Recenzje

OnePlus Nord 4 – test, recenzja

Z różnych przyczyn, publikacja recenzji smartfona OnePlus Nord 4 strasznie mi się opóźniała. Ale podczas testów, smartfon zrobił na mnie tak dobre wrażenie, że nie wybaczyłbym sobie, gdybym jej w ogóle nie zamieścił. Stąd napiszę od razu, jeżeli szukacie, zastanawiacie się nad zakupem smartfona za około 1700 – 2200 zł ( cena w zależności od konfiguracji – 12 GB RAM/256 GB ROM lub 16 GB RAM /512 GB ROM, koloru, sklepu). To moim zdaniem, bardzo, bardzo, warto wziąć smartfon OnePlus nord 4 pod uwagę. A poniżej, przedstawiam swoje subiektywne wrażenia na jego temat.

Zawartość pudełka

W ładnym niebiesko czarnym pudełku, oprócz tytułowego smartfona OnePlus Nord 4, znajdziemy trochę papierologii typu podstawowa instrukcja i informacje o telefonie, kabel (typu A na typ C), igłę do tacki, karty sim, miłą informacje powitalną oraz kartę Red Cable Club. Programu z dodatkowymi korzyściami dla użytkowników, społeczności OnePlus (czerwony kolor kabla w zestawie nie jest przypadkowy).

Zestaw nie zawiera ładowarki, co w dobie postaw i działań proekologicznych nie jest czymś dziwnym, a raczej godnym uwagi. Przynajmniej dla mnie osobiście, bo i tak mam już niezłą kolekcję ładowarek.

OnePlus Nord 4 pierwsze wrażenie

OnePlus Nord 4 wyróżnia się metalową obudową. A sam OnePlus w swoich materiałach marketingowych promuje smartfon Nord 4, jako jedyny na rynku smartfon 5G z metalową obudową, przynajmniej w odniesieniu się do własnych regionów sprzedaży. Przyznam, że bardzo byłem ciekaw tej obudowy. W sprzedaży są trzy wersje – warianty kolorystyczne: Mercurial Silver, Oasis Green oraz Obsidian Midnight (szczotkowane aluminium), którą widzicie na zdjęciach powyżej i którą miałem w testach. OnePlus pisze: „eleganckie, mocne i mniej podatne na pękanie aluminium klasy lotniczej zapewni trwałość na lata”. Osobiście po teście tego smartfona, jestem skłonny producentowi w to uwierzyć. Metalowa obudowa, jej jakość, struktura, precyzyjne wykonanie i wykończenie, sprawiają znakomite wrażenie. Do tego jest to fantastyczny projekt, dizajn: z tyłu aparaty są w poziomie oraz dodatkowo wkomponowane w cześć szklaną. Przyznaje, jest to bardzo ładna, znakomita obudowa.

OnePlus Nord 4 według danych producenta ma wymiary: wysokość: 162,6 mm, szerokość: 75,0 mm, grubość: 7,99 mm oraz wagę: 199,5 g. Dla mnie, moich dłoni, fajne, wygodne proporcje, a sam smartfon świetnie leży w dłoni i wydaje się być dobrze wyważony.

System, PersonalizacjaUstawienia

Mamy tu najnowszego Androida 14 plus nakładkę ColorOS 14.1. System działał bardzo płynnie, szybko i stabilnie. Opcje personalizacji, ustawień są rozbudowane, ale bez problemu można dostosować ikony, czcionkę, tapetę, motywy i szereg innych tematów, według własnego uznania. Całość jest bardzo intuicyjna i prosta. Producent deklaruje 4 aktualizacje systemu operacyjnego i 6 lat aktualizacji zabezpieczeń.

Serce , wspomaganie i wydajność

W środku mamy procesor Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3 z procesorem graficznym Adreno 732. Do tego pamięć RAM 12 lub 16 GB LPDDR5X z OnePlus RAM-Vitalization oraz pamięć wewnętrzną 256 lub 512 GB UFS 4.0. Osobiście testowałem konfigurację 16GB RAM i 512GB ROM.

Podczas testu i użytkowania OnePlus Nord 4 nie sprawił mi żadnych niespodzianek. Korzystanie z różnych aplikacji, przeglądarki, multimediów było szybkie oraz płynne. Na granie nie poświęcam wiele czasu, ale oczywiście przy tak dobrej specyfikacji granie to czysta przyjemność.

Dzięki bezproblemowej opcji przesyłania obrazu, pograć możemy na większym ekranie, choćby telewizora. Warto też wspomnieć o dodatkowych narzędziach i opcjach dla gier, które sprawiają, że nasza rozrywka staje się jeszcze lepsza:

Natomiast jak ktoś lubi benchmarki, to poniżej, także taki przedstawiam (proszę tylko pamiętać, że to dane dla konfiguracji: 16GB RAM i 512GB ROM)

Benchmark Geekbench 6:

Ekran

Wielkość 6,74″, stosunek ekranu do obudowy: 93.5%, rozdzielczość 2772 x 1240 px, 450 ppi, AMOLED, HDR10+, obsługa: 100% sRGB, 100% wyświetlacz P3, 10-bitowa głębia kolorów, częstotliwość odświeżania do 120 Hz, współczynnik proporcji 20.1:9 . Ekran cechują świetne kolory oraz kąty widzenia, a szczytowa jasność to 2150 nitów, co oznacza bardzo duży komfort, podczas użytkowania, choćby w pełnym słońcu. OnePlus Nord 4 ma bardzo dobry wyświetlacz. Oglądanie filmów, przeglądanie stron internetowych, zdjęć, granie, jest czystą przyjemnością. Oczywiście mamy też szereg dodatkowych ustawień i możliwości konfiguracji ekranu, takich jak: Aqua Touch, obsługę Ultra HDR oraz ProXDR, tryb koloru oraz temperaturę barwową ekranu, komfort oczu, tryb wieczorny oraz ciemny, automatyczny oraz ręczny wybór jasności. Warto dodać, że smartfon ma naniesione fabrycznie zabezpieczenie ekranu, w postaci foli ochronnej.

Dźwięk

OnePlus Nord 4 posiada podwójne głośniki stereo oraz obsługę redukcji szumów, plus dodatkowe opcje ustawień dźwięku.

Jakość i wrażenia dźwiękowe jakie oferuje smartfon OnePlus Nord 4, moim zdaniem są bardzo dobre.

Aparaty

OnePlus Nord 4 posiada:

Aparat tylny szerokokątny : 50 Mpx. Główne cechy to: czujnik Sony LYTIA, rozmiar czujnika: 1/1,95″, ogniskowa: odpowiednik 25 mm, obiektyw: 5P, autofokus: PDAF, rozmiar piksela: 0,8 µm, przysłona: f/1,8, obsługa EIS oraz OIS

Aparat tylny ultraszerokokątny: 8 Mpx. Główne cechy to: czujnik Sony, pole widzenia 120°, przysłona f/2.2

Ponadto mamy tu: Lampę błyskową w postaci dwóch kart LED, powiększenie 1-20x, wielofunkcyjny autofokus (CAF+PDAF)

oraz Aparat przedni: 16 Mpx. z przysłoną: f/2,4

Ilość ustawień, opcji, filtrów oraz funkcji jest duża. Obsługa aplikacji do robienia zdjęć jest intuicyjna i prosta a interfejs dopracowany. Dodatkowo możemy skorzystać z wielu podpowiedzi. Fotografując możemy zdecydowanie liczyć na zrobienie dobrych zdjęć, jedynie powyżej powiększenia x10 nie jest już tak „kolorowo i szczegółowo”.

Zdjęcia:

OnePlus Nord 4 otrzymał niedawno aktualizację oprogramowania, dzięki której użytkownicy skorzystają z inteligentnej funkcji Najlepsza Twarz AI. Funkcja ta poprawia jakość zdjęć, automatycznie otwierając zamknięte oczy osób obecnych na fotografii grupowej.

zdj. OnePlus materiały prasowe: Koniec z zamkniętymi oczami na zdjęciach – funkcja Najlepsza Twarz AI już dostępna na OnePlus Nord 4

Wideo

OnePlus Nord 4 umożliwia nagrywanie bardzo dobrej jakości filmików, klipów w tym w 4K. Ilość opcji i ustawień, tak jak w przypadku zdjęć, jest równie duża.

Aparaty tylne:

Wideo 4K przy 60/30 kl./s
Wideo 1080p przy 60/30 kl./s
Wideo 720p przy 60/30 kl./s
Wideo EIS/OIS: wideo 1080p przy 60 kl./s
Film w zwolnionym tempie: 1080p przy 120 kl./s, 720p przy 240 kl./s
Tryb poklatkowy: 4k przy 1080p
Wideo z dwóch widoków: 1080p przy 30 kl./s
Film: 3840*1644 przy 30 kl./s

Aparat przedni:

wideo 1080p przy 30 kl./s
wideo 720p przy 30 kl./s

Na uwagę zasługuje opcja ultrastabilizacji

Przykładowe klipy nagrane smartfonem OnePlus Nord 4 :

Łączność

OnePlus Nord 4 zapewnia łączność 5G. A to świetnie przekłada się, na np. udostępnianie internetu i wykorzystanie smartfona jako router. Choćby do streamingu. 

Z Wi-Fi, w tym, w standardzie Wi-Fi 6E nie miałem żadnych problemów.

OnePlus Nord 4 posiada podwójne gniazdo nano-SIM

Rozmowy, jakość i połączenia telefoniczne są bez zarzutu.

Smartfon posiada NFC, które pozwala na płatności zbliżeniowe i nieprzejmowanie sią brakiem portfela przy kasie.

OnePlus Nord 4 dzięki technologii Bluetooth 5.4 łączy się bezproblemowo z innymi urządzeniami np: smart TV czy słuchawkami.

Pozycjonowanie: GNSS Beidou, GPS, GLONASS, Galileo i QZSS

A jak już wspomniałem przy okazji grania na tym smartfonie, zawartość ekranu, w prosty sposób można przenieść, wyświetlać i oglądać np. na telewizorze:

Bardzo ciekawym elementem smartfona OnePlus Nord 4, jest przełącznik, który znajduje się u góry, na lewym boku smartfona. I dzięki któremu, ręcznie bez odblokowywania smartfona, można szybko ustawić różne tryby dzwonka.

Dodatkowo i na czasie

OnePlus Nord 4  to także bezpieczeństwo ( przy okazji, czytnik linii papilarnych działał bardzo dobrze) oraz kilka ciekawych aplikacji:

Bateria

OnePlus Nord 4 posiada baterię o pojemności 5500 mAh, czyli nieco więcej, niż standardowa pojemność baterii większości smartfonów. Dzięki czemu spokojnie i bez stresu, można użytkować ten smartfon bez codziennego ładowania. A jeżeli mamy lub zainwestujemy w ładowarkę dużej mocy, naładujemy baterię w tym smatrfonie w pół godziny. OnePlus Nord 4 umożliwia mocne i szybkie, 100W ładowanie. A jak chwali się producent: „Magiczna analiza utrzymuje baterię w idealnym stanie do 4 lat.”

Podsumowanie

Jak już wspomniałem na samym początku recenzji, ceny smartfona OnePlus Nord 4 są różne, w zależności od konfiguracji (12 GB RAM/256 GB ROM lub 16 GB RAM /512 GB ROM) oraz sklepu i koloru. Na czas publikacji tej recenzji, jest to przedział cenowy: ok. 1700 – 2200 zł. W każdym razie, ceny spadły od momentu debiutu i moim zdaniem, w zamian za to co oferuje ten smartfon, wydają się być bardzo atrakcyjne. Smartfon OnePlus Nord 4 wyróżniłbym za znakomitą i bardzo ładną metalową obudowę. Bardzo dobre parametry – specyfikację, umożliwiającą stabilne i płynne działanie plus deklarację producenta o 4-ech aktualizacjach systemu operacyjnego i 6 – ciu latach aktualizacji zabezpieczeń. Za bardzo dobry ekran, dźwięk, dobre aparaty. Ponadto duży plus za ponadstandardową baterię i szybkość ładowania. Stąd, jeżeli szukacie solidnego i wyróżniającego się wyglądem i obudową, bardzo dobrego smartfona ze „średniej półki”, to powtórzę, moim zdaniem bardzo, bardzo warto wziąć smartfon OnePlus Nord 4 pod uwagę przy wyborze i zakupie.

(mw)

Powyższy tekst, publikacja dotycząca smartfona OnePlus Nord 4 powstały dzięki marce OnePlus i agencji PR wspierającej markę OnePlus na polskim rynku. Ale bez żadnych sugestii, wpływu oraz wcześniejszego wglądu jak ta publikacja ma wyglądać. Testowany sprzęt został wypożyczony i zwrócony po określonym czasie. Portal halohalo.pl za publikację powyższego materiału nie otrzymał żadnego wynagrodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *