Kolejny smartfon od LG wyposażony będzie w pierwszy ekran OLED FullVision
Kolejny kluczowy smartfon od LG wyposażony będzie w pierwszy ekran OLED FullVision. LG przenosi innowacyjną technologię OLED z telewizorów do smartfonów
Nowy smartfon klasy premium firmy LG Electronics będzie pierwszym urządzeniem wyposażonym w wyświetlacz OLED FullVision, wpisujący się w strategię zapoczątkowaną przez LG G6 i kontynuowaną przez LG Q6.
Nadchodzący smartfon to także pierwszy model LG wyposażony w matrycę OLED od 2015 roku, czyli od czasu wprowadzenia LG Flex 2. Jego premiera będzie przełomowym momentem, kiedy technologia OLED do tej pory stosowana w najwyższej klasy telewizorach, zostanie przeniesiona do smartfonów Premium. Wykorzystanie organicznego wyświetlacza w urządzeniach mobilnych pozwala na uzyskanie smukłego profilu urządzenia i doskonałej jakości obrazu. Matryce OLED idealnie sprawdzają się również w zastosowaniach VR. Stanowiących jeden z głównych czynników wpływających na rozwój rynku urządzeń mobilnych.
Doświadczenie w dziedzinie matryc OLED jest od dawna ważnym atutem firmy LG. Ta technologia zawsze była postrzegana jako szansa na zwiększenie wartości smartfonów. W ostatnim roku konkurencja na globalnym rynku smartfonów nasiliła się w niespotykanym dotąd stopniu, dlatego uznaliśmy, że jest to odpowiedni czas na ponowne zastosowanie wyświetlaczy OLED w naszych urządzeniach mobilnych.-powiedział Juno Cho, Prezes działu Mobile Communications firmy LG Electronics
Konsumenci poszukują coraz większych ekranów, ale z drugiej strony unikają dużych smartfonów, które trudno jest wygodnie trzymać w jednej dłoni. Właśnie dlatego firma LG stworzyła wyświetlacz FullVision, który obecnie odgrywa kluczową rolę w trendzie jakim są urządzenia ze zminimalizowanymi ramkami. Udoskonalenie go o technologię OLED to kolejny etap ewolucji. Dzięki któremu nowe smartfony LG zagwarantują żywy i wyraźny obraz w najlepszej jakości.
Wyświetlacz OLED FullVision o przekątnej 6 cali będzie największym od 4 lat ekranem zastosowanym przez LG w smartfonie. Nie oznacza to jednak, że „urośnie” także obudowa – wymiary najnowszego smartfona będą mniejsze od ubiegłorocznego modelu LG V20. By całkowicie wykorzystać powierzchnię urządzenia. Logo LG przeniesiono z dolnej części wyświetlacza na tył obudowy. Natomiast w porównaniu do V20, zmniejszono szerokość ramek: górnej o 20% i dolnej o 50%.
Wyjątkowe wrażania wzrokowe, jakie zapewnia duży ekran FullVision, zostały dodatkowo wzmocnione dzięki matrycy OLED QHD+ (1440 x 2880), zawierającej aż 4,15 miliona pikseli. Wyświetlacz zbudowany z organicznych diod emitujących światło, pozwala na uzyskanie idealnej czerni oraz zapewnia większą niż w przypadku konwencjonalnych wyświetlaczy LCD precyzję odwzorowania kolorów.
Dzięki zaawansowanym algorytmom optymalizującym obraz, będących owocem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych, zastosowana w smartfonie matryca OLED zapewnia pokrycie 148% palety barw sRGB 1 dla zdjęć cyfrowych, a także 109% palety barw DCI-P3 2 stosowanej w cyfrowej kinematografii. Inną zaletą technologii OLED jest czas reakcji – dziesięciokrotnie krótszy niż w wyświetlaczach LCD. Pozwala to skutecznie wyeliminować zjawisko powidoków. A jest to istotne przy oglądaniu filmów akcji oraz korzystania z wirtualnej rzeczywistości (VR) na urządzeniach mobilnych. Co więcej, dzięki obsłudze formatu HDR10, oglądanie filmów kompatybilnych z tym standardem staje się źródłem niespotykanych dotąd wrażeń.
Ekran nadchodzącego smartfona będzie wykonany w technologii P-OLED (Plastic OLED), pozwalającej na uzyskanie zaokrąglonych krawędzi. Dzięki temu możliwe było zaprojektowanie ergonomicznej, dobrze dopasowanej do dłoni konstrukcji. Matryca P-OLED wytwarzana jest poprzez naniesienie pikseli na podłoże z tworzywa zapewniającego większą wytrzymałość mechaniczną niż szkło.
Ekran chroniony jest przez Corning® Gorilla® Glass 5, dzięki czemu zyskuje zwiększoną odporność na stłuczenie. Co najważniejsze, dzięki zaawansowanym technologiom hermetyzacji oraz skanowania pikseli, w nowej matrycy P-OLED nie występuje zjawisko wypalania. Do którego dochodziło w panelach stosowanych w przeszłości. Hermetyzacja zapobiega utlenianiu pikseli. Natomiast opracowana przez LG technologia skanowania pozwala na zmniejszenie ilości energii dostarczanej do poszczególnych punktów na ekranie, co dodatkowo przyczynia się do wydłużenia czasu pracy baterii.
1 sRGB jest przestrzenią barw opracowaną w roku 1996 przez firmy HP i Microsoft jako standard dla monitorów, drukarek i zastosowań internetowych.
2 DCI-P3 jest przestrzenią barw zaproponowaną przez organizację DCI (Digital Cinema Initiative). Przestrzeń ta jest stosowana głównie jako standard pomiaru zakresu oraz precyzji odwzorowania kolorów w filmach.
źródło: LG