5.2 miliona mieszkańców Polski w zasięgu 5G Plusa
Plus – zgodnie z zapowiedziami – uruchomił w listopadzie w całym kraju kolejne stacje 5G. Tym samym obecnie już ponad 5,2 mln ludzi może korzystać z prawdziwego 5G w Plusie. Łącznie w zasięgu sieci 5G Plusa 2600 MHz TDD w 2021 roku znajdzie się ponad 150 miejscowości i ponad 11 mln mieszkańców Polski.
W maju tego roku, wraz ze startem pierwszej komercyjnej sieci 5G w Polsce, Plus udostępnił 5G w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu. Pod koniec listopada we wszystkich tych miastach oraz kilkudziesięciu nowych miejscowościach zostały uruchomione kolejne nadajniki. Dzięki czemu już ponad 5.2 miliona osób może korzystać z najnowocześniejszej w Polsce sieci 5G od Plusa.
Aktualna lista miejscowości w zasięgu 5G w Plusie:
- dolnośląskie: Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Boguszów Gorce, Kobierzyce,
- kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek,
- lubelskie: Biała Podlaska,
- lubuskie: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski,
- łódzkie: Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice,
- małopolskie: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Szczyglice,
- mazowieckie: Warszawa, Radom, Pruszków, Legionowo, Piaseczno, Otwock, Wołomin, Ząbki. Grodzisk Mazowiecki, Marki, Piastów, Kobyłka, Józefów. Sulejówek, Zielonka, Konstancin-Jeziorna, Łomianki, Milanówek. Brwinów, Ożarów Mazowiecki, Karczew, Halinów, Wieliszew. Jabłonna, Zalesie Górne, Kanie, Rembelszczyzna, Komornica, Janki. Izabelin, Sękocin, Wolica, Kazuń, Urzut, Rzakta, Dawidy Bankowe,
- opolskie: Opole,
- podkarpackie: Rzeszów, Tarnobrzeg, Krosno,
- pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Kowale,
- śląskie: Katowice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa. Gliwice, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Tychy, Zabrze. Ruda Śląska, Bytom, Piekary Śląskie, Chorzów. Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Mysłowice, Lędziny, Mikołów, Będzin, Wola Kiedrzyńska,
- warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg,
- wielkopolskie: Poznań, Kalisz, Piła, Konin Stare Miasto, Baranowo,
- województwo zachodniopomorskie: Szczecin, Koszalin, Przecław.
Jednocześnie operator prowadzi intensywne prace związane z poszerzaniem zasięgu najnowszej technologii. Zgodnie z planem w przyszłym roku sieć 5G będzie składać z ponad 1700 nadajników. Dzięki temu z sieci piątej generacji w Plusie będzie mogło korzystać ponad 11 milionów osób w ponad 150 miejscowościach, w tym we wszystkich obecnych i byłych miastach wojewódzkich.
Aktualnie w Plusie trwa promocja, dzięki której każdy, kto do początku stycznia wybierze dowolny abonament otrzymuje dostęp do sieci piątej generacji na cały okres umowy. W ofercie operatora znajduje się aktualnie kilkanaście urządzeń z obsługą 5G z różnych półek. Zarówno flagowce, jak też modele przystępniejsze cenowo. Dostęp do prawdziwej sieci piątej generacji pozwala cieszyć się jej możliwościami, takimi jak znacznie zwiększona szybkość pobierania danych. A także płynny streaming bardzo wysokiej jakości obrazu, czy komfortowe korzystanie z usług opartych o technologie VR i AR.
Kolejne technologie i częstotliwości
Plus pracuje obecnie również nad rozwojem sieci 5G przy wykorzystaniu kolejnych częstotliwości i technologii. Pozwoli to w przyszłości wzmocnić pozycję lidera 5G w Polsce i oferować go jeszcze większej liczbie klientów w jeszcze większej liczbie lokalizacji. O decyzjach i działaniach w tym zakresie będziemy informować na bieżąco.
O technologii 5G 2600 TDD
Plus jako jedyny operator na polskim rynku przeznaczył dla działania 5G osobne pasmo 2600 MHz w technologii TDD, zwiększając tym samym przepustowość sieci. Niemniej jednak rozwiązanie zastosowane w budowie sieci 5G przez operatora sieci Plus to najnowocześniejsza technologia wprowadzana na świecie. TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.
W przyszłości wraz z rozwojem sieci 5G obecne wykorzystanie pasma 2600 MHz zapewni lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3400-3800 MHz i pozwoli zachować przewagę na kolejnych etapach budowy 5G związaną z możliwością łączenia pasm.
źródło: plus