Odwieczna walka iOS-a z Androidem. Który system wybrać?
Od kilku lat zwolennicy systemów iOS i Android prowadzą w sieci spór – który z nich jest lepszy? Który posiada mniej wad? Niestety, jak się okazuje – na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oba systemy mają swoje mocne i słabe strony.
iOS i Android to obecnie najpopularniejsze systemy operacyjne dostępne na urządzenia mobilne. Jak wynika z raportu firmy analitycznej IDC, w Polsce póki co dominuje Android. Nadal liderem sprzedaży smartfonów jest Samsung, do którego należy 29 procent udziałów. Na drugie miejsce wskoczył Huawei z liczbą 23 procent, a trzecie miejsce należy do Apple z wynikiem 11 procent. iOS i Android bardzo się od siebie różnią, dlatego przy wyborze powinniśmy kierować się głównie naszymi oczekiwaniami i potrzebami. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy, krótkie porównanie obu systemów, aby choć trochę ułatwić Wam wybór smartfona z odpowiednim oprogramowaniem.
➡ Dlaczego warto wybrać iOS?
Przede wszystkim system ten daje nam gwarancję ciągłej aktualizacji oprogramowania. Gdy firma wprowadza nowość, automatycznie pojawia się ona u wszystkich użytkowników i na każdym sprzęcie, często również z uwzględnieniem wybranych starszych modeli.
Kolejną zaletą iOS jest kompatybilność z innymi urządzeniami. Zarówno system operacyjny, aplikacje jak i inne urządzenia takie jak np. iPad są ze sobą doskonale zsynchronizowane. Wymiana danych pomiędzy wszystkimi urządzeniami Apple jest bardzo prosta. Oprócz tego na rynku jest dostępnych wiele urządzeń, które współpracują ze smartfonami z systemem iOS np. inteligentna lampka, sportowa kamerka czy inteligentny czajnik.
Wiele osób jako jedną z zalet systemu iOS wymienia również łatwość w obsłudze. Faktycznie system ten nie jest skomplikowany – wszystkie aplikacje działają szybko i bardzo sprawnie. Niedawno Apple wprowadził także ułatwienia dla osób z wadami wzroku bądź słuchu. Tego rodzaju udogodnienia są szczególnie doceniane przez odbiorców.
➡ Jakie wady ma system urządzeń Apple?
Przede wszystkim iOS posiada niewielkie możliwości personalizacji. Smartfony z tym systemem to zdecydowanie bardziej produkt przeznaczony dla ludzi ceniących sobie design i prostotę, bardziej niż zaawansowaną konfigurację urządzenia. Przez to, że system jest zamknięty, nie mamy możliwość zmiany oryginalnych ikon, wgrania innego oprogramowania czy zainstalowania widgetów.
Minusem, który wielbiciele Androida wytykają applowskim urządzeniom jest stosunkowo wysoka cena. Urządzenia firmy Apple w dalszym ciągu mają o wiele wyższą cenę od flagowych modeli z Androidem. Ich cena nawet kilka miesięcy po premierze pozostaje wysoka.
➡ Dla kogo Android?
Najwięcej osób chwali sobie fakt, iż Android to system otwarty. Dzięki temu użytkownik posiada możliwość własnej ingerencji w system np. poprzez instalowanie aplikacji z zewnętrznych źródeł. Dzięki otwartości systemu, producenci tworzą swoje nakładki, w których mogą dodawać swoje aplikacje oraz modyfikacje systemu. Można też pobrać nowy wygląd urządzenia.
Kolejną zaletą jest różnorodność urządzeń. Na rynku dostępna jest cała gama telefonów z systemem Android, dlatego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Różnorodność dotyczy również ceny – obecnie można kupić urządzenia z parametrami podobnymi do urządzenia Apple’a, jednak w znacznie niższej cenie.
➡ Słabe strony Androida
Jedną z najpoważniejszych wad tego systemu jest niski poziom bezpieczeństwa. Android rzeczywiście nie jest odporny na wirusy i trojany. Jest to spowodowane głównie łatwością instalacji oprogramowania i aplikacji, które pochodzą z bliżej nieznanego źródła.
Kolejnym problemem jest fragmentacja – obecnie na rynku jest bardzo wiele nowszych i starszych wersji tego oprogramowania. Producenci nie nadążają z aktualizacjami i wiele tańszych modeli nigdy nie doczeka się nowej wersji systemu. Jeśli już pojawia się jakaś aktualizacja, to tylko dla droższych modeli i krótko po premierze.
Często wymienianą wadą Androida jest również częste “przycinanie się”. Problem ten dotyczy nawet sprzętu o bardzo dobrych parametrach. Jest to głównie spowodowane brakiem optymalizacji systemu pod konkretny sprzęt, co powoduje częste zawieszanie się telefonu i generuje problemy z wydajnością.
Niezaprzeczalnie to co dla jednych jest zaletą, dla innych może stać się wadą. Dlatego od tylu lat wojna iOS’a z Androidem nie może zostać rozstrzygnięta. A Wy, jaki system preferujecie? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii!
źródło: virgin mobile