Sony zapowiada kamerę PTZ 4K 60p z systemem automatycznego kadrowania opartego na sztucznej inteligencji
Firma Sony zapowiedziała wprowadzenie na rynek flagowej kamery PTZ (pan-tilt-zoom) 4K 60p z wbudowanym obiektywem: BRC-AM7. Nowy model jest wyposażony w technologię automatycznego kadrowania PTZ, wykorzystującą sztuczną inteligencję do zaawansowanego rozpoznawania obiektów. Dokładne i płynne śledzenie poruszających się osób ułatwia produkcję materiałów wideo o wysokiej jakości wykorzystywanych w telewizji, podczas wydarzeń na żywo i na imprezach sportowych.
BRC-AM7 to również najmniejsza i najlżejsza na świecie kamera PTZ[1] z wbudowanym obiektywem: jej wymiary wynoszą 168,7 mm × 225,2 mm × 192,3 mm (szer. × wys. × gł.), a waga to tylko 3,7 kg. Kompaktowa konstrukcja i lekkość umożliwia instalację urządzenia w trudnych lokalizacjach pozwalając na wprowadzenie dodatkowych punktów obserwacyjnych. Nowy model można bezproblemowo łączyć z kamerami profesjonalnymi z ekosystemu Sony, zapewniając kompatybilność i płynne dopasowanie kolorów.
— Nowy model BRC-AM7 powiększa bogate portfolio kamer PTZ Sony, cenionych przez klientów za jakość obrazu, i wzmacnia ekosystem połączonych rozwiązań Sony — mówi Norbert Paquet, dyrektor ds. produkcji na żywo w Sony Europe. – Niedawno wprowadzona do naszych modeli technologię automatycznego śledzenia, oparta na sztucznej inteligencji, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Zdolność kamery do stabilnego śledzenia i kadrowania osoby przed obiektywem przyspieszy tworzenie treści, wyeliminuje działanie metodą prób i błędów w trakcie realizacji zdjęć, a w rezultacie usprawni produkcje i zwiększy ich wartość.
Rozpoczęcie dostaw kamery BRC-AM7 planowane jest na początek 2025 r. Prototyp urządzenia będzie prezentowany w dniach 14–17 kwietnia 2024 r. na stoisku firmy Sony (C8201), na targach NAB (National Association of Broadcasters) 2024 w Las Vegas.
Zaawansowana technologia automatycznego kadrowania PTZ firmy Sony znalazła już zastosowanie w kamerach PTZ z serii SRG-A, dostosowanych dla klientów korporacyjnych i dla sektora edukacyjnego. Sony zamierza wprowadzać tę technologię w kolejnych modelach PTZ, takich jak pełnoklatkowa kamera FR7 z wymiennymi obiektywami już przy kolejnej aktualizacji. Nowa wersja oprogramowania 3.0 pojawi się najwcześniej wiosną 2025 r.
Doskonała jakość obrazu
Dzięki połączeniu warstwowego przetwornika obrazu CMOS Exmor RS™ typu 1,0 z najnowszym procesorem obrazu BIONZ XR® kamera BRC-AM7 rejestruje szczegółowy obraz 4K 60p z mniejszą ilością zakłóceń. Kamera posiada funkcję nadpróbkowania (z ang. Oversampling), dzięki czemu urządzenie rejestruje obraz z matrycy w formacie 5K a następnie skaluje nagranie do wysokiej rozdzielczości 4K, obsługując obrazy 4K HDR, które wyraźniej odwzorowują jasne, jak i ciemne sceny.
W kamerze zastosowano nowo opracowany, zintegrowany obiektyw z 20-krotnym zoomem optycznymi Clear Image Zoom, pełnopikselowy zoom o super rozdzielczości, który umożliwia duże powiększenie bez pogorszenia jakości obrazu – do 30x w rozdzielczości 4K lub -do 40x w trybie Full HD.
Do wyposażenia nowego modelu należy także unikatowy elektroniczny filtr ND o zmiennej gęstości optycznej, którego przepuszczalność można płynnie regulować w zakresie od 1/4 do 1/128. Oprócz możliwości regulacji ekspozycji bez zmiany głębi ostrości, użytkownicy mogą także skorzystać z ustawień automatycznych, aby wyregulować natężenie światła do poziomu ustawionego w aparacie, w celu dostosowania się do trudnych warunkach oświetleniowych.
