GSMOperatorzy GSM

Siła społeczności. Kolejne Pracownie Orange rozpoczęły swoją działalność

Po ponad dwóch miesiącach przygotowań, swoją działalność rozpocznie dwadzieścia nowych Pracowni Orange. W różnych częściach Polski, w miejscowościach do 40 tys. osób będą sercem lokalnych społeczności. To przestrzenie, które wspierają integrację mieszkańców, rozwój ich kompetencji i zainteresowań. W całej Polsce aktywnie działających Pracowni Orange jest już teraz łącznie dziewięćdziesiąt dwie.

Pracownie Orange od dziesięciu lat aktywizują lokalną społeczność. Podczas warsztatów i spotkań organizowanych w Pracowniach, mieszkańcy mogą rozwijać swoje zainteresowania, a szczególnie kompetencje przyszłości, takie jak kreatywność czy krytyczne myślenie. Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom przestrzeni dla wspólnych działań, lepszego dostępu do technologii i wzmocnienie ich społecznych kompetencji.

Fundacja Orange wyposaża Pracownie w nowoczesny sprzęt, meble i bezpłatny internet. Przede wszystkim jednak zapewnia program wsparcia liderek i liderów Pracowni Orange, którzy koordynują działania w placówkach. To ich zadaniem jest dbanie o to, by zajęcia w tych nowoczesnych świetlicach były dopasowane do potrzeb mieszkańców. Dzięki szkoleniom i mentoringom są gotowi do wprowadzania nowych aktywności w swoich regionach.

W planach nowych Pracowni jest prowadzenie zajęć zarówno manualnych np. plastycznych, wydarzeń kulturalnych, jak i szkoleń przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Do dyspozycji są m.in. okulary VR, drukarki 3D. Wiele warsztatów ma mieć charakter międzypokoleniowy, dzięki czemu młodsi i starsi mieszkańcy będą mogli uczyć się od siebie nawzajem różnych umiejętności. Pracownie powstają często tam, gdzie brakuje interesujących zajęć dla młodzieży bądź seniorów, a dzięki temu programowi nawiązują się trwałe więzi, poczucie wspólnotowości i wzajemnego wsparcia.

O tym, jak ważne są wspólne projekty dla mieszkańców mówi Małgorzata Jaglińska, koordynatorka programu Pracownie Orange: W mniejszych miejscowościach jest duża potrzeba tworzenia przestrzeni przyjaznych i otwartych dla wszystkich. Miejsc, które będą wyzwalać energię mieszkańców do działania i współpracy, ale także sprzyjać rozwojowi ich kompetencji i edukacji pozaformalnej. Potrzeby i pomysły, którymi mieszkańcy dzielili się z nami, aplikując do IV edycji programu, pokazują nam też jak duża jest chęć do działania w lokalnych społecznościach. Mam nadzieję, że 20 nowych Pracowni zostaną miejscami, w których mieszkańcy nie tylko spędzą czas, ale i sami będą realizować swoje pomysły i angażować się w pożyteczne działania sąsiedzkie.

Właśnie trwają otwarcia nowych Pracowni Orange. Na liście miejscowości znajdują się: Kraśnik (województwo lubelskie), Bożków (województwo dolnośląskie), Cieszyn (województwo śląskie), Ćmielów (województwo świętokrzyskie), Jaraczewo (województwo wielkopolskie), Biesna (województwo małopolskie), Raciechowice (województwo małopolskie), Boguszyce (województwo dolnośląskie), Morąg (województwo warmińsko-mazurskie), Toszek (województwo śląskie), Żuławka Sztumska (województwo pomorskie), Szprotawa (województwo lubuskie), Brodnica (województwo wielkopolskie), Dębowa Kłoda (województwo lubelskie), Leszno (województwo mazowieckie), Rusowo (województwo zachodnio-pomorskie), Debrzno (województwo pomorskie), Zakopane (województwo małopolskie) oraz Syców (województwo dolnośląskie) i Wschowa (województwo lubuskie).

Program Pracownie Orange realizowany jest w ramach międzynarodowej inicjatywy Orange Digital Center.

Źródło: blog Orange Polska https://biuroprasowe.orange.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *