InternetTelekomunikacja

UKE działa w celu stworzenia systemu monitorowania usługi dostępu do internetu

Prezes UKE ogłasza społeczne konsultacje dokumentacji konkursowej na wybór podmiotu, który zapewni system pomiarowy do celów certyfikowanego mechanizmu monitorowania usługi dostępu do internetu.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2120, dostawcy usług dostępu do internetu są zobowiązani do podawania w umowach następujących prędkości transmisji danych:

  • w sieciach stacjonarnych:

– minimalnych,
– zwykle dostępnych,
– maksymalnych

  • w sieciach ruchomych:

– szacunkowych maksymalnych

Weryfikacja warunków umownych może zostać przeprowadzona poprzez pomiar prędkości dokonany za pomocą mechanizmu monitorowania certyfikowanego przez Prezesa UKE, a negatywne wyniki takiego pomiaru będą uznawane za nienależyte wykonanie umowy.

Pomimo obowiązywania uregulowań prawnych dotyczących jakości usług, sytuacja użytkowników wciąż nie jest zadowalająca. Analiza praktyk rynkowych wskazuje, że dostawcy realizują w tym zakresie obowiązki informacyjne w sposób niejednolity. Oferty usług dostępu do internetu nie są przejrzyste, a abonenci mają trudności z efektywnym porównaniem ofert różnych dostawców. Taka sytuacja negatywnie wpływa na możliwość dokonania świadomego wyboru usługi przez klienta, utrudnia również skuteczne dochodzenie roszczeń. Przedsiębiorcom utrudnia jakościową konkurencję, w sytuacji, w której prędkość transmisji danych odgrywa istotną rolę w przekazie marketingowym operatorów.

W zaistniałej sytuacji Prezes UKE podejmuje działania w celu stworzenia kompleksowego systemu ochrony praw użytkowników internetu w zakresie jakości usług.

Zasadniczym elementem tych działań jest zapewnienie abonentom możliwości korzystania z aplikacji służącej do pomiaru jakości usługi, w szczególności prędkości pobierania i wysyłania danych z wykorzystaniem internetu. W tym celu kluczowy jest wybór dostawcy systemu pomiarowego.

Stanowiska można zgłaszać od 2 do 18 sierpnia 2017 r. do godziny 15:00, na adres Kasprzaka 18/20, 01-211 Warszawa lub na adres e-mail: radoslaw.rosiak@uke.gov.pl.

Jednocześnie Prezes UKE we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, zainicjował działania zmierzające do wprowadzenia zmian legislacyjnych w ustawie Prawo telekomunikacyjne. Mają one na celu zwiększenie czytelności i przejrzystości ofert oraz zabezpieczenie interesów konsumentów w omawianym zakresie.

 

 

źródło: UKE