Smartwatch OnePlus Watch 3 – test, recenzja
Smartwatch OnePlus Watch 3 to moje kolejne spotkanie z marką OnePlus. Wcześniej miałem okazję testować smartfony OnePlus Nord 4 oraz OnePlus 13R, które zrobiły na mnie znakomite wrażenie. Czy podobnie było w przypadku smartwatcha OnePlus Watch 3? Szczegóły oraz moja subiektywna opinia na jego temat, poniżej.
Zawartość opakowania i pierwsze wrażenia



Smartwatch OnePlus Watch 3 został zapakowany w fajne, solidne, biało-czerwone pudełko. W środku, oprócz bohatera recenzji znajdziemy bazę ładującą, kabel ładujący USB-C i zapewne trochę papierologii typu skrócona instrukcja (moja wersja testowa, akurat jeszcze takiej nie miała)





Smartwatch OnePlus Watch 3 występuje w dwóch wariantach kolorystycznych: Obsidian Titanium oraz tak jak w moim testowym wariancie, Emerald Titanium. Smartwatch ma okrągłą, elegancką, solidną i precyzyjnie spasowaną kopertę – obudowę ze stali nierdzewnej, wzbogaconą o ramkę ze stopu tytanu. Zegarek posiada 1,5-calowy wyświetlacz, wykonany z szafirowego szkła 2D, a także obrotową koronkę oraz przycisk, które umożliwiają sprawną i intuicyjną nawigację. Ponadto, OnePlus Watch 3 posiada pasek z fluoroelastomeru, ze stalową klamrą.
Jeżeli o mnie chodzi, to jakość materiałów, precyzja wykonania i wygląd tego zegarka, zrobiły na mnie znakomite wrażenie. I zdradzę od razu, że nie tylko podczas pierwszego kontaktu po wyjęciu z pudełka, ale także podczas całego testu.
Warto dodać, że OnePlus Watch 3 posiada certyfikat IP68 oraz wodoodporność na poziomie 5ATM, a także zgodność ze standardami wojskowymi MIL-STD-810H.

OnePlus Watch 3 to spory smartwatch, a jego waga według danych producenta to 81 g (wraz z paskiem na nadgarstek). I to czuć, po założeniu na rękę. Natomiast od razu napiszę, że bardzo szybko przyzwyczaiłem się do jego rozmiaru i wagi. I z każdym dniem, coraz bardziej stawał się integralną częścią mojego nadgarstka. Po pierwsze pasek jest świetny i zegarek bardzo dobrze dopasowuje się do ręki. Po drugie, jak się przekonałem i potwierdziłem, że nic się z nim nie dzieje w kontakcie z wodą (pływanie, prysznic), to rzadko go zdejmowałem z ręki.

Jak już pisałem, smartwatch OnePlus Watch 3 posiada 1,5-calowy wyświetlacz. Jest to ekran LTPO AMOLED o rozdzielczości 466 x 466 px i jasności szczytowej 2200 nitów. Ekran jest znakomity – bardzo wyraźny i czytelny, zarówno w dzień jak i w nocy. Obsługa za pomocą dotyku jest bezproblemowa.
System, specyfikacja, czujniki oraz aplikacja

Smartwatch OnePlus Watch 3 posiada procesor Snapdragon W5 oraz wspierającą go jednostkę MCU BES2800BP, a także pamięć 32GB. Całość jest pod kontrolą systemu operacyjnego Wear OS 5 + RTOS. Dodatkowo zegarek posiada czujnik temperatury nadgarstka, optyczny czujnik tętna, optyczny pulsoksymetr, czujnik geomagnetyczny, czujnik światła, barometr, akcelerometr oraz czujnik żyroskopowy.
Wybór tarcz jest ogromny, są także w języku polskim. Tarczą może być także zdjęcie lub krótka animacja z filmiku wideo. Na zegarku można sprawdzać aktualną pogodę, przeglądać strony internetowe, oglądać filmiki oraz grać. Można pobierać i instalować dodatkowe aplikacje ze sklepu.

























Aby w pełni cieszyć się funkcjonalnością smartwatcha OnePlus Watch 3, potrzebujemy smartfona oraz aplikacji. W tym przypadku aplikacji OnePlus Health, którą znajdziemy w Sklepie Play. Instalacja i konfiguracja przebiega szybko i sprawnie, w kilku krokach. Za łączność w zegarku odpowiada Bluetooth 5.2. Aplikacja posiada sporo opcji, ale jest prosta, czytelna i intuicyjna.

































Funkcje, możliwości i działanie
Smartwatch OnePlus Watch 3, umożliwia między innymi: monitorowanie tętna, poziomu tlenu we krwi, naczyń krwionośnych, kondycji psychicznej, jakości snu, temperatury nadgarstka. Ponadto jest opcja EKG oraz 60-sekundowa kontrola zdrowotna z raportem.











Bardzo mi się podobała opcja monitorowania jakości snu w tym zegarku. Dane typu: czas zasypiania, pobudki moim zdaniem były bardzo precyzyjne. Zegarek potrafił odróżnić przebudzenie, przerwy w śnie czy wyłapać i zmierzyć drzemkę popołudniową. Super sprawa.
Zegarek oferuje ponad 100 trybów sportowych.
Tryby sportowe są mniej lub bardziej rozbudowane, szczegółowe. Tu posłużę się danymi i przykładami wybranych trybów, które producent wyróżnił w swojej specyfikacji:
- Narty (prędkość, spadek, nachylenie, liczba tras, łączny dystans tras i jednej trasy itp.)
- Bieganie (rytm, długość kroku, czas kontaktu z podłożem, amplituda pionowa, współczynnik kroków w pionie, równowaga kontaktu z podłożem po lewej i prawej stronie, siła biegu)
- Tenis (prędkość zamachu, łączna liczba uderzeń, serwis, forhend, bekhend)
- Badminton (prędkość zamachu, liczba zamachów, najdłuższy ciąg uderzeń, forhend, bekhend, z góry, z dołu)
- Pływanie (tempo 100 metrów, liczba długości, dystans, liczba ruchów, swolf)
- Skakanka (liczba powtórzeń, prędkość)
- Wspinaczka górska (dystans, wysokość n.p.m., łączne wejście, łączne zejście)
- Spacer (dystans, liczba kroków, rytm)
- Rower (dystans, prędkość)
- Orbitrek (rytm, liczba kroków)
- Wioślarz (częstotliwość, liczba uderzeń)



















Jeżeli chodzi o moje aktywności i tryby sportowe, z których korzystałem oraz precyzję danych i pomiarów jakie wyświetlał mi OnePlus Watch 3. To subiektywnie miałem dobre odczucia. Trochę nie wszystko zgadzało mi się przy pływaniu jeżeli chodzi o rozpoznawanie stylów pływackich oraz ilości uderzeń, ale już sam pomiar ilości przepłyniętych długości basenów, wydawał się ok. Drobnym błędem, ale to chyba w tłumaczeniu i być może już poprawionym jakąś aktualizacją, było też określenie całkowitej odległości w „min.”, a nie w metrach.
Natomiast nawet w takich sytuacjach jak jazda samochodem i kręcenie kierownicą, zegarek OnePlus Watch 3 „wiedział”, że to nie aktywność sportowa i nie nabijał mi dodatkowych setek kroków. Z czym niestety już się kiedyś spotkałem, przy każdym ruchu kierownicą, używając innego smartwatcha.

Bateria i czas pracy






Smartwatch OnePlus Watch 3 posiada baterię 631 mAh. Producent określa czas działania w trybie oszczędzania energii do 16 dni, w trybie inteligentnym do 5 dni, a przy intensywnym użyciu w trybie inteligentnym do 3 dni. Zegarek testowałem bardzo, bardzo intensywnie, więc tego jakoś specjalnie nie weryfikowałem. Natomiast na pewno nie wymagał, aby go zbyt często ładować. Po prosu był doładowywany raz na kilka dni. Ponadto dość szybko się ładował. Baterię uważam w tym smartwatchu za bardzo dobrą. A to, że baza ładująca „przykleja” się do smartwatcha podczas ładowania jest świetnym patentem i mega ułatwia ładowanie, np. w samochodzie.
Łączność

Smartwatch OnePlus Watch 3 podczas odbierania i nawiązywania połączeń głosowych sprawdza się znakomicie. Jakość rozmów jest bardzo dobra, a komunikacja ze smartfonem i jej stabilność jest bezproblemowa.

GPS jest precyzyjny. Zegarek obsługuje NFC i przy jego pomocy, w sklepie możemy płacić za zakupy zbliżeniowo. A jak ktoś interesuje się giełdą lub kryptowalutami może i w tym temacie wykorzystać zegarek OnePlus Watch 3.

Podsumowanie
Smartwatch OnePlus Watch 3 miałem w testach dobrych kilkanaście dni. Zdecydowanie nie był oszczędzany, a wręcz użytkowany 24h na dobę. I jest to kolejny sprzęt marki OnePlus, który wyróżniłbym za wysoką jakość, wygląd oraz znakomite i bezproblemowe działanie na co dzień. Ponadto zdecydowanie za funkcje zdrowotne. A do tego, za świetny ekran i baterię 631 mAh. Opaska jest bardzo komfortowa i wygodna. Na czas publikacji tej recenzji, smartwatch OnePlus Watch 3, w zależności od koloru i sklepu można kupić w cenie od 1129 zł. Moim zdaniem, w zamian za to co oferuje ten zegarek, jego cena wydaje się być bardzo rozsądna. Osobiście muszę przyznać, że trudno było mi się z nim rozstać oraz odsyłać po teście i chętnie ponosiłbym go dłużej.
A przy okazji, jeszcze informacja z ostatnich dni, OnePlus zapowiedział dodatkową wersję smartwatcha OnePlus Watch 3, a dokładnie wersję z mniejszą obudową:
(mw)
Powyższy tekst, publikacja dotycząca smartwatcha OnePlus Watch 3 powstały dzięki marce OnePlus i agencji PR wspierającej markę OnePlus na polskim rynku. Ale bez żadnych sugestii, wpływu oraz wcześniejszego wglądu jak ta publikacja ma wyglądać. Testowany sprzęt został wypożyczony i zwrócony po określonym czasie. Portal halohalo.pl za publikację powyższego materiału nie otrzymał żadnego wynagrodzenia. A sama recenzja jest własną i subiektywną oceną autora.