IIIF150 B2 – test, recenzja
Marka smartfonów IIIF150 (i-ef-sto pięćdziesiąt) pojawiła na polskim rynku kilka miesięcy temu i jest marką, która koncentruje się na produkcji wzmacnianych smartfonów. W swoim portfolio posiada wiele ciekawych modeli, tzw. „pancerniaków”. A IIIF150 B2 to kolejny wzmacniany smartfon tej marki, który miałem możliwość ostatnio testować. Wcześniej, przed B2, na testy, trafił do mnie smartfon IIIF150 model Air1 Ultra, którego recenzję znajdziecie tutaj: IIIF150 Air1 Ultra test, recenzja
Zawartość pudełka

Ładne, solidne, kremowe pudełko z wyraźnym czarnym logo IIIF150, oprócz tytułowego smartfona IIIF150 B2 zawiera: folie ochronne, trochę standardowej papierologii typu instrukcja, igłę do tacki SIM, ładowarkę oraz kabel USB.

IIIF150 B2 pierwsze wrażenie
Moje pierwsze wrażenie było takie, że smartfon jest „olbrzymi”. B2 posiada szerszą, wzmocnioną obudowę oraz baterię 10 000 mAh w środku, która ma wpływ na grubość smartfona. Według danych producenta, jego grubość to 16,65 mm a waga to 356 gramów. Natomiast zdradzę od razu, że dość szybko przyzwyczaiłem się do wymiarów i wagi smartfona IIIF150 B2. A po kilku dniach użytkowania oraz testowania, nie zwracałem już uwagi na jego rozmiar i wagę.




Smartfon wydaje się być solidnie i bardzo dobrze spasowany, a struktura tworzyw i materiałów jest przyjemna w dotyku. Z opcji rzadziej spotykanych na obudowach innych smartfonów, IIIF150 B2 posiada po lewej stronie obudowy, oddzielny przycisk funkcyjny. A po prawej stronie, pod przyciskami do sterowania głośnością, w przycisku włącz/wyłącz, czytnik linii papilarnych.


Oprócz wzmocnionej ramki obudowy, szczególnie dolnych i górnych krawędzi z danych producenta wynika, że: „B2 jest odporny na wodę, kurz, upadki i ekstremalne temperatury – posiada certyfikaty IP 68/IP69K* i MIL-STD-810H**
* Normy dotyczą zanurzenia w słodkiej wodzie; kontakt ze słoną wodą i innymi płynami może uszkodzić urządzenie, czego nie obejmuje gwarancja.
** Dotyczy swobodnego upadku na płaską powierzchnię, a uszkodzenia mechaniczne powstałe przez przekroczenie norm nie są objęte gwarancją.„
Nie rzucałem tym smartfonem o ziemię, ale pozwoliłem sobie na kilkuminutowy test w wodzie. Nic mu się nie stało i działał tak samo jak przed „zanurzeniem”.



System – Personalizacja i Ustawienia
IIIF150 B2 działa na systemie Android 13. Opcje personalizacji i ustawień są wystarczające i intuicyjne aby można je było bez problemu dostosować do własnych preferencji. Podczas testu nie miałem, żadnych problemów ze strony systemu i jego działania. Jedynie, niektóre z ustawień, mogły by być lepiej i dokładniej przetłumaczone.












Warto wspomnieć o ciekawych aplikacjach:
Torba narzędzi:



ZELLO (aplikacja walkie-talkie):



Serce , wspomaganie i wydajność
W środku mamy procesor Unisoc T606, 6 GB RAM z możliwością rozszerzenia do 12 GB i całkiem sporo, bo aż 256GB pamięci wewnętrznej. Do tego z możliwością rozszerzenia za pomocą karty microSD. W benchmarkach, wydajność B2 nie będzie robić wrażenia. Niemniej, smartfon działał sprawnie i dobrze. Przeglądanie internetu, oglądanie filmików, granie w niewymagające gry, nie stanowiło żadnego problemu.





Ekran i dźwięk

IIIF150 B2 posiada wyświetlacz 6,5 cala FHD+ . W ostrym słońcu brakuje mu czytelności, ale na co dzień całkiem przyjemnie mi się z niego korzystało. Zarówno podczas przeglądania stron internetowych, jak i rozrywki typu gry czy oglądanie filmików. Co do dźwięku w tym smartfonie, to po prostu jest poprawny. No może głośnik, głośniki mogłoby być ciut głośniejsze. Warto dodać, że B2 posiada także tylny wyświetlacz z informacjami o godzinie i stanie baterii.
Aparaty

IIIF150 B2 został wyposażony w aparat główny 48 Mpx, obiektyw noktowizyjny wspierający tryb nocny 20 Mpx oraz aparat makro 2 Mpx. Przedni aparat posiada 8 Mpx.
Aparaty w B2 nie zrobiły na mnie wielkiego wrażenia, szczególnie przy użyciu maksymalnego zoom-a. Niemniej zrobienie dobrego i ładnego zdjęcia tym smartfonem jest możliwe. Natomiast wymaga to cierpliwości oraz wyboru odpowiednich i raczej najwyższych, opcji i ustawień. Sama aplikacja jest prosta i czytelna, ale wymaga aktualizacji tłumaczeń poszczególnych opcji ustawień, bo w niektórych przypadkach nie dość, że wprowadza w błąd, to tłumaczenie wygląda zabawnie.



Interfejs aplikacji jest prosty i intuicyjny. Jest sporo opcji i ustawień, jest HDR.






Zdjęcia:


















Noktowizja:

Wideo:

Przykładowe wideo dzień/noc:
Łączność

Jakość rozmów jest bardzo dobra, działanie WiFi również.
IIIF150 B2 według specyfikacji producenta, dzięki NFC, zapewnia płatności zbliżeniowe.
Czytnik linii papilarnych, w przycisku bocznym, działał bardzo dobrze.
Bateria

IIIF150 B2 posiada baterię 10 000 mAh. Korzystanie z tego smartfona z taką baterią, jest bardzo komfortowe. Przy normalnym użytkowaniu, bateria spokojnie wystarczała mi nawet na trzy dni. Ładowarka dołączona do smartfona jest całkiem dobra, ale oczywiście, ładowanie tak dużej baterii, trwa dłużej.

Podsumowanie
W momencie publikacji tej recenzji, ceny smartfona IIIF150 B2 zaczynają się od 649 zł. Za taką cenę, można oczywiście kupić „standardowy” smartfon z lepszą specyfikacją, ekranem, aparatami czy nawet 5G. Natomiast, ze względu na swój „pancerny” charakter plus baterię 10 000 mAh, nie będę porównywał B2 do „standardowych” smartfonów. IIIF150 B2, to po prostu solidny smartfon, który w przypadku mniej lub bardziej przypadkowych okoliczności, typu: upadek, uderzenie, zanurzenie w wodzie, np. na budowie, w warsztacie lub podczas wypraw survivalowych. Będzie miał znacznie większe szanse na przetrwanie.
(mw)
Powyższy tekst, publikacja dotycząca smartfona IIIF150 B2 powstały dzięki firmie MB Mobile Sp. z o.o. Ale bez żadnych sugestii, wpływu oraz wcześniejszego wglądu jak ta publikacja ma wyglądać. Testowany sprzęt został wypożyczony i zwrócony po określonym czasie. Portal halohalo.pl za publikację powyższego materiału nie otrzymał żadnego wynagrodzenia.