GSM

Audiobooki – z czym to się je?

Rozwój rynku smartfonów sprawił, że audiobooki przeżywają renesans. Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć o książkach w formie audio i jak je zdobyć.

Z treścią książki można zapoznać się na wiele różnych sposobów. Dzięki nowym technologiom możemy chłonąć treść, nie tylko czytając zadrukowane kartki papieru. Specjalistyczne urządzenia nazywane czytnikami e-booków pozwalają czytać książki zapisane w plikach MOBI, EPUB i PDF. Nie zawsze jednak mamy możliwość wyjęcia z plecaka książki lub sięgnięcia po czytnik.

Z pomocą przychodzą audiobooki

Smartfony z odtwarzaczem muzycznym pozwalają słuchać książek nagranych w formacie audio, które czyta lektor bądź grupa aktorów. Audiobooki nie są oczywiście świeżym wynalazkiem, bo już dekady temu wydawano czytane przez lektora książki np. na kasetach magnetofonowych czy płytach CD.

Dzisiaj dzięki zapisaniu ich w pamięci telefonu dostęp do audiobooków jest jednak znacznie łatwiejszy. Można kupić je, nie wychodząc z domu, lub uzyskać dostęp do ogromnej bazy tytułów w ramach miesięcznego abonamentu. Zdecydowanie warto dać szansę takiej formie książek – tylko skąd je brać?

Audioteka

Jednym z najważniejszych serwisów dla fanów audiobooków jest polska Audioteka. Użytkownicy mogą kupować tam pojedyncze książki czytane przez znakomitych lektorów. W bazie dostępne są też tzw. superprodukcje jak np. „Gra o tron” lub „Łowca androidów”.

W realizacji audiobooka nazywanego przez Audiotekę superprodukcją bierze udział nie tylko lektor, ale także reżyser i grupa aktorów. Takie audiobooki mogą mieć również ścieżkę dźwiękową: muzykę i efekty specjalne.

Zdarza się oczywiście, że lektor lub sposób realizacji superprodukcji nie przypadnie użytkownikowi do gustu. Na szczęście przed zakupem wybranej pozycji można zapoznać się z jej obszernymi fragmentami, które pomogą podjąć decyzję.

Storytel

Drugim serwisem, który powinien znać każdy entuzjasta audiobooków, jest pochodzący z zagranicy Storytel, który oferuje audiobooki w języku polskim. Serwis ma inną od Audioteki bazę książek w wersji audio, dlatego też można go traktować nie jak konkurencję, ale jako usługę komplementarną.

Rozliczenie za książki w Storytel również różni się od polskiego serwisu. W Storytel nie trzeba płacić za pojedyncze pozycje w bazie. Dostęp do całego katalogu jest możliwy po opłaceniu zryczałtowanego miesięcznego abonamentu – zasada działania jest podobna jak w serwisach Spotify i Netflix. Klienci Virgin Mobile mogą skorzystać z promocji, która daje im dostęp do usługi Storytel przez 30 dni zupełnie za darmo.

Audible

Kolejną usługą dla fanów audiobooków jest Audible. W przeciwieństwie do Audioteki i Storytel nie oferuje niestety książek w języku polskim. Z jego usług mogą korzystać jednak osoby, które są zainteresowane audiobookami w języku angielskim. Właścicielem serwisu Audible jest Amazon. Dzięki aplikacji Kindle w przypadku niektórych pozycji można synchronizować postępy w lekturze między e-bookiem a książką w wersji audio.

CD i MP3

Aplikacje do słuchania audiobooków stają się coraz popularniejsze, ale to nie oznacza, że audiobooki dostępne są wyłącznie na smartfonach – nadal można kupić płyty CD z nagranymi książkami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by słuchać ich np. w samochodzie lub zgrać audiobook z płyty na dysk komputera.

Dostępne są też książki audio w formacie MP3, które można kupić w sieci, a potem wgrać samodzielnie do odtwarzacza w telefonie. Warto tylko wyposażyć się w specjalną aplikację do słuchania audiobooków z plików MP3, która pozwala np. na ustawienie przyspieszenia odtwarzania, co może przydać się przy książkach ze zbyt wolno mówiącym lektorem.

 

 

źródło: virginmobile.pl