Orange Polska i Ericsson uruchomili w Warszawie testową sieć 5G.

To pierwsze tak duże testy 5G w Polsce, sprawdzające najnowszą technologię w warunkach miejskich. Orange Polska i Ericsson uruchomili 9 stacji bazowych na warszawskiej Ochocie i Powiślu. Klienci zaproszeni do udziału w testach, będą mieli możliwość sprawdzenia smartfonów Orange Neva Jet obsługujące sieć 5G.

– Dostęp do szybkiej sieci, jest dziś tym samym, czym kiedyś był dostęp do dróg ielektryczności – powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Dla Polski sieć piątej generacji to szansa na skokowy rozwój gospodarki. Chcemy zrobić wszystko, by zyskały na tym polskie firmy – dodał.

– Dzisiaj jesteśmy o krok bliżej do uruchomienia polskiej sieci mobilnej piątej generacji. Technologicznie jesteśmy na to wyzwanie gotowi. Po przeszło dwóch latach testów w laboratoriach i terenie, uruchomiliśmy sieć działającą w stolicy. Do jej testowania zaprosimy naszych klientów, którym udostępnimy smartfony 5G, produkowane specjalnie dla Orange – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Orange Polska i Ericsson

– Ericsson jest pionierem wprowadzenia technologii 5G na całym świecie. Teraz tonowoczesne rozwiązanie wdrożymy w samym sercu Warszawy. Współpraca z Orange Polska oraz nasze ciągłe inwestycje w Polsce przyczyniają się do wzrostu innowacji 5G, czyniąc Polskę jednym z wiodących krajów 5G w Europie. – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.


Orange Polska i Ericsson wspólnie prowadzą testy, by znaleźć rozwiązania optymalne z punku widzenia zarządzania siecią oraz odpowiadające na potrzeby klientów. Urządzenia tworzące testową sieć działają w oparciu o kanał 80 MHz w paśmie 3,4 – 3,6 GHz, udostępniony przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. To pasmo jest docelowo planowane do uruchomienia sieci 5G w Polsce. W testach będą wykorzystywane dostępnie obecnie urządzenia obsługujące sieć 5G, w tym ponad 100 smartfonów i routery.


Stacje bazowe rozmieszczono w taki sposób, aby tworzyły spójny zasięg. A także umożliwiały poruszanie się między nimi bez zrywania połączenia z 5G. Zastosowane rozwiązania pozwalają na przesyłanie danych przez technologię 5G zintegrowaną ze światłowodową siecią szkieletową Orange. Wszystkie testowane stacje bazowe zostały do niej podłączone łączem optycznym o przepustowości 10 Gb/s. Jest to dziesięciokrotnie szybsze łącze niż standardowo stosowane w sieci 4G Orange Polska. Umożliwia to pobieranie danych z prędkością nawet 1 Gb/s.

źródło: ericsson