NewsTech

Wielki finał Huawei Tech4Good – wygrała drużyna z Irlandii za projekt inteligentnej rampy wjazdowej dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Huawei ogłosił zwycięzców drugiej edycji globalnego konkursu Tech4Good. Irlandzki zespół zdobył pierwszą nagrodę za rozwiązanie „Roll On”, które pomaga osobom na wózkach inwalidzkich samodzielnie wsiadać do pociągów. Wśród najlepszych zespołów biorących udział w konkursie Tech4Good znalazła się także drużyna z Polski. Zespół HuaSquad, tworzony przez Polaków znalazł się wśród 6 czołowych i najlepiej ocenionych międzynarodowych projektów w Europie.

Zwycięzcy studenci z Irlandii zaprezentowali specjalną rampę, zasilaną komputerowymi czujnikami wizyjnymi z podczerwienią. Technologię napędzają systemy sztucznej inteligencji i przetwarzania w chmurze, połączone siecią 5G. „Roll On” pozwala użytkownikom w razie potrzeby rozmieścić rampę umożliwiającą wjazd do pociągu za pomocą smartfona.

Wśród najlepszych zespołów biorących udział w konkursie Tech4Good, który corocznie przyciąga rzeszę najzdolniejszych studentek i studentów z całego świata, chcących zgłębiać swoją wiedzę z dziedziny technologii informacyjno-komunikacyjnych, znalazła się także drużyna z Polski – HuaSquad był obecny wśród 6 czołowych i najlepiej ocenionych międzynarodowych projektów w skali Europy. Młodzi innowatorzy zaprezentowali aplikację łączącą rolników i producentów żywności bezpośrednio z klientami końcowymi. Dziewięcioro polskich studentów i studentek wzięło także udział w wydarzeniu Huawei Talent Summit, które w tym roku miało miejsce w Atenach. Reprezentanci polskiej IX edycji Seeds For The Future przez 3 dni uczestniczyli w wykładach i panelach dyskusyjnych prowadzonych przez doświadczonych ekspertów z branży, którzy przekonywali o kluczowej roli młodych talentów w rozwoju ICT. To już druga edycja programu, w której polski projekt znalazł się czołówce najciekawszych technologii pozytywnego wpływu. Ubiegłoroczne rozwiązanie polskich studentów z zespołu Sensideer, to system informowania kierowców pojazdów o potencjalnej kolizji ze zwierzętami na drodze. Przygotowane w ramach XVII edycji Seeds For The Future rozwiązanie trafiło do finałowej dziesiątki, otwierając młodym uczestnikom nowe możliwości rozwoju.

Podczas tegorocznej ceremonii wręczenia nagród Austin Zhang, wiceprezes globalnego działu Government Affairs Huawei, ogłosił, że firma zapewni jednemu ze zwycięskich zespołów nagrodę w wysokości 100 000 USD oraz szkolenia ze strony profesjonalistów, aby pomóc im komercyjnie zrealizować projekt. Ponadto zdobywcy pierwszej nagrody wybiorą się na Mobile World Congress 2023 w Barcelonie.

Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak młodzi innowatorzy wykorzystują nowoczesne technologie, aby pomagać osobom starszym, rozwiązywać problemy powodziowe na obszarach miejskich i pomagać osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi. Jako UNESCO wspieramy inicjatywę Tech4Good firmy Huawei, która jest zgodna z agendami ONZ oraz działaniami UNESCO w zakresie STEM. Razem wywieramy trwały wpływ na życie ludzi 

skomentował wyniki profesor Shahbaz Khan, dyrektor Biura Klastra UNESCO w Pekinie.

W tegorocznej edycji konkursu Tech4Good wzięło udział 3222 studentów ze 110 krajów, którzy pracowali nad ponad 300 projektami. Po 8-dniowych warsztatach, studiach przypadków, sesjach pytań i odpowiedzi, recenzowaniu oraz 10 jednogodzinnych sesjach coachingowych, 11 zespołów z 15 krajów dotarło do rundy finałowej.

Konkurs Tech4Good rozpoczął się w 2021 roku w ramach sztandarowego programu Huawei Seeds for the Future, którego celem jest wsparcie młodych talentów planujących swoją karierę w sektorze ICT.

Źródło: HUAWEI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *