja, produkcja, infrastrukura i opieka zdrowotna.

Fredrik Krädling, Head of Area Networks powiedział: „2018 jest rokiem, w którym sieci 5G stają się komercyjne, a mobilne sieci Internetu Rzeczy wdrażane są na szeroką skalę. Technologie te obiecują nowe możliwości, które wpłyną na życie ludzi i przekształcą branże. Zmiana ta nastąpi jedynie dzięki współpracy różnych branż i organów regulujących standardy nowych technologii”.

Urządzenia pierwszej generacji przeznaczone wyłącznie do transmisji danych 5G, oczekiwane są od drugiej połowy 2018 roku. Pierwsze komercyjne smartfony obsługujące 5G w środkowych pasmach spodziewane są na początek przyszłego roku, natomiast wsparcie dla pasm o bardzo wysokim widmie, spodziewane jest do połowy 2019 roku.

Ericsson Mobility Report zawiera również artykuły oczami klientów na temat wydajności, inteligentnej produkcji, inteligencji maszyn w zarządzaniu siecią oraz znaczenia zabezpieczenia odpowiedniego spektrum dla 5G.

 

 

 

źródło: ericsson