InternetRecenzjeUrządzenia sieciowe

Router MERCUSYS MB230-4G test, recenzja

Marka MERCUSYS zadebiutowała na polskim rynku kilka lat temu. Jest to marka stworzona przez firmę TP-Link. I bazuje na doświadczeniach i technologii firmy TP-Link oraz ma być: „przykładem optymalizacji jakości i ceny”. TP-Link to bardzo znana firma globalna, więc niewątpliwie odpowiednie doświadczenie i technologię posiada.

Płatna współpraca z marką MERCUSYS. Ocena routera MERCUSYS MB230-4G jest własną i subiektywną oceną autora testu.

MERCUSYS MB230-4G to dwupasmowy, bezprzewodowy router Cat.6Router umożliwia natychmiastowy dostęp do sieci LTE bez kabli za pomocą karty sim. Oczywiście w przypadku braku dostępu do sieci LTE router umożliwia także połączenie przewodowe i posiada port LAN/WAN oraz LAN.

Zawartość pudełka i pierwsze wrażenie

Router został zabezpieczony w odpowiedniej tekturze i folii oraz solidnie zapakowany w ładne czerwone pudełko. W środku oprócz routera znajdziemy także zasilacz, kabel ethernetowy oraz instrukcję.

W przypadku routera MERCUSYS MB230-4G nie musimy przykręcać żadnych anten. Anteny są wewnątrz routera. Router jest wykonany z odpowiednio twardego, bardzo dobrze spasowanego plastiku. Co do jakości wykonania jest bardzo dobrze i nie miałem tu żadnych zastrzeżeń. Kolor biały oznacza mniej widocznego kurzu i odcisków palców. Router MERCUSYS MB230-4G dobrze i ładnie prezentuje się w miejscach jego ustawienia. Router posiada porty: 1 x Gigabitowy port LAN/WAN, 1 x Gigabitowy port LAN, 1 x slot na kartę Nano SIM oraz przycisk WPS/Reset. Wymiary routera według danych producenta to (S x G x W) 95 × 61,05 × 165,97 mm.

Pod spodem podstawy routera znajdziemy informacje z danymi umożliwiającymi konfigurację. W tym klucz do logowania (ten możemy następnie zmienić na własne hasło)

Główne cechy i specyfikacja routera MERCUSYS MB230-4G, według danych producenta:

Dwupasmowy, bezprzewodowy router gigabitowy 4G+ Cat6, AC1200. Udostępnienie połączenia internetowego nawet dla 64 urządzeń, standard sieci bezprzewodowej: IEEE 802.11ac/a/b/g/n, częstotliwość pracy: 5 GHz, 2,4 GHz, maksymalna prędkość transmisji 867 Mb/s w paśmie 5 GHz oraz 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz.

Czułość odbiornika:

11g 6Mb/s: -95dBm
11g 54Mb/s: -77dBm
11n HT20 MCS7: -74dBm
11n HT40 MCS7: -71dBm
11a 6Mb/s: -92dBm
11a 54Mb/s: -75dBm
11ac VHT20 MCS8: -70dBm
11ac VHT40 MCS9: -65dBm
11ac VHT80 MCS9: -61dBm 

Moc transmisji:

2,4 GHz < 20dBm (EIRP)
5 GHz < 23dBm (EIRP)

Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej:

WPA-PSK / WPA2-PSK / WPA3-SAE

Funkcje transmisji bezprzewodowej:

Włączanie/wyłączanie transmisji bezprzewodowej;
Harmonogram sieci bezprzewodowej;
WMM;
Statystyki transmisji bezprzewodowej.

Oprogramowanie: DHCP – Serwer

Typ sieci:

EU: FDD-LTE: B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28 (2100/1800/850/2600/900/800/700 MHz)
TDD-LTE: B38/B40 (2600/2300 MHz)
HSPA+/UMTS: B1/B5/B8 (2100/850/900 MHz) 

Środowisko pracy 

Dopuszczalna temperatura pracy: 0℃~40℃ (32℉~104℉)
Dopuszczalna temperatura przechowywania: -40℃~60℃ (-40℉~140℉)
Dopuszczalna wilgotność powietrza: 10%~90%, brak kondensacji
Dopuszczalna wilgotność przechowywania: 5%~90%, brak kondensacji

Instalacja i Konfiguracja

Instalacja i konfiguracja przebiega szybko i sprawnie w kilku krokach i w ciągu kilku minut. Wkładamy kartę sim, podłączamy zasilacz, chwilę czekamy aż zaświecą się diody: zasilania, połączenia z Internetem, Wi-Fi oraz siły sygnału LTE. Następnie personalizujemy router na podstawie informacji z prostej instrukcji, a także bardzo dobrej i intuicyjnej aplikacja MERCUSYS, którą znajdziemy w Sklepie Play lub AppStore. Osobiście bardzo sobie cenię taką łatwość konfiguracji urządzeń i sprzętu sieciowego.

Konfiguracja przez przeglądarkę:

Konfiguracja przez aplikację MERCUSYS:

Działanie

Internet bezprzewodowy LTE na kartę sim, to oprócz wielu plusów, także trochę minusów w postaci różnych „zmiennych”. „Zmiennych”, które potrafią doprowadzić do tego, że jego działanie nie zawsze będzie nas w pełni satysfakcjonować. Chodzi tu o głównie o BTS-y (stacje bazowe) ich dostępności, odległości, dostępnych operatorów w danej lokalizacji. Ponadto o rodzaje i ilości pasm, ich przeciążenia, przepustowości oraz inne cechy. A po drodze do nich, mamy jeszcze różne przeszkody typu ukształtowanie terenu, zabudowania itp. A także dziesiątki, setki a może i tysiące innych osób, również zainteresowanych korzystaniem z takiego Internetu. I ich aktywności w określonych porach dnia, nocy, w danej lokalizacji. Oczywiście najwyższa aktywność to godziny popołudniowe i wieczorne. Często 30 minut różnicy, między niektórymi porami dnia, powoduje spore różnice w prędkościach pobierania.

Piszę o tym dlatego, że generalnie najpierw powinno się w swojej lokalizacji sprawdzić jakie mamy i w jakiej odległości BTS-y oraz którego operatora. Później próbować testować i dobierać Internet choćby za pomocą smartfona i odpowiednich aplikacji. A dopiero następnie wybierać i kupować sam router. W mojej lokalizacji i miejscu gdzie mieszkam mam wszystkich operatorów. A z przetestowanych, na tą chwilę, najlepiej u mnie działa Internet LTE od T-Mobile.

Tym samym testując router MERCUSYS MB230-4G musiałem uwzględnić powyższe. Ale po znalezieniu odpowiedniego miejsca w mieszkaniu gdzie testowałem router, nawet biorąc pod uwagę „zmienne” o których wcześniej pisałem i nawet w godzinach szczytu, router bardzo sprawnie umożliwiał korzystanie z Internetu LTE. I Gigabajty, których mam sporo w pakiecie internetowym, i które na co dzień zużywam podczas pracy lub korzystając z platform streamingowych, stabilnie i płynnie zamieniały się na odpowiednie dane na komputerze oraz na bardzo dobrej jakości obrazy wyświetlane na ekranie telewizora.

MERCUSYS MB230-4G to router kategorii LTE 6, a to umożliwia pobierania do 300 Mbit/s oraz agregację dwóch pasm częstotliwości. W swojej lokalizacji życzyłbym sobie chociaż 100 Mb/s w technologii LTE. Ale solidne kilkadziesiąt Mb/s router wykręcał, dzięki czemu w porównaniu do moich innych routerów, ale kategorii LTE 4, różnica na korzyść routera MERCUSYS MB230-4G była od razu zauważalna. A dokładnie dzięki routerowi MERCUSYS MB230-4G miałem zarówno wyraźnie lepszy „Download”. Jak i dużo lepszą stabilność podczas pracy. Sytuacje gdzie był wyższy „Upload” a mniejszy „Download” były bardzo rzadkie. A Internet LTE stał się naprawdę dobry. Samo Wi-Fi w obrębie kilkudziesięciometrowego mieszkania działało bezproblemowo. Również piętro niżej jak i wyżej, choć oczywiście prędkość przesyłania danych im dalej, niżej, wyżej od źródła, tym jest mniejsza.

Opcja warta podkreślenia – możliwość także ręcznego wyboru pasma w danym BTS-e z którym, łączy się router:

Podsumowanie

MERCUSYS MB230-4G to bardzo dobry router LTE, który u mnie działał stabilnie i bezproblemowo. Do tego jest to router kategorii LTE 6 i osobiście już bym się nie bawił w routery niższej kategorii i bez agregacji pasm. Tym bardziej, że router z tego co widzę w popularnej porównywarce cen, w dniu publikacji tej recenzji, można kupić za 299 zł. Dla mnie cena wydaje się atrakcyjna.

Atuty routera MERCUSYS MB230-4G:

  • Wygląd, dobre wykonanie urządzenia, komplet akcesoriów w pudełku
  • Prosta instalacja i uruchomienie
  • Łatwa konfiguracja i bardzo dobre wsparcie poprzez przeglądarkę oraz aplikację MERCUSYS, w tym opcja ręcznego wyboru pasma w danym BTS-e, z którym łączy się router
  • Stabilna i bezproblemowa praca
  • Dobry zasięg Wi-Fi
  • Gwarancja 36 miesięcy
  • Za marką Mercusys stoi doświadczenie i wiedza TP-Link
  • Cena

Minusy? Póki co nie znalazłem. Może jedynie trochę szkoda, że router nie ma fizycznego przycisku POWER – włącz/wyłącz. Bo generalnie z takiego korzystam w innym routerze, wychodząc na dłużej z mieszkania. No, ale są listwy przeciwprzepięciowe, z których też korzystam, więc w tej kwestii to chyba tylko moje widzimisię, przyzwyczajenie albo nie potrzebna fobia 😉

(mw)

Powyższy tekst, publikacja dotycząca routera MERCUSYS MB230-4G powstały dzięki firmie MERCUSYS. Jest płatną współpracą z marką MERCUSYS. Ocena routera MERCUSYS MB230-4G jest własną i subiektywną oceną autora testu. Bez żadnych sugestii oraz wcześniejszego wglądu jak ta powyższa publikacja ma wyglądać.

(mw)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *