InternetRecenzjeUrządzenia sieciowe

Tenda – systemy Mesh Wi-Fi

Niejednokrotnie jesteśmy niezadowoleni z działania i zasięgu naszego routera. Niejednokrotnie chcielibyśmy, aby zasięg naszego routera obejmował także piwnicę, strych, ogród lub całe biuro. Co możemy zmienić, poprawić w takiej sytuacji? Otóż pomóc może zakup systemu MeshSystem Mesh to router i satelity, które tworzą sieć i umożliwiają pokrycie internetem większej powierzchni domu, mieszkania, biura. Lub właśnie pomagają umożliwić korzystanie z internetu w ogrodzie, na strychu w piwnicy.

Płatna współpraca z Tenda

Chwilę temu otrzymałem możliwość przetestowania systemu Mesh Wi-Fi Tenda nova MW3. Jest to niedrogi i znany na rynku system Mesh. Nova MW3 występuje w dwóch opcjach, jako tzw. 2-pack oraz 3-pack. Osobiście testowałem 2-pack. W solidnym pudełku znalazłem dwie jednostki Mesh, dwa zasilacze, kabel Ethernet RJ45 oraz instrukcję szybkiej instalacji. Jednostki Mesh – białe „kostki” są identyczne ( 90 x 90x 90 mm). I zostały wykonane z odpowiednio twardego bardzo dobrze spasowanego plastiku. Kolor biały oznacza mniej widocznego kurzu i odcisków palców.

Jednostki Mesh Tenda nova MW3 bardzo dobrze i ładnie prezentują się w miejscach ich ustawienia.

Instalacja i konfiguracja przebiega szybko i sprawnie w kilku krokach i w ciągu kilku minut. Pomaga w tym prosta instrukcja, a także bardzo dobra i intuicyjna aplikacja Tenda Wi-Fi, którą znajdziemy w Sklepie Play lub AppStore. Osobiście bardzo sobie cenię taki komfort konfiguracji urządzeń i sprzętu sieciowego. Mesh Tenda nova MW3 posiada między innymi takie cechy jak: obsługa standardu bezprzewodowego IEEE802.11a/b/g/n/ac (WiFi 5 wave 2),  prędkość w paśmie 2,4 GHz do 300 Mb/s , a w paśmie 5 GHz do 867 Mb/s,  funkcje rozgłaszania SSID, Beamforming, MU-MIMO, AP Steering czy Band Steering.

System przetestowałem w mieszkaniu w tzw. „starym budownictwie”, gdzie ściany i stropy mają naprawdę konkretne grubości i są bardzo solidne. A internet zapewnia operator kablówki. Lokalizacja jest na pierwszym piętrze i byłem zainteresowany jaki będzie zasięg i wydajność wyżej, na strychu, a także na parterze i przed blokiem.

Jeżeli chodzi o pokrycie internetem większej powierzchni w lokalizacji, w której testowałem system Mesh nova MW3, to różnica była zdecydowanie zauważalna i na plus. Mesh zdecydowanie polepszał zasięg i jakość internetu przed blokiem, na parterze, na drugim piętrze, a nawet był dostępny na strychu. Tenda nova MW3 z powodzeniem zastąpiła mój stary router, z którym mam problem, jeżeli chodzi o wydajność, działanie i konfigurację. I pozwoliła cieszyć się z dużo lepszej szybkości internetu, która wynika z umowy z operatorem w tej lokalizacji. Wszystko działało stabilnie i bardzo sprawnie.

Jednocześnie przy okazji testu systemu Mesh nova MW3, postanowiłem przyjrzeć się portfolio i innym systemom Mesh Wi-Fi w ofercie firmy Tenda.

Skoncentrowałem się na systemach Mesh, które posiadają standard bezprzewodowy Wi-Fi 6. Dlaczego? Otóż osobiście uważam, że obecnie zdecydowanie warto przy zakupie lub wymianie urządzeń sieciowych brać pod uwagę tę technologię. I to w pierwszej kolejności. Różnice w prędkość, wydajności oraz pojemność sieci między Wi-Fi 4, Wi-Fi 5 a Wi-Fi 6 są spore i zdecydowanie na korzyść Wi-Fi 6.

I jak się okazuje firma Tenda ma w tym zakresie bardzo ciekawą i szeroką ofertę takich systemów Mesh. Szczegóły poniżej:

Tenda MX15 Pro – system Mesh Wi-Fi 6

Tenda Mesh Wi-Fi 6 MX15 Pro to dwuzakresowy system stworzony z myślą o obsłudze średnich i dużych gospodarstw domowych. Duże i średnie domy to wyzwanie dla pełnego pokrycia sygnałem Wi-Fi, zarówno w zakresie zasięgu, jak i obsługi wielu urządzeń jednocześnie. Domownicy często mają podstawy do rozczarowania tym, że nie mogą wykorzystać pełnych możliwości Internetu czy swoich urządzeń. Chodzi tu zarówno o pracę, jak i odpoczynek – przy grach, filmach 8K albo aplikacjach VR.

Mesh Wi-Fi Tenda MX15 Pro rozwiązuje problemy z siecią

Mesh Wi-Fi Tenda MX15 Pro może zaradzić tym kłopotom. Dostępny w wersjach z jednym, dwoma lub trzema węzłami, pokrywa obszar do prawie 680 metrów kwadratowych.

Jedną z głównych cech systemu Mesh Wi-Fi 6 Tenda MX15 Pro jest trzyrdzeniowy procesor Broadcom o taktowaniu 1,5 GHz. Oferuje prędkość większą nawet o 80 procent w porównaniu z routerami AX3000. Maksymalna szybkość na obu pasmach sięga 5378 Mb/s (w paśmie 5 GHz jest do 4804 Mb/s, a w paśmie 2,4 GHz – do 574 Mb/s). Zapewnia również szeroki kanał 160 MHz, umożliwiając obsługę czterech równoczesnych strumieni nadawania i odbioru. Dzięki temu podwaja się prędkość, którą można wykorzystać przy użytkowaniu sieci do różnych zadań.

MX15 Pro wyposażony jest również w sześć inteligentnych wewnętrznych anten oraz tyle samo modułów o wysokiej mocy wzmacniających sygnał i redukujących zakłócenia (FEM (PA+LNA). Dzięki nim system bardzo dobrze radzi sobie z przenikaniem przez ściany czy między piętrami. Jeden węzeł MX15 Pro może, jak podaje Tenda na swojej stronie, przebić się przez trzy ściany.

Internet dla wielu użytkowników jednocześnie

MX15 Pro umożliwia podłączenie do niego ponad 200 różnych urządzeń – od smartfonów i laptopów po headsety VR. Dzięki technologii OFDMA+MU-MIMO użytkownicy mogą w płynny sposób korzystać z dostępu do sieci, bez obaw o denerwujące opóźnienia.

Prosta konfiguracja oraz liczne funkcje dodatkowe

Konieczność długiego parowania, wprowadzania ustawień czy łączenia się może być irytująca. Dlatego MX15 Pro automatycznie rozpoznaje typ połączenia modemowego, a do przeprowadzenia konfiguracji wystarczy skonfigurować jeden węzeł.

System Mesh Wi-Fi wyposażony został także w wiele różnych funkcji dodatkowych. To speed test czy inteligentna diagnostyka i generowanie raportów miesięcznych, które pozwalają śledzić stan połączeń z poszczególnymi urządzeniami. Nie brakuje też tworzenia sieci dla gości czy kontroli rodzicielskiej.

Najważniejsze cechy systemu Mesh Tenda MX15 Pro:

 • dwuzakresowy Mesh Wi-Fi 6 AX5400;
 • przeznaczony dla średnich i dużych gospodarstwa domowych;
 • dostępny w wersji z jednym, dwoma i trzema węzłami: może pokryć przestrzeń do niemal 680 metrów kwadratowych;
 • wyposażony w trzyrdzeniowy procesor Broadcom 1,5 GHz;
 • prędkość Wi-Fi na obu zakresach dochodzi do 5378 Mb/s;
 • szeroki kanał 160 MHz, który obsługuje cztery równoczesne strumienie nadawania i odbioru (4T4R);
 • dzięki wbudowanym sześciu antenom i sześciu modułom wzmacniającym sygnał łatwo przenika ściany;
 • technologia OFDMA+MU-MIMO, dzięki której może obsłużyć nawet 200 urządzeń jednocześnie;
 • łatwa konfiguracja;
 • wiele różnych funkcji (speed test, raport miesięczny, kontrola rodzicielska…).

Na stronie producenta są także dodatkowe informacje dotyczące różnych wersji:

Tenda MX21 Pro – Trójzakresowy system Mesh Wi-Fi 6E

MX21 Pro Wi-Fi 6E to większe możliwości domowej sieci i kolejny bardzo interesującym systemem mesh w portfolio firmy Tenda. Wi-Fi 6E umożliwia obsługę trzech pasm łączności bezprzewodowej. Przekłada się to na mniej opóźnień sieci oraz jej większą szybkość. System jest dostępny w wersji z jednym, dwoma lub trzema węzłami MX21 Pro.

Większa wydajność sieci dzięki obsłudze trzech pasm

Standard Wi-Fi 6E umożliwia dostęp nie tylko do pasm 2,4 oraz 5 GHz, ale również 6 GHz. Dzięki temu sieć może cieszyć się mniejszą liczbą zakłóceń i opóźnień. Jest bardziej wydajna nawet przy większej gęstości użytkowników. System Mesh Wi-Fi Tenda MX21 Pro, jako obsługujący ten standard, zapewnia łączną prędkość do 5665 Mb/s na wszystkich trzech pasmach – do 2402 Mb/s w pasmach 5 i 6 GHz oraz do 861 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. 

Na ostatnim paśmie są 3 strumienie równoczesnej transmisji i odbioru. Dzięki temu oraz 7 zewnętrznym antenom o wysokim zysku MX21 Pro lepiej radzi sobie z przenikaniem sygnału przez ściany. Każdy z węzłów ma poza tym po 3 w pełni gigabitowe porty dla stabilnego połączenia przewodowego.

Mesh MX21 Pro Wi-Fi 6E od firmy Tenda to także kolejny w ofercie tego producenta system zaprojektowany z myślą o średnich i dużych domach. Największy, trójwęzłowy zestaw może pokryć do niemal 680 m2. Funkcja roamingu umożliwia płynne połączenia na całej powierzchni.

MX21 Pro, wyposażony jest w 4-rdzeniowy procesor Broadcom 1,7 GHz, 256 MB pamięci RAM, a także technologie OFDMA i MU-MIMO i może jednocześnie obsłużyć ponad 200 różnych urządzeń. Są wśród nich kompatybilne z Wi-Fi 6E komputery, smartfony, telewizory, urządzenia smart home czy gogle VR. MX21 Pro to rozwiązanie, które docenią osoby grające w wymagające gry online, oglądające filmy w wysokiej rozdzielczości czy korzystające z gier lub aplikacji wirtualnych.

Duży wachlarz funkcji, prostota i estetyka

System generuje co miesiąc “raport w pigułce”, z którego w prosty i szybki sposób można odczytać wszystkie najważniejsze informacji dotyczące sieci (w tym prędkości czy ruchu). Użytkownicy mają również dostęp do inteligentnego rozwiązywania problemów czy wielu innych przydatnych rozwiązań. To między innymi kontrola rodzicielska, filtrowanie klientów, tworzenie sieci dla gości, test prędkości, automatyczna optymalizacja połączenia zwrotnego między węzłami (Auto-backhaul) czy IPv6 i IPTV. MX21 Pro ma także różne funkcje ochrony przed atakami i szyfrowanie WPA3. 

Producent zwraca również uwagę na prostotę instalacji i konfiguracji systemu, także za pomocą aplikacji Tenda WiFi, w której można nim zarządzać. Zachwala też oszczędną, jasnobiałą obudowę każdego z węzłów. To nie tylko router, ale także dzieło sztuki – możemy przeczytać na stronach firmy Tenda.

Główne cechy MX21 Pro

 • obsługa Wi-Fi 6E i trzech pasm – łączna prędkość dochodzi do 5665 Mb/s;
 • dostępny w wersji z jednym, dwoma lub trzema węzłami – możliwość maksymalnego pokrycia do niemal 680 m2;
 • 4-rdzeniowy procesor Broadcom o taktowaniu 1,7 GHz i 256 MB pamięci RAM;
 • 7 wbudowanych anten i 3 strumienie jednoczesnej transmisji i odbioru;
 • idealny do średnich i dużych domów oraz zastosowań takich jak aplikacje VR czy wymagające gry online;
 • możliwość podłączenia przeszło 200 różnych urządzeń;
 • płynny roaming;
 • czytelny miesięczny raport i inteligentne rozwiązywanie problemów;
 • liczne funkcje;
 • prosta instalacja (także z poziomu aplikacji Tenda WiFi);
 • elegancki, stylowy wygląd obudowy.

