Wirtualne półki z filmami, książkami i komiksami
Smartfony nie służą już wyłącznie do konsumpcji mediów. Pozwalają utrzymać w ryzach przepastne zasoby filmów, seriali, książek i komiksów wydanych do tej pory. Umożliwiają również śledzenie nadchodzących nowości i wymienianie się spostrzeżeniami z innymi entuzjastami wybranych dzieł.
IMDb
To największy portal z informacjami na temat kinematografii na świecie. W serwisie można znaleźć podstrony poświęcone nie tylko poszczególnym filmom, ale też aktorom, reżyserom i innym ludziom związanym ze światem kina. Każdy film można ocenić lub dodać do listy „do obejrzenia później”. IMDb pozwala też śledzić nadchodzące premiery i jest źródłem newsów oraz zwiastunów.
Filmweb
Polski Filmweb jest jednym z największych serwisów z informacjami o kinematografii na świecie. Pod względem wielkości bazy ustępuje co prawda niedoścignionemu IMDb, ale w odniesieniu do polskich produkcji nie ma sobie równych. W serwisie bardzo istotna jest otoczka społecznościowa, która pozwala na porównywanie gustu filmowego ze znajomymi. Nie zabrakło też innych funkcji, w tym np. informacji o repertuarze kin w kraju.
Trakt.tv
Serwis Trakt.tv nie ma swojej aplikacji, a wyłącznie bardzo sprawnie działającą mobilną stronę internetową. Na szczęście API usługi jest dostępne dla programistów, którzy tworzą fenomenalne aplikacje synchronizujące swoje dane z kontem w Trakt.tv. Dobrym przykładem są Serist i Movist służące do śledzenia obejrzanych i nadchodzących (odpowiednio) seriali i filmów. Aplikacje nie tylko pozwalają śledzić, ile odcinków danej produkcji pozostało do obejrzenia, by być na bieżąco, ale informują też o premierach nowych części.
Goodreads
Serwisem będącym odpowiednikiem IMDb dla fanów literatury jest Goodreads. Oba z nich rozwijane były oddzielnie, ale zostały wykupione przez Amazon. Goodreads pozwala tworzyć wirtualne półki z książkami – możemy na nich zapisać pozycje, które już mamy i które przeczytaliśmy w przeszłości. Serwis pozwala też śledzić premiery oraz utworzyć listę aktualnie czytanych książek i e-booków. Nie zabrakło tutaj warstwy społecznościowej – można prowadzić dyskusje o książkach z ludźmi z całego świata, niezależnie od tego, w jakim tłumaczeniu użytkownik przeczytał daną pozycję.
Lubimy Czytać
Serwisem podobnym do IMDb, ale skupiającym się na polskim rynku jest Filmweb. W przypadku serwisu poświęconego książkom do Goodreads można porównać nasze rodzime Lubimy Czytać. Podobnie jak Filmweb nie może równać się pod względem bazy z anglojęzycznym odpowiednikiem, ale jest niezastąpionym źródłem informacji o książkach polskich autorów.
League of Comic Geeks
Aplikacja podobna do Goodreads istnieje także dla fanów komiksów. Program do obsługi serwisu League of Comic Geeks jest co prawda nieco przestarzały, ale nie ma w sieci lepszej bazy pozwalającej na zapisywanie sobie, które z wydawanych od dziesięcioleci komiksów już się przeczytało i na których premierę się dopiero czeka.
Te aplikacje to dopiero początek
Warto pamiętać, że aplikacje do zarządzania swoimi wirtualnymi biblioteczkami, filmotekami itp. nie oferują dostępu do treści. W tym celu należy wyposażyć się w inne programy od dostawców materiałów w wersji cyfrowej. Dostęp do treści zwykle jest płatny, ale czasem można uzyskać go za darmo, np. dzięki zniżce na VOD firmy Onet dostępnej specjalnie dla klientów Virgin Mobile.
źródło: virginmobile.pl