InternetUrządzenia sieciowe

Wzmacniacz Wi-Fi – co to jest?

Wśród oferty sprzętu sieciowego można znaleźć także wzmacniacz Wi-Fi. Czym jest takie urządzenie? Wzmacnia ono sygnał czy zasięg? A może jedno i drugie?

Czym się różni wzmacniacz sygnału Wi-Fi od wzmacniacza zasięgu Wi-Fi?

Mamy tu prawdziwy galimatias. Zdarza się, że nazwy te są używane wymiennie, a czasem o obu rodzajach urządzeń mówi się ogólnie „wzmacniacz”. Generalnie sprawy wyglądają następująco:

  • wzmacniacz sygnału Wi-Fi (ang. repeater albo signal repeater) – bezprzewodowo odbiera sygnał wysyłany z kompatybilnego routera Wi-Fi i przesyła go dalej, na większy obszar. Repeater powinien być umieszczony tam, gdzie sygnał Wi-Fi jest odpowiednio silny (przynajmniej 50 procent). W przeszłości jego wadą było to, że zasadniczo zmniejszał przepustowość o połowę i zwiększał opóźnienia. Nowoczesne repeatery raczej nie mają problemu z przepustowością. Do tego wzmacniacze sygnału Wi-Fi uważa się za takie, gdzie konfiguracja urządzenia jest prosta, a cena stosunkowo mała.
  • wzmacniacz zasięgu Wi-Fi (ang. range extender albo po prostu extender) – łączy się przewodowo (lub, w nowszych extenderach, bezprzewodowo) z routerem i zwiększa zasięg sieci. Nie wzmacnia sygnału, a przesyła własny przez swoje zewnętrzne anteny (dlatego też extender ma osobny SSID). Extender dobrze radzi sobie także w martwych strefach, czyli w takich, gdzie zasięgu w ogóle nie ma.

Oba urządzenia czasem po angielsku są nazywane Wi-Fi Boosterami.

Co bardziej opłaca się kupić? Wzmacniacz sygnału czy wzmacniacz zasięgu Wi-Fi?

Wszystko zależy od tego, jakie jest pokrycie, które zapewnia Ci router. Jeżeli jest ono całkiem dobre i dochodzi do większości pomieszczeń, gdzie Internet jest Ci potrzebny, wystarczyć może tylko wzmacniacz sygnału Wi-Fi. Pamiętaj tylko, że powinno się go właściwie umieścić.

Jeśli jednak zasięg sieci bezprzewodowej jest mniejszy niż połowa, poleca się skorzystanie z extendera. Jego zakup sugeruje się także, gdy potrzebna jest większa przepustowość.

Kupując wzmacniacz, pamiętaj także, że musi on być kompatybilny z routerem jeśli chodzi o szyfrowanie czy protokoły. Dobrze także, by wzmacniacze pracowały na więcej niż jednym paśmie, a także by była możliwość podłączenia przewodowego dla bardziej stabilnego połączenia.

Sprawdź wszystkie urządzenia Tenda, które służą do rozszerzania sieci

Źródła:

https://www.electronicshub.org/wifi-extender-vs-booster/

https://www.electronicshub.org/wifi-repeater-vs-wifi-extender/

https://www.electronicshub.org/connect-wifi-extender-with-ethernet/

Źródło: Tenda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *