GSMTelekomunikacja

OPPO i Nokia podpisały umowę o wzajemnej licencji na patenty 5G

OPPO podpisało globalną umowę o wzajemnej licencji patentowej z Nokią obejmującą standardowe patenty w zakresie 5G i innych technologiach komunikacji komórkowej. Tym samym spór z Nokią został zakończony, a obie strony rozwiążą wszystkie procesy patentowe toczące się we wszystkich jurysdykcjach. Szczegółowe warunki porozumienia są poufne. Umowa dotyczy również marki OnePlus. 

Cieszymy się, że możemy dzisiaj ogłosić, iż zawarliśmy globalną umowę z Nokią, która obejmuje wzajemne licencjonowanie patentów kluczowych dla standardu 5G.

Bingo Liu, Dyrektor generalny OnePlus Europe

Porozumienie to odzwierciedla wzajemne uznanie i szacunek dla własności intelektualnej drugiej strony oraz kładzie podwaliny pod przyszłą współpracę pomiędzy OPPO i Nokią. OPPO niezmiennie opowiada się za rozsądnymi opłatami licencyjnymi i długoterminowym podejściem do własności intelektualnej, które wspiera rozwiązywanie sporów poprzez polubowne negocjacje.

Feng Ying, Dyrektor ds. własności intelektualnej w OPPO

Jesteśmy zadowoleni z podpisania umowy licencyjnej z OPPO, która odzwierciedla wzajemny szacunek dla własności intelektualnej obu stron oraz inwestycji Nokii w badania i rozwój oraz wkład w otwarte standardy. OPPO jest jedną z wiodących firm na globalnym rynku smartfonów i z niecierpliwością czekamy na współpracę, aby dostarczyć kolejne innowacje użytkownikom na całym świecie. Nowa umowa – wraz z innymi ważnymi umowami dotyczącymi smartfonów, które zawarliśmy w ciągu ostatniego roku – zapewni długoterminową stabilność finansową naszej działalności licencyjnej. 

Jenni Lukander, Prezes Nokia Technologies

Jako właściciel kluczowych praw patentowych dotyczących standardu 5G i światowy lider w dziedzinie innowacji inteligentnych urządzeń, OPPO jest zarówno innowatorem, jak i podmiotem wdrażającym standardy technologiczne. Na 31 grudnia 2023 r. firma OPPO wdrożyła w ponad 40 krajach i regionach patenty na standardy komunikacji 5G, w sumie: ponad 5900 rodzin patentów na całym świecie, ponad 3300 patentów na standardy 5G zgłoszonych do ETSI i ponad 11 000 dokumentacji standardowej przesłanej do 3GPP. Według raportu 5G z 2023 roku opracowanego przez Chińską Akademię Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (CAICT) oraz raportu IPlytics opublikowanego w październiku 2023 r., OPPO plasuje się wśród czołowych firm na świecie pod względem liczby patentów istotnych dla standardu 5G.

OPPO w czołówce firm na świecie pod względem liczby patentów istotnych dla standardu 5G.Źródło: OPPO materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *