SprzętTech

Dlaczego warto zainwestować w Crystal LED Sony?

Sony wprowadza na rynek trzecią generację wyświetlaczy Crystal LED. Deklaruje przy tym, że pod wieloma względami nie mają one sobie równych. Już wcześniejsze serie gwarantowały wybitną jakość obrazu i dokładne odwzorowanie barw. Najnowsze z serii BH (modele ZRD-BH12D i ZRD-BH15D), zapewniają dużą jasność i bogactwo kolorów, zaś wyświetlacze z serii CH (modele ZRD-CH12D i ZRD-CH15D) – wysoki kontrast i wrażenie prawdziwej głębi. Co ważne – instalacja i konserwacja zostały uproszczone w stosunku do starszej generacji, niższy jest też pobór mocy i cena rozwiązania.

Pierwsza generacja wyświetlaczy C-LED pojawiła się w 2016 roku. Spotkała się z zainteresowaniem korporacji, branży motoryzacyjnej  i była wykorzystywana przy projektowaniu przemysłowym. W 2021 r na rynek trafiły ściany C-LED z serii B i C. Grono zainteresowanych tymi wyświetlaczami rozszerzyło się o filmowców. Dokładna reprodukcja kolorów, czystość i jasność obrazu sprawiły, że C-LEDy okazały się znakomite do wirtualnej produkcji. Możliwość skorzystania z cyfrowego tła nie tylko upraszcza pracę, ale także eliminuje konieczność używania zielonego ekranu. Pierwsze studio do produkcji wirtualnej w Europie wyposażone w Sony Crystal LED powstało w Seine Saint Denis, na północ od Paryża. Stworzyły je wspólnie Plateau Virtuel (studio produkcji wirtualnych, spółką Grupy Novelty-Magnum-Dushow) z firmą Studios de France (producentem planów filmowych, spółką Grupy AMP Visual TV). Rozwiązanie składa się z zakrzywionej ściany wideo o powierzchni 90m² (18mx5m) złożonej z 450 modułów monitorów Sony Crystal Micro LED serii B oraz pełnoklatkowej cyfrowej kamery filmowej Sony Venice.

Te zaawansowane wyświetlacze pracują w firmach, galeriach i centrach szybkiego reagowania. Jeden z nich trafił do niezwykle nowoczesnego centrum reagowania w sytuacjach kryzysowych i nadzwyczajnych AKOM w Istambule. W sali służącej do kontroli i koordynacji zainstalowano Crystal-LED z serii B składający się z 16 x 12 modułów o łącznym wymiarze 972,8 cm x 410,4 cm. Jest on wykorzystywany do monitorowania i koordynacji prac w obliczu klęsk żywiołowych w regionie. Serie B i C pozostają nadal w ofercie Sony. Teraz przyszedł czas na trzecią generację, która powstała w odpowiedzi na potrzeby użytkowników chcących inwestować w ściany LED z serii premium. Serie BH i CH są pod wieloma względami wyjątkowe.

Wybór między niezrównaną jasnością a głęboką czernią

Seria BH – oferuje bardzo wysoką jasność – jest to 1700 cd/m² i jest to wartość stała, a nie szczytowa. Oznacza to, że ściany LED z tej serii są praktycznie niezależne od jasności panującej w pomieszczeniu. Matowa powierzchnia jest odporna na bezpośrednio padające światło i radykalnie zmniejsza odblaski.

Główną zaletą serii CH  jest niesamowity kontrast. Specjalna powłoka, która pokrywa te wyświetlacze gwarantuje znakomity poziom czerni co w połączeniu z jasnością na poziomie 1300 cd/m² daje nieprawdopodobny wręcz efekt HDR. Te wyświetlacze trafiają do  projektów, w których przede wszystkim liczy się jakość czerń.

Produkty z obu nowych serii są dostępne z rozstawem pikseli wynoszącym 1,2 i 1,5 mm.

Jakość obrazu nie ma sobie równych

Dla jakości obrazu istotne znaczenie ma zastosowanie niezwykle małych diod LED, jednak kluczowe znaczenie odgrywa tu procesor X1TM  dla Crystal LED. To on zapewnia płynność, ostrość oraz dokładne odwzorowywanie kolorów, a także wyraźne przejścia tonalne bez utraty szczegółów w dynamicznych scenach. Jest to możliwe dzięki wbudowanym funkcjom procesora: 22-bitowej technologii Super Bit Mapping, Reality Creation oraz MotionflowTM.

Reality Creation to specjalna technologia opatentowana przez Sony, która polega na tym, że procesor wideo analizuje każdą klatkę obrazu. Ta analiza przebiega pod kątem pewnych wzorców występujących w danej klatce i później korzystając z bazy danych dopasowuje dodatkowe szczegóły. W ten sposób poprawia finalny obraz.

MotionflowTM poprawia płynność ruchomego obrazu

Odwzorowanie kolorów i color mapping jest taki sam jak w przypadku monitorów Sony BVM-HX310 – reprodukcja kolorów jest spójna i wierna w całym zakresie luminacji. HDR nie tylko daje efekt swego rodzaju trójwymiarowości, ale wręcz wypukłości ekranu.

Modułowy charakter rozwiązania

Ściany C-LED składają się z tzw. kabinetów, które w przypadku najnowszej serii są znacznie cieńsze – ich głębokość to tylko 69mm. Instalacja w stosunku do wcześniejszych ścian LED została znacznie uproszczona. Zmniejszono też liczbę części zapasowych, które należy od razu kupić – jest to tylko 6% dodatkowych części. Unikalną cechą jest  trwałość kolorów, która sprawia, że urządzenie jest wolne od zarządzania grupami barw. Jeśli użytkownik chce powiększyć swoją ścianę nie musi zamawiać konkretnych modułów, z określonej partii – zamawia z aktualnej oferty, a Sony dba o to, żeby wyświetlane kolory były takie same.

Zestaw dostarczany przez Sony składa się z kabinetów, kontrolera wyświetlacza, oraz dodatkowych modułów do instalacji i części zamiennych.

Łatwa instalacja i konserwacja

Uproszczona instalacja i konserwacja to kolejne atuty serii BH i CH. Obudowy są o 10% lżejsze i o 10% cieńsze w porównaniu z poprzednią generacją. 

Mniejsza liczba części do montażu przekłada się na skrócenie czasu instalacji o około 20% względem poprzednich modeli. Zastosowanie wysokowydajnych chipów LED pozwoliło zmniejszyć zużycie energii o ok. 25% – co przekłada się na typowe zużycie energii na poziomie 263W/m² . Ponadto prace konserwacyjne można wykonywać podchodząc z przodu urządzenia, co upraszcza proces. 

Firma Sony przygotowała konfigurator Crystal LED dostępny na stronie internetowej producenta. Umożliwia on wybór konkretnego modelu wyświetlacza z określeniem preferowanych gabarytów. Można również wybrać obraz treści z listy, albo wgrać własny. Wypełniając podstawowe dane otrzymujemy specyfikacje produktu ze wskazaniem liczby modułów, rozdzielczości, jasności, wagi i poboru mocy, którą możemy pobrać w pdf-ie.

Źródło: Sony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *