GSMSmartwatche, Tablety, Urządzenia i Akcesoria GSM

Jak skutecznie zredukować stres? Przydatne okażą się dobre słuchawki, takie jak HUAWEI FreeBuds 5i!

W ostatnich trzech latach wzrósł poziom stresu wśród Polaków – zadeklarowało tak 41 proc. z nas i jest to 5. najwyższy wynik w Europie[i]. Co więcej, jesteśmy najbardziej wypalonym narodem w Europie, co odczuło 26 proc. mieszkańców Polski. Na co dzień przeciążeni, w czasie wolnym chcemy zrelaksować się i poczuć radość życia. Tylko jak to zrobić? Z pomocą mogą przyjść… dobre słuchawki i muzyka. Jak pokazują badania, odcięcie się od hałasu miasta redukuje stres. To samo dzieje się, kiedy brzmienia towarzyszą nam w ćwiczeniu jogi.

Przewlekły stres otrzymał już miano choroby cywilizacyjnej. Jesteśmy narażeni na czynniki stresowe na każdym kroku – w domu, w pracy czy na ulicy. Doświadczając trudnych i zaskakujących sytuacji, będąc w trybie „uciekaj albo walcz”, w naszym organizmie wzrasta poziom adrenaliny i kortyzolu, a obniża się ten serotoniny i dopaminy, czyli hormonów szczęścia. Tu receptą może być muzyka. Słuchanie jej jest silnie związane z redukcją stresu poprzez spadek pobudzenia fizjologicznego – obniża się poziom kortyzolu, spada tętno i średnie ciśnienie tętnicze[ii]. Co więcej, muzyka może również redukować negatywne uczucia, takie jak subiektywne zmartwienie, odczuwanie niepokoju czy nerwowości[iii], przy zwiększeniu pozytywnych emocji, takich jak szczęście[iv].

Słuchawki, które są zaporą przed stresorem

Niestety, takich kojących dźwięków nie zapewnia nam miasto. Co więcej, jego zgiełk, kiedy np. wyjdziemy z biura po wymagającym dniu w pracy, jest dla nas dodatkowym stresorem. Jak twierdzą naukowcy, którzy przeprowadzili badania na mieszkańcach Londynu[v], duże miasta stanowią stresujące i nadmiernie stymulujące otoczenie. W dodatku doświadczanie ich dźwiękowej otoczki może oddziaływać na nas traumatycznie. Trudne codzienne sytuacje, nadmiar obowiązków, intensywne tempo życia w zgiełku miasta sprawiają, że trudno nam zredukować negatywne emocje.

Jak sobie z tym poradzić? Badanie pokazało, że mogą wesprzeć nas dźwięki, których sami chcemy doświadczać. Słuchanie ulubionej muzyki na słuchawkach w hałaśliwej przestrzeni publicznej pomaga nam odzyskać kontrolę nad swoją przestrzenią słuchową, a w rezultacie – uniknąć stresu. Ta swoista dźwiękoterapia będzie jeszcze skuteczniejsza, jeśli zastosujemy słuchawki z funkcją redukcji szumu, która pomoże nam odciąć się od nieporządanych hałasów miejskiego otoczenia i skupić na muzyce.

Joga z muzyką redukuje stres

Dźwięk ma na nas zbawienny wpływ. Wie to każdy, kto odpręża się na łonie natury – przy śpiewie ptaków i szumie strumyka czy wsłuchując się w dźwięki deszczu lub morskich fal. Również joga, której nieodłącznym elementem jest skupienie się na oddechu, relaksuje nasze ciało. Jak pokazało badanie STADA Health Report 2022[vi] aż 45 proc. z nas twierdzi, że aby wesprzeć swoje zdrowie psychiczne i zredukować stres, wykonuje holistyczne ćwiczenia fizyczne, takie jak joga czy pilates.

A gdyby dodać do tego jeszcze spokojne brzmienia w zachwycającej jakości? Jak pokazały badania[vii], joga w połączeniu z muzyką ma na nas podwójnie korzystny wpływ – jeszcze lepiej redukuje stres, a także przyczynia się do zmniejszenia objawów lęku i depresji. Dla wzmocnienia tego kojącego efektu kluczowa będzie możliwość odtwarzania dźwięku o wysokiej rozdzielczości. Standard Hi-Res Audio Wireless pozwala usłyszeć więcej i dokładniej – nie umkną nam już dźwięki w tle, a może wręcz okazać się, że np. nasza ulubiona piosenka ma też sekcję smyczkową, której na gorszym sprzęcie po prostu nie było słychać. Dlatego im lepszej jakości jest dźwięk audio w naszych słuchawkach tym głębiej możemy zanurzyć się w relaksującej muzyce lub uspokajających dźwiękach natury. Czy aby móc się nią cieszyć trzeba szykować się na duży wydatek? Niekoniecznie – od tego roku w sprzedaży są słuchawki HUAWEI FreeBuds 5i w rozsądnej cenie, które zapewniają dźwięk o wysokiej rozdzielczości.

Zachwycający dźwięk na każdą kieszeń Oprócz świetnej jakości dźwięku, słuchawki HUAWEI FreeBuds 5i wyróżniają się także tłumieniem niechcianych hałasów z zewnątrz o 42 decybele. Użytkownik może wybrać tryb redukcji szumów – ultra, ogólny i komfortowy, a także tłumienia wiatru, by w słuchaniu ulubionych dźwięków nie przeszkadzał szum powietrza. Słuchawki umożliwiają połączenie jednocześnie z dwoma urządzeniami, takimi jak telewizor, komputer, tablet czy telefon. Działają na jednym ładowaniu aż 28 godzin i można z nich korzystać na każdym PC-owym i mobilnym systemie operacyjnym.


[i] https://www.stada.com/blog/posts/2022/july/stada-health-report-2022-europe-experiencing-worsening-health-conditions

[ii] https://journals.lww.com/hnpjournal/Abstract/2016/03000/A_Randomized_Controlled_Trial_of_Listening_to.7.aspx

[iii] Akin, A., & Iskender, M. (2011). Internet addiction and depression, anxiety and stress. International Online Journal of Educational Sciences, 3, 138–148.

[iv] https://jbiol.biomedcentral.com/articles/10.1186/jbiol82

[v] https://www.academia.edu/46973470/Music_and_Stress

[vi] https://www.stada.com/blog/posts/2022/july/stada-health-report-2022-europe-experiencing-worsening-health-conditions

[vii] https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/00207640211006742

Źródło: HUAWEI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *