5 najważniejszych trendów mobilnych w 2016 od Mobile Vikings
Rok 2016 zbliża się ku końcowi. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was ranking 5 najważniejszych trendów, które znacząco wpłynęły na rynek mobile.
➡ Przyszłość należy do beaconów
Beacony – małe nadajniki, które pozwalają komunikować się ze smartfonami, otworzyły przed nami zupełnie nowe możliwości. Wykorzystywane są już chociażby w sklepach czy muzeach. Szacuje się, że do końca 2018 roku liczba aktywnych urządzeń opartych na tej technologii ma przekroczyć 3,5 miliona.
W Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie wystarczy zainstalować przy wejściu aplikację, a dzięki połączeniu przez Bluetooth dostaniemy szczegółowe informacje i zostaniemy oprowadzeni po ekspozycji. Montowanie beaconów w sklepach niesie z kolei wartość marketingową. Jak wskazują badania, aż 40% klientów podczas zakupów stacjonarnych wyszukuje konkurencyjne oferty w Internecie. Zastosowań beaconów jest wiele – ich rozwój to tylko kwestia czasu.
➡ Emoji, pseudonimy i emotikony
Media społecznościowe rosną w siłę. Na chwilę obecną aż 1,97 mld ludzi na całym świecie używa mobilnych mediów społecznościowych. W samym 2016 roku przybyło ich 17%.
Twórcy aplikacji społecznościowych nieustannie dbają o atrakcyjność swoich rozwiązań. Przykładem tego jest Messenger, który został wzbogacony o nowe funkcje – zmianę koloru okna rozmowy, nadawanie pseudonimów czy wybieranie emoji. Zmieniło się też zastosowanie emotikon – wystarczy, że wyślecie w rozmowie serduszko lub bałwanka, a wtedy… zobaczcie sami.
➡ Zakupy w social media
Coraz bardziej liczy się możliwość komfortowych, szybkich zakupów. Korzystanie ze sklepów internetowych stało się dla nas zupełną oczywistością. W tym roku mogliśmy zaobserwować rozszerzenie rynku e-commerce o możliwość zamawiania produktów poprzez portale społecznościowe. Opcję tę udostępniają m.in. Instagram i Pinterest.
Samo kupowanie za pomocą smartfona stało się niezwykle popularne. Przewiduje się, że już w przyszłym roku około 50% transakcji detalicznych będzie dokonywanych właśnie tą drogą. Co więcej, narzędzie to wykorzystujemy chętnie podczas przedświątecznych zakupów. Badania przeprowadzone przez firmę Delloitte wskazują, że co dziesiąty Polak kupi świąteczny prezent za pomocą urządzenia mobilnego.
➡ #VSCOcam
Rok 2016 zdecydowanie należał do aplikacji fotograficznych. Instagramowe zdjęcia to już przeszłość. Dziś serca internautów podbija VSCO Cam. Program umożliwia nie tylko wykonywanie zdjęć, ale również poddawanie ich dość zaawansowanej obróbce. Hasztag „VSCOCam” bije rekordy popularności w mediach społecznościowych.
A co oprócz tego? Wielu zaufało aplikacjom od Adobe – mobilnej wersji Photoshopa (Adobe Photoshop Express) i Lightrooma (Adobe Photoshop Lightroom). Programy dają możliwość przycinania, obracania, redukcji szumów czy stosowania filtrów. Drugi z nich jest wzbogacony o funkcje zmiany temperatury barwowej, balansu bieli czy manipulowania krzywymi. Co ważne, aplikacje te są zupełnie darmowe.
➡ Złap je wszystkie!
To, że świat oszalał na punkcie gier mobilnych, wiemy od dawna. Ale jak sprawić, by ich użytkownicy nie izolowali się w domach i nakłonić do aktywnego spędzania czasu? Problem ten doskonale rozwiązali twórcy popularnej gry Pokemon GO. Jej fenomen stał się tematem wielu artykułów, w których podejmowano się próby odpowiedzenia na pytanie, co wpłynęło na tak ogromną popularność tej gry. Swego czasu Youtube przepełniony był nagraniami (zarówno prawdziwymi, jak i tymi bardziej odbiegającymi od rzeczywistości) obrazującymi ludzi spacerujących w poszukiwaniu Pokemonów. Pomiędzy 16 a 23 lipca gra uruchamiana była średnio 15 razy dziennie – łącznie około 36 minut. Dziś popularność Pokemon GO maleje. Gracze włączają ją już tylko na 18 minut dziennie.
Rok 2016 to nie tylko nowe aplikacje. Istotna dla użytkowników telefonów była też obowiązkowa rejestracja numerów na kartę. Na tę okoliczność operatorzy przygotowywali bonusy – głównie w postaci środków do wykorzystania na rozmowy lub pakiety danych. Odbyła się również premiera nowego iPhone 7, a wielbiciele Samsungów oszaleli na punkcie modeli z zakrzywionym ekranem. Coraz większą popularność zdobywają również Google VR.
A Wy, drodzy Vikingowie, jakie zmiany w świecie mobile uważacie za najważniejsze?
źródło: blog.mobilevikings.pl