Zaawansowana technologia automatycznego kadrowania PTZ
Opracowana przez Sony technologia automatycznego kadrowania PTZ, obejmująca także automatykę ostrości, wykorzystuje wbudowaną analitykę AI do zaawansowanego rozpoznawania i automatycznego śledzenia osób na podstawie szczegółowych informacji o ich cechach: szkielecie, głowie, twarzy, ubraniu itp. Intuicyjna obsługa i funkcje zdalnego sterowania pomagają sprawniej realizować produkcje i obsługiwać wydarzenia na żywo.
Nowy mechanizm obrotowo-wychylny umożliwia nie tylko szybkie i płynne, ale także ciche zmiany położenia kamery z prędkością od 0,004 stopnia na sekundę do 180 stopni na sekundę. Rozszerza to zakres zastosowań o sytuacje wymagające dokładnego kadrowania ruchu obiektu, na przykład w tańcu, na koncercie, uroczystości religijnej lub imprezie sportowej. Kamera BRC-AM7 ma również funkcję pamięci, która pozwala zapisać sekwencję ruchów urządzenia w celu łatwego odtworzenia.
Niezawodna współpraca
Kamera BRC-AM7 współpracuje z całą gamą aparatów Sony, korzystając ze zgodności z „ITU709″, „709tone”, „S-Cinetone™” i „S-Log3″ w celu bezproblemowego dostosowania kolorów. Podobny jak w innych modelach jest również sposób obsługi. Kamera pozwala na użycie złączy synchronizacji GENLOCK i jest zgodna z głównymi modułami sterującymi (MSU) i panelami zdalnego sterowania Sony. Umożliwia to obsługę wielu kamer i integrację z mikserami Sony.
Kompaktowa, lekka konstrukcja urządzenia pozwala rejestrować obraz z miejsc utrudniających instalację, takich jak sufity, krany kamerowe czy sztankiety. Ponadto, na spodzie obudowy znajdują się otwory na śruby 3/8-16 UNC i 1/4-20 UNC, przeznaczone do montażu na statywie.
Kamera BRC-AM7 może być zasilana przez standardowe, 4-stykowe złącze XLR albo port PoE++ (Power over Ethernet Plus Plus)[2].
Dalszą rozbudowę i dostosowywanie systemu umożliwiają uniwersalne wejścia audio i wyjścia wideo. Kamera jest wyposażona w wyjścia 12G-SDI i HDMI® oraz wyjście 3G-SDI do podłączenia monitora. Transmisję sygnału audio umożliwia para 3-stykowych złączy XLR i wejście stereo o średnicy 3,5 mm.
Zgodność z technologiami IP i free–d do obsługi nowych rodzajów produkcji wideo
Kamera BRC-AM7 obsługuje protokoły SRT, RTMP, RTSP, NDI[3] i łącza światłowodowe, dzięki czemu może być używana podczas zdalnych produkcji realizowanych przez sieci IP. Jej zgodność z protokołami VISCA ™ po IP, S700PTP i CGI pozwala na zdalną obsługę zewnętrznymi poleceniami. Z myślą o zdalnej produkcji umożliwiono również przesyłanie sygnałów lampek kontrolnych (tally) przez łącza IP.
Kamera BRC-AM7 jest także zgodna z protokołem free-d, powszechnie stosowanym w produkcjach związanych z rozszerzoną rzeczywistością (AR) i wirtualną rzeczywistością (VR). Protokół ten pozwala na bieżąco przesyłać dokładne parametry kamery (obrót/pochylenie/zbliżenie/ostrość/przysłona) do przestrzeni 3D. Umożliwia to tworzenie realistycznych połączeń obrazu na żywo przedstawiającego prawdziwych ludzi z tłami i postaciami generowanymi przy użyciu grafiki komputerowej 3D.
Bardziej zrównoważona ekologicznie konstrukcja i opakowanie
W kamerze BRC-AM7 wykorzystano zrównoważone ekologicznie tworzywo sztuczne z recyklingu o nazwie SORPLAS™. Również samo opakowanie urządzenia jest bardziej przyjazne dla środowiska.
Dalsze informacje o udziale firmy Sony w targach NAB podano pod adresem https://pro.sony/nab. Najnowsze informacje firmy Sony dotyczące mediów i rozrywki można znaleźć pod adresem https://pro.sony/press i na profilach Sony Professional w mediach społecznościowych: LinkedIn, Twitter, Facebook, Instagram, YouTube.
Źródło: Sony materiały prasowe