GSMSmartfony i Telefony Komórkowe

7 prostych sposobów jak przyspieszyć telefon z androidem

Twój smartfon nie działa już tak samo, jak chwilę po zakupie? Dostrzegasz, że telefon pracuje wolniej? Dla mniej zaawansowanych technologicznie mamy 7 prostych sposobów jak przyspieszyć telefon z androidem.

Jeśli masz w swojej Xperii setki zdjęć i filmów, wgrałeś dziesiątki aplikacji z grami, zapisałeś kilkaset ważnych dokumentów i plików, smartfon działa coraz wolniej, a Ty akurat nie jesteś zdolnym programistą, to masz dwa wyjścia: skontaktować się z działem wsparcia technicznego Xperia Care, albo przeczytać uważnie ten tekst…

1. ODINSTALUJ ALBO WYŁĄCZ ZBĘDNE PROGRAMY

Przejrzyj listę zainstalowanych w Twoim top smartfonie aplikacji. Znajdziesz na niej z wiele takich, które nie były używane od tygodni lub miesięcy. Czy są potrzebne? Jeśli uznasz, że nie, przejdź do menu Ustawienia i wyszukaj pozycję Aplikacje i Powiadomienia. Znajdziesz tam wszystkie zainstalowane programy. Kliknij na program, który uznajesz za zbędny, a później w otwartym oknie dotknij przycisku Wyłącz lub Odinstaluj. Czasami niezbędne będzie wcześniejsze zamknięcie aplikacji poprzez wciśnięcie przycisku Wymuś Zatrzymanie.

Można też odinstalować aplikację w sklepie Google Play, z którego ją pobraliśmy.

Nie żałuj odinstalowanych aplikacji – można je w dowolnej chwili zainstalować na nowo, gdy tylko znów okażą się potrzebne! Warto jednak utrzymywać porządek w swojej Xperii – programy, których nie używasz, mogą działać w tle i zabierać Twojemu smartfonowi niezbędną moc obliczeniową, spowalniać jego działanie.

2. WYŁĄCZ WIDŻETY I ANIMOWANE TAPETY

Zrobiliśmy maleńki eksperyment. Zainstalowaliśmy najprostszy i popularny widżet pogodowy, wprowadziliśmy do aplikacji jedną nazwę miejscowości, sprawdziliśmy pogodę i… W pozycji Użycie Danych w informacjach o aplikacji pojawiła się wiadomość, że przez pierwsze 2 minuty działania aplikacja „zjadła” 6,53 MB pamięci…

telefon

Tak, każda tego typu aplikacja wykorzystuje zasoby smartfonu, czasami w zaskakującym tempie i zaskakująco duże. Im więcej widżetów, tym większy jest ich wpływ na płynność i wydajność  działania systemu. Podobnie jest z animowanymi tapetami – bardzo efektownie wyglądają, ale pochłaniają mnóstwo pamięci i spowalniają pracę systemu oraz pogarszają jego ogólną sprawność. Wyłącz wszystkie zbędne tapety i widety, a poczujesz, że Twoja Xperia zyskała nowe życie!

Przytrzymaj ikonkę widżetu i przesuń go w stronę górnej krawędzi ekranu – usuwając zbędne aplikacje z ekranu głównego także poprawiasz sprawność działania Xperii. Możesz też zmniejszyć liczbę pulpitów – przytrzymaj palec na zbędnym ekranie, a gdy pojawi się w jego miniaturce znaczek X, kliknij w niego.

3. CZYŚĆ PAMIĘĆ PODRĘCZNĄ APLIKACJI

Jaki telefon do gier? Sprawny! Pamięć podręczna w Twojeje Xperii wspomaga aplikacje w działaniu, pozwala na ich szybsze uruchamianie i przyśpiesza wczytywanie najczęściej odwiedzanych stron internetowych. Pamięć podręczna przechowuje wykorzystane wcześniej dane, nie dokonuje ponowne zapytania o nie w Sieci, pozwalając zaoszczędzić użytkownikowi zarówno czas, jak i wielkość transferu danych oraz szybkość wyczerpywania się baterii. To zatem pożyteczny zasób, ale… Z biegiem dni ilość danych przechowywanych w podręcznej pamięci smartfonu staje się tak duża, że utrwalone pliki zapychają nam pamięć urządzenia. Ten proces również spowalnia działanie Twojej Xperii.

Jak wyczyścić pamięć podręczną aplikacji? To proste – przejdź do menu Ustawienia, wybierz pozycję Pamięć Wewnętrzna, w której po kliknięciu znajdziesz informację o posiadanych zasobach. Klikając na przycisk Zwolnij Miejsce zobaczysz informacje o rzadko używanych aplikacjach – klikając na nie, możesz usunąć dane z pamięci podręcznej.

Można wykonać tę samą czynność wchodząc w Ustawieniach na pozycję Aplikacje i Powiadomienia – gdy pojawi się ekran z aplikacjami, kliknij na tę, w której chcesz wyczyścić pamięć podręczną, a następnie na pozycję Pamięć Wewnętrzna. W tym miejscu można zarówno wyczyścić trwale wszystkie dane związane z tą aplikacją, jak i dane z jej pamięci podręcznej

4. USUŃ Z PAMIĘCI ZBĘDNE PLIKI I FOLDERY, WYMIEŃ KARTĘ PAMIĘCI

Nie bez powodów masz telefon z bardzo dobrym aparatem… Policz swoje zdjęcia i filmy w Xperii! Te bardzo udane i te, które lepiej zapomnieć ? Zapewne jest ich bardzo dużo i jeśli naprawdę musisz je mieć stale przy sobie, to… trudno, musisz się liczyć z wolniejszym działaniem smartfonu. Ale jeśli nie – zrób kopię fotografii i filmów na własnym komputerze lub przenieś je na dysk w chmurze. Wszystkie zbędne materiały usuń z pamięci smartfonu!

Możesz przerzucić swoje dane na przykład na dysk Google, korzystając z filmowych porad Xperia Reportera. Twoje zdjęcia i filmy będą tam, bezpieczne, a jednocześnie przestaną obciążać pamięć urządzenia. Wystarczy jedno kliknięcie, by przenieść na zewnętrzny dysk wszystkie Twoje prace!

5. NIE KORZYSTAJ Z APLIKACJI PRZYSPIESZAJĄCYCH DZIAŁANIE SYSTEMU

Są spektakularnie efektowne, łatwo dostępne, ale… potrafią sporo namieszać w zasobach Twojego urządzenia. Nie polecamy: działają w tle, same pochłaniając mnóstwo pamięci. Android ma wystarczająco dużo własnych narzędzie, by używając je (patrz wcześniejsze punkty) samodzielnie przyśpieszyć pracę smartfonu.

6. ZACHOWAJ ZAPAS WOLNEJ PAMIĘCI W TWOIM MUZYCZNYM SMARTFONIE

Śmieci w smartfonie to nie tylko nieużywane aplikacje czy stare zdjęcia, to również foldery z pobranymi plikami, dokumenty, które zapisaliśmy, „bo mogą się przydać”, pliki instalacyjne czy muzyka, której dawno już nie słuchasz, bo korzystasz z serwisów streamingowych. Przejrzyj wszystkie zasoby swojej Xperii i sprawdź, z których możesz zrezygnować. Także po to, by odzyskać choćby kilkaset megabajtów wolnej pamięci, niezbędnych procesorowi do prawidłowego działania.

Rób też kopie zapasowe swoich plików i folderów, to ważne