CyberbezpieczeństwoNa czasie

CERT Orange Polska podsumował półrocze w sieci: fałszywe inwestycje numerem jeden wśród cyberoszustw

W pierwszym półroczu 2024 CERT Orange Polska zablokował ponad 130 tys. domen używanych do wyłudzeń danych lub pieniędzy. W czołówce zagrożeń znalazły się fałszywe oferty inwestycji i oszustwo „na kupującego”. CyberTarcza w sieci Orange uchroniła 3 mln klientów.

Tylko w ciągu pierwszych 6 miesięcy roku na zablokowane przez CyberTarczę strony tworzone przez oszustów próbowało wejść ponad 3 miliony użytkowników sieci Orange. Aż 70% z nich klikało w linki prowadzące do stron z fałszywymi inwestycjami. Przekonały ich do tego obietnice szybkiego zarobku i reklamy nieistniejących giełd zamieszczane m.in. w mediach społecznościowych.

Niemal 52% zablokowanych przez CERT Orange Polska fałszywych domen dotyczyło właśnie fałszywych ofert inwestycyjnych, a blisko 26% tych, dotyczących tzw. oszustwa na kupującego. Polega ono na tym, że osoba rzekomo zainteresowana zakupem przedmiotu wystawionego na sprzedaż, przesyła link do fałszywej strony z płatnościami, do „odbioru pieniędzy”.

– Fałszywych ofert z inwestycjami jest coraz więcej. Zanotowaliśmy ponad 35% wzrost r/r liczby stron internetowych wykorzystujących tę metodę. W tym czasie obserwowaliśmy spadek liczby domen związanych z tzw. oszustwem na kupującego, co możemy tłumaczyć wykorzystaniem przez przestępców innych scenariuszy, które okazują się dla nich obecnie bardziej dochodowe – mówi Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.

Bezpieczne wakacje

Wakacje to wzmożona aktywność internetowych przestępców. Jak co roku można się spodziewać oszustw związanych z ofertami pakietów wakacyjnych, kwater, hoteli czy zniżek na bilety lotnicze. CERT Orange Polska odnotował już znaczący wzrost w liczbie fałszywych domen podszywających się pod znany serwis do rezerwacji noclegów i próby wyłudzenia danych do kart płatniczych pod pozorem wakacyjnych rezerwacji.

– Bądźmy czujni i ostrożni, nie działajmy emocjonalnie, bo wtedy łatwo wpaść w socjotechniczną pułapkę,  a superokazje zawsze powinny wzbudzić nasze podejrzenia – dodaje Robert Grabowski.

Internauci mogą liczyć na wsparcie ze strony ekspertów CERT Orange Polska Wiadomości, które budzą wątpliwość odbiorcy można przesłać na adres cert.opl@orange.com lub SMS-em na nr 508 700 900. To tylko chwila, a może przyspieszyć blokadę potwierdzonych stron phishingowych i pomóc ochronić także innych użytkowników internetu.

Warto śledzić bieżące ostrzeżenia na stronie cert.orange.pl, a także na Twitterze @CERT_OPL.

Źródło: blog Orange Polska https://biuroprasowe.orange.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *