Smart HomeTech

Jak dane z inteligentnych stacji pogodowych przyczyniają się do precyzyjniejszych prognoz klimatycznych?

23 marca po raz 75. będziemy obchodzić Światowy Dzień Meteorologii, który od 1950 roku celebrowany jest na całym świecie. Z tej okazji Netatmo, francuski lider rozwiązań rynku smart home, podkreśla rolę współdzielenia danych meteorologicznych. W jaki sposób można je wykorzystać do walki ze zmianami klimatycznymi i czy każdy człowiek też może w tym pomóc?

Niska dostępność danych meteorologicznych – globalny problem wymagający innowacyjnych rozwiązań

Już w 2022 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) zauważyło negatywny wpływ zmian klimatycznych na Polskę i jej mieszkańców. Od lat z dużym niepokojem obserwuje się coraz dłuższe okresy bezdeszczowe, w ramach prognoz długoterminowych zapowiadane są między innymi susze, częściej występujące silne wiatry i gradobicia, a także podnoszenie się poziomu wody w morzach i oceanach. Ponadto odnotowuje się coraz więcej dni upalnych (takich, w których temperatura maksymalna przekracza 30°C) w ciągu roku. W latach 50. i 60. XX wieku było ich najwyżej kilka w ciągu roku, natomiast od początku lat 90. – średnio ponad 20.

Nasilające się, coraz trudniejsze do przewidzenia zjawiska pogodowe, wymagają zaawansowanych narzędzi prognozowania i zarządzania ryzykiem. Nowoczesne technologie pozwalają na znacznie dokładniejsze prognozowanie pogody i przewidywanie zjawisk klimatycznych. Szczególnie istotne znaczenie ma udział działających w czasie rzeczywistym profesjonalnych stacji meteorologicznych, które gromadzą dane, umożliwiając lepsze zrozumienie i przewidywanie zmian klimatu oraz dostarczając informacji kluczowych do zarządzania ryzykiem pogodowym.

Mimo postępu technologicznego, nadal istnieją znaczące różnice w dostępie do danych meteorologicznych w różnych regionach świata. Wynika to między innymi ze znaczącej dysproporcji w rozmieszczeniu profesjonalnych stacji, należących do krajowych instytutów meteorologicznych. Jednak nawet one nie są nieomylne. Jak wykazuje IMGW-PIB (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy), sprawdzalność prognoz siedmiodniowych wynosi około 80%, natomiast w przypadku pięciodniowych – mówimy o 90% przypadków. Jednocześnie prognoza 10-dniowa lub dłuższa jest trafna w maksymalnie 50%.

Prywatne stacje pogodowe, pokroju Inteligentnej Stacji Pogodowej Netatmo, odgrywają kluczową rolę w uzupełnianiu oficjalnych sieci pomiarowych. Z jednej strony wspierają instytuty meteorologiczne, dostarczając dane pozwalające na udoskonalenie prognoz. Z drugiej – zapewniają użytkownikom natychmiastowe powiadomienia o lokalnych warunkach pogodowych z uwzględnieniem opadów, siły wiatru czy zmian temperatury.

Zacieśnienie współpracy z europejskimi instytutami meteorologicznymi

Współczesna meteorologia rozwija się w zawrotnym tempie dzięki coraz nowszym rozwiązaniom technologicznym i cyfryzacji danych pomiarowych. Bazując na sukcesie współpracy z EUMETNET (siecią 33 krajowych służb meteorologicznych i hydrologicznych, której członkiem jest polski IMGW), rozpoczętej w 2022 roku, Netatmo rozszerza swoje działania w 2025 roku. Firma nawiązała współpracę z EUMETNET oraz ECMWF (Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych – niezależną organizacją międzyrządową wspieraną przez 35 państw) w zakresie udostępniania zanonimizowanych danych ze stacji Netatmo w czasie rzeczywistym.

Projekt ten umożliwi włączenie danych Netatmo do systemów meteorologicznych EUMETNET i ECMWF, aby usprawnić analizę i prognozowanie zjawisk pogodowych. W tym roku w 14 krajach europejskich rozpoczną się pierwsze testy, których celem jest poprawa jakości prognoz.

Wzrost liczby użytkowników Netatmo monitorujących dane meteorologiczne

Według badania przeprowadzonego przez Netatmo w maju 2024 r., wśród europejskich użytkowników stacji pogodowych rośnie zainteresowanie monitorowaniem zmian klimatycznych oraz chęć udostępniania własnych pomiarów szerszej społeczności. Badanie objęło Francję, Niemcy, Norwegię, Szwajcarię i Włochy. Najwyższą aktywność wykazują użytkownicy z Francji (blisko 1000 osób sprawdzających dane codziennie), następnie z Niemiec (842), Włoch (341), Norwegii (231) i Szwajcarii (204).

Użytkownicy Netatmo najczęściej sprawdzają temperaturę wewnętrzną i zewnętrzną (odpowiednio 80% i 91%), jakość powietrza (64%), opady (55%) oraz prognozy pogody (44%). Ponadto 52% użytkowników regularnie analizuje dane z ostatniej doby, a 74% korzysta codziennie z powiadomień i widżetów.

Społeczność Netatmo: wspólny wkład w naukę i ochronę klimatu

Udostępnianie danych ze stacji pogodowych na Weathermap (https://weathermap.netatmo.com/), to nie tylko dołączenie do zaangażowanej społeczności – to aktywny wkład w rozwój nauki, edukację poprzez Program Edukacyjny Netatmo Weather oraz udział w doskonaleniu prognozowania zjawisk klimatycznych zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej.

W związku ze Światowym Dniem Meteorologii, Netatmo zaprasza do dołączenia do rosnącej społeczności świadomych użytkowników, którzy poprzez udostępnianie swoich danych meteorologicznych aktywnie przyczyniają się do udoskonalania globalnego systemu monitorowania i ochrony klimatu.

Jak poprawnie zainstalować indywidualną stację pogodową?

Instalacja Inteligentnej Stacji Pogodowej nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy podłączyć ją do zasilania sieciowego, a aplikacja towarzysząca Netatmo przeprowadzi użytkownika przez cały proces konfiguracji oraz ustawienia sprzętu. Włącznie z konfiguracją Inteligentnego Modułu Wewnętrznego, który jest częścią zestawu i pozwala monitorować warunki panujące w pomieszczeniu.

Dodatkowo można rozszerzyć funkcjonalność urządzenia o moduły, za pomocą których będzie można sprawdzić kierunek i siłę wiatru (Inteligentny Anemometr), opady deszczu (Inteligentny Deszczomierz) oraz temperaturę i jakość powietrza w innych pomieszczeniach (Dodatkowy Inteligentny Moduł Wewnętrzny).

Dostęp do każdej z powyższych informacji pozwoli nie tylko na świadome zaplanowanie dnia przez użytkowników. Ich udostępnienie znacząco pomoże meteorologom w przewidywaniu i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.

O Netatmo

Netatmo to jeden z liderów rynku smart home, tworzący inteligentne i proste w użyciu urządzenia zwiększające wygodę i bezpieczeństwo domu. Od chwili utworzenia w 2012 r. Netatmo opracowuje i oddaje w ręce użytkowników kompletne produkty.

  • 100% kosztów zawiera się w cenie zakupu urządzenia: bez abonamentu i ukrytych opłat.
  • 100% bezpieczne: gwarantują ochronę danych i prywatność użytkowników.
  • 100% aktualne: zapewniają regularne aktualizacje i bezpłatne dodawanie nowych funkcji.

Netatmo oferuje szeroką gamę inteligentnych produktów i akcesoriów. Przydatne i łatwe w użyciu urządzenia pomagają w poprawie samopoczucia i codziennej jakości życia w domu. Firma współpracuje również z liderami z branży budowlanej w ramach programu „with Netatmo”, tworząc wspólnie inteligentne rozwiązania zintegrowane z infrastrukturą domową. Od 2018 roku marka należy do grupy Legrand, która jest światowym ekspertem w branży instalacji elektrycznych i infrastruktury cyfrowej budynków.

Źródło: Netatmo materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *