Najszybszy Internet mobilny w Polsce: Orange i Plus na czele w marcu!

Internet mobilny

Przyszedł czas na zaprezentowanie trzeciego w tym roku raportu stworzonego na podstawie pomiarów użytkowników aplikacji mobilnej RFBenchmark.

Liczba wykonanych pomiarów w marcu wyniosła 23884, co daje jak na razie najwyższy wynik pomiarów w tym roku. Ilość testów w porównaniu do stycznia wzrosła o 2278 pomiarów. Procentowy rozkład, jeżeli chodzi o wykorzystaną technologię, wyglądał natomiast następująco: 82,61% pomiarów wykonano w technologii 4G, 17,01% przy użyciu technologii 3G, a odsetek pomiarów 2G wyniósł 0,38%.

Najwięcej pomiarów zostało wykonanych przy użyciu sieci Plus – 43,24%. Blisko jedna czwarta użytkowników testowała Orange (24,89%), a na kolejnych miejscach popularności znalazł się Play (20,78%) oraz T-Mobile (11,09%).

Szybkość Internetu mobilnego w Polsce – kto przewodził w lutym?

Lutowy ranking został zdominowany przez T-Mobile, któremu udało się osiągnąć najlepsze wyniki w dwóch kategoriach: średniej szybkości pobieranych danych (23,72 Mb/s) oraz w wartości Ping (38,75 ms). Najlepszy wynik  średniej szybkości wysyłania danych niezmiennie od kilku miesięcy prezentuje Plus 9,86 Mb/s.

Zobacz raport o szybkości internetu mobilnego w Polsce w lutym 2018 roku

Warto też zwrócić uwagę na badania wykonane inną metodą. W styczniu Notel Polska (twórca aplikacji RFBenchmark) przeprowadził na terenie Warszawy badanie jakości usług sieci mobilny za pomocą tzw. Drive Test.

Z przeprowadzonych Drive Testów wynika, że najlepszą średnią szybkość internetu wśród operatorów w Warszawie oferuje T-Mobile (46,43 Mb/s). W dalszej kolejności możemy wymienić Orange (średnia szybkość 38,37 Mb/s), Plus (średnia 32,54 Mb/s) i Play (średnia 24,40 Mb/s).

Więcej wyników badań metodą Drive Test znajdziesz w naszym raporcie

Szybkość Internetu mobilnego w Polsce – który operator miał najszybszy Internet LTE w marcu?

Średnia szybkość pobieranych danych: Orange

W kategorii, która skupia uwagę największej liczny osób nastąpiła zmiana na pozycji lidera. Zarówno w styczniu jak i w lutym przodował w niej T-Mobile. Dotychczasowy lider nie może jednak zaliczyć marca do udanych.  Wyprzedziło go nie tylko Orange (21,44 Mb/s) ale również Plus (21,11 Mb/s). T-Mobile zajmuje obecnie trzecie miejsce z wynikiem średniej szybkości pobieranych danych wynoszącej 20,33 Mb/s. Play spadł z drugiej pozycji, którą nieoczekiwanie osiągnął w lutym. Operator ten tym samym zamykał w marcu ranking z wynikiem 19,31 Mb/s.

Średnia szybkość wysyłania danych: Plus

Jak na razie 2018 jest rokiem Plusa, jeżeli chodzi o średnią szybkość pobierania danych! Ten operator notuje wciąż najlepsze wyniki, w znacznym stopniu wyprzedzając swoich rywali. Co więcej, poprawił swój wynik z lutego z 9,86 Mb/s do 11,7 Mb/s.

Pozostali operatorzy zacięcie konkurują o drugie miejsce. Co ciekawe, wszyscy osiągnęli w marcu bardzo zbliżone wyniki. Play zajął drugą pozycję (8,38 Mb/s), za nim jest T-Mobile (8,35 Mb/s), a ostatnie miejsce przypadło Orange (8,32 Mb/s).

Najniższa wartość Ping: Play

Weźmy pod lupę wartość ping. I tutaj małe zaskoczenie – w marcu najniższą wartość ping oferował Play (39,06 ms). Na drugim miejscu znalazł się T-Mobile (40,4 ms), a rzutem na taśmę miejsce na podium marcowego rankingu uratował Orange. Pomarańczowy operator odnotował niewiele gorszy wynik w porównaniu do T-Mobile (40,73 ms).

Na ostatnie miejsce w tabeli spadł Plus. Użytkownicy tej sieci musieli w marcu zadowolić się najwyższą spośród polskich operatorów wartością ping (41,05 ms).

Rozwój infrastruktury kluczem do zwiększenia szybkości Internetu mobilnego – komentarz operatora

O komentarz do raportu poprosiliśmy specjalistów z Orange oraz sieci Plus. Przypomnijmy, że to właśnie ci operatorzy zanotowali w marcu najlepsze wyniki w kategorii szybkości przesyłanych danych (Orange) oraz szybkości wysyłanych danych (Plus). Do momentu publikacji raportu swoim komentarzem podzielił się z nami Marcina Ney, Dyrektor Rozwoju Sieci Mobilnej w Orange Polska.

– Orange Polska cały czas inwestuje w swoją infrastrukturę i ją rozbudowuje. Nasi klienci mogą od korzystać już z blisko 10 500 stacji bazowych obsługujących 4G LTE. Od początku roku zwiększyła się także liczba stacji obsługująca agregację dwóch i trzech pasm nośnych zapewniając naszym klientom bardzo wysokie prędkości transferu. – tłumaczy Marcin Ney. – Obecnie testujemy także zmiany obejmujące nowe, bardziej efektywne uporządkowanie częstotliwości, które wykorzystujemy do świadczenia usług. Kolejne miesiące przyniosą zapewne intensyfikację tych prac, a także testy nowych rozwiązań – dzieli się planami na przyszłość Dyrektor Rozwoju Sieci Mobilnej w Orange Polska.

Pobieranie danych (LTE)Wysyłanie danych (LTE)Ping

Internet mobilny w Polsce - szybkość pobierania danych LTE
Pobieranie danych (3G)Wysyłanie danych (3G)Ping

Internet mobilny w Polsce - szybkość pobierania danych 3G

 

W jaki sposób zebrali dane do rankingu?

Pomiary są zbierane od użytkowników korzystających z naszej aplikacji mobilnej. Dzięki niej możemy mierzyć podstawowe parametry sieci komórkowej – między innymi poziom i jakość sygnału w zależności od technologii w jakiej pracuje urządzenie mobilne, informacje na temat operatora sieci komórkowej czy też państwie, na terenie którego znajduje się smartfon. Dodatkowo na żądanie wykonywane są pomiary szybkości internetu podczas pobierania i wysyłania danych, a także test opóźnienia.

W momencie, gdy aplikacja odnotuje niskiej jakości połączenie głosowe, brak usług internetu mobilnego lub innej usługi, ma ona możliwość zaraportowania aktualnej pozycji użytkownika, gdzie wystąpił problem z daną usługą.

 

 

 

źródło: rfbenchmark

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *