Dostęp mobilny i stałyInternet

Jakość i szybkość Internetu mobilnego w Europie w I kwartale 2018

RFBenchmark przedstawia pierwszy tegoroczny, kwartalny raport w 2018. Pod naszą lupę trafiła szybkość Internetu mobilnego w Europie. Czy w porównaniu z poprzednim kwartałem na Starym Kontynencie coś się zmieniło?

Przypomnijmy, że pod koniec 2017 roku najlepszymi usługami w zakresie szybkości pobierania danych mogły pochwalić się Chorwacja (22,4 Mb/s), Austria (21,6 Mb/s) oraz Francja (20,4 Mb/s). Austriacy mogli się cieszyć miejscem w czołówce rankingu także w kategorii szybkości wysyłania danych (11,7 Mb/s). Oprócz Austrii na podium znalazły się Holandia (11,0 Mb/s) i Gruzja (10,02 Mb/s). Najniższą wartość ping odnotowali z kolei mieszkańcy krajów Europy Północno-Wschodniej. W Estonii wartość ping wyniosła 28 ms, a zaraz za nią uplasowała się Łotwa (39 ms) i Finlandia (44 ms)

Szybkość Internetu mobilnego w Europie – w których państwach jest najlepsza?

W pierwszym kwartale 2018 roku użytkownicy mogli najszybciej pobierać dane we Francji, Chorwacji oraz Austrii. To skład dobrze nam znany z poprzedniego raportu. Dostrzegalne są jednak zmiany w kolejności tych państw w rankingu. Nowym liderem, który awansował z trzeciego miejsca, jest Francja z wynikiem 20,6 Mb/s. Na drugim miejscu znalazła się Chorwacja osiągając wynik 20,4 Mb/s. Na najniższym stopniu podium uplasowała się Austria z wynikiem 20,2 Mb/s. Powodów do zadowolenia nie mają natomiast mieszkańcy Ukrainy, gdzie szybkość pobierania wyniosła zaledwie 4,98 Mb/s. Równie słabo w klasyfikacji wypadła Macedonia (7,5 Mb/s) oraz Białoruś (9,2 Mb/s).

Jak na początku 2018 roku na Starym Kontynencie kształtowała się sytuacja odnośnie wysyłania danych? Najszybciej dane w Europie przesyłają mieszkańcy Austrii (10,9 Mb/s). Zaraz za nimi jest Holandia z wynikiem 10,5 Mb/s. Na trzecie miejsce awansowała Hiszpania z wynikiem 9,84 Mb/s. Wyprzedziła ona znajdującą się do tej pory na podium Gruzję, która w najnowszym rankingu odnotowała całkiem dobry wynik 8,48 Mb/s. Najsłabiej radzącymi sobie pństwami jest Czarnogóra 2,0 Mb/s, Macedonia 2,1 Mb/s i Ukraina 2,41 Mb/s.

W porównaniu z poprzednim kwartałem nie zmienił się skład trójki państw z najniższą wartością ping. Znajdziemy wśród nich Finlandię (39 ms) oraz Estonię (41 ms). Trzecie miejsce przypadło natomiast Łotwie.

Najwyższą wartość ping odnotowano z kolei na Ukrainie, w Rosji oraz Rumunii.

Internet mobilny w Polsce – jak wypadamy na tle Europy?

W porównaniu do naszych sąsiadów, Polska radzi sobie dobrze pod względem jakości usług i szybkości Internetu oferowanego swoim mieszkańcom. W Polsce średnia szybkość pobierania danych wynosi 18,2 Mb/s, podczas gdy najlepszy wynik w Europie to 20,6 Mb/s. Ten wynik sprawia, że jesteśmy lepsi od Hiszpanii, Włoch, Danii czy też Niemiec.

Z wysyłaniem danych radzimy sobie nieco gorzej, osiągając wynik 7,56 Mb/s. W tej kategorii wypadamy słabiej niż Hiszpania, Niemcy i Wielka Brytania. Szczególnie zadowoleni możemy być z wyników w kategorii najniższej wartości ping. W tym kwartale użytkownicy Internetu mobilnego nad Wisłą mogą cieszyć się pingiem o wartości 51 ms. Dzięki temu Polska zajmuje 5 miejsce w Europie!

Pobieranie danych
Szybkość Internetu Mobilnego w Europie
Wysyłanie danych
Szybkość Internetu Mobilnego w Europie
Ping
Szybkość Internetu Mobilnego w Europie

Najważniejsze dane z I kwartału 2018 roku

Polska:

  • średnia szybkość pobierania: 18,2 Mb/s
  • średnia szybkość wysyłania: 7,56 Mb/s
  • wartość ping: 51 ms

Europa – największa szybkość pobieranie danych:

  1. Francja: 20,6 Mb/s
  2. Chorwacja: 20,4 Mb/s
  3. Austria: 20,2 Mb/s

Europa – najniższa szybkość pobieranie danych:

  • Ukraina: 4,98 Mb/s
  • Macedonia: 7,5 Mb/s
  • Białoruś: 9,2 Mb/s

Europa – największa szybkość wysyłania danych:

  1. Austria: 10,9 Mb/s
  2. Holandia: 10,5 Mb/s
  3. Hiszpania: 9,84 Mb/s

Europa -najniższa szybkość wysyłania danych:

  • Czarnogóra: 2,0 Mbsp
  • Macedonia: 2,1 Mbsp
  • Ukraina: 2,41 Mbsp

Europa – najniższa wartość ping:

  1. Finlandia: 39 ms
  2. Estonia: 41 ms
  3. Litwa: 46 ms

Europa – najwyższa wartość ping:

  • Ukraina: 138 ms
  • Rosja: 127 ms
  • Rumunia 121 ms

W jaki sposób zostały zebrane dane do rankingu?

Pomiary są zbierane od użytkowników korzystających z aplikacji mobilnej. Dzięki niej można mierzyć podstawowe parametry sieci komórkowej – między innymi poziom i jakość sygnału w zależności od technologii w jakiej pracuje urządzenie mobilne, informacje na temat operatora sieci komórkowej czy też państwie, na terenie którego znajduje się smartfon. Dodatkowo na żądanie wykonywane są pomiary szybkości internetu podczas pobierania i wysyłania danych, a także test opóźnienia.

W momencie, gdy aplikacja odnotuje niskiej jakości połączenie głosowe, brak usług internetu mobilnego lub innej usługi, ma ona możliwość zaraportowania aktualnej pozycji użytkownika, gdzie wystąpił problem z daną usługą.

 

 

 

 

źródło: RFBenchmark