Na stronie producenta są także dodatkowe informacje dotyczące poszczególnych wersji systemu mesh MX21 Pro:

Zobacz MX21 Pro z trzema węzłami w oficjalnym sklepie dystrybutora na Allegro

Tenda EX3 – Mesh-Wi-Fi 6

Wi-Fi 6, pokrycie do 300 m2, obsługa ponad 80 urządzeń to główne cechy Mesha Wi-Fi Tenda EX3 i kolejna propozycja zestawu sieciowego dla użytkowników, którzy chcą cieszyć się szybkim Internetem w domu lub innym budynku o dużej powierzchni.

Dlaczego są problemy z Internetem w dużych i średnich domach?

Przyczyn kłopotów z siecią w dużych i średnich gospodarstwach domowych może być wiele i mogą być one zróżnicowane. Część leży po stronie dostawcy Internetu, część jest związana z niewłaściwym rozmieszczeniem urządzenia sieciowego, a część dotyczy samego sprzętu. Może być przestarzały, nie obsługiwać nowoczesnych standardów łączności, nie radzić sobie ze zbyt dużą liczbą podpiętych urządzeń. Jego zasięg może być też ograniczony, co prowadzi do powstawania martwych stref.

Tenda stara się zaradzić tym problemom, wypuszczając na rynek rozmaite systemy Mesh Wi-Fi w tym właśnie EX3

Pokrycie do nawet 300 metrów kwadratowych, obsługa Wi-Fi 6 i nie tylko

System Mesh Wi-Fi Tenda EX3 dostępny jest w wersji z jednymdwoma lub trzema węzłami.

Największy zestaw umożliwia pokrycie Internetem przestrzeń nawet do 300 metrów kwadratowych. System obsługuje Wi-Fi 6, prędkości na poszczególnych pasmach sięgają do 1201 (5 GH) oraz do 300 Mb/s (2,4 GHz). Po wyjęciu z pudełka węzły można szybko skonfigurować przez stronę lub aplikację, a kolejny węzeł EX3 będzie automatycznie dołączał do sieci. EX3 może łącznie obsługiwać przeszło 80 urządzeń.

Inteligentna diagnostyka i nie tylko. Co potrafi system Mesh Wi-Fi Tenda?

EX3 wyposażony jest w wiele narzędzi, które znane są z innych produktów marki Tenda. To inteligentna diagnostyka do rozwiązywania powszechnie występujących problemów, płynny i bezproblemowy roaming dzięki pracy w jednej, zintegrowanej sieci czy kontrola rodzicielska.

Główne cechy Tenda EX3:

 • dostępny w wersji z jednym, dwoma lub trzema węzłami;
 • przy użyciu trzech węzłów pozwala pokryć nawet 300 metrów kwadratowych;
 • obsługuje Wi-Fi 6 i maksymalną prędkość 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz oraz do 300 Mb/s w paśmie 2,4 GH;
 • szybka konfiguracja;
 • bezproblemowy roaming;
 • inteligentna diagnostyka;
 • możliwość jednoczesnej obsługi przeszło 80 urządzeń;
 • liczne funkcje m.in. kontroli rodzicielskiej.

Na stronie producenta są także dodatkowe informacje dotyczące wszystkich zestawów:

Tenda Mesh Wi-Fi EX3

Zobacz zestaw EX3 z trzema węzłami od oficjalnego dystrybutora na Allegro

Podsumowanie

Tenda to znany i wiodący dostawca kompleksowych rozwiązań sieciowych z bogatym wieloletnim doświadczeniem, o ugruntowanej pozycji na polskim rynku. Oferta systemów Mesh posiadających standard bezprzewodowy Wi-Fi 6 w portfolio Tendy stanowi niewątpliwie szeroki wybór. I znakomitą możliwość dobrania odpowiedniego zestawu Mesh dla własnych potrzeb. Również pod względem prostej konfiguracji, obsługi wielu urządzeń w sieci Wi-Fi, pokrycia internetem setek metrów powierzchni domowej, biurowej i bardzo dużej przepustowości. Jeżeli stoicie przed wyborem urządzeń sieciowych typu Mesh, zwróćcie uwagę na standard bezprzewodowy Wi-Fi 6 oraz bardzo ciekawą i szeroką ofertę systemów Mesh firmy Tenda.

(mw)

Płatna współpraca z Tenda

Źródłem części informacji zawartych w materiale są także zdjęcia i materiały prasowe Tenda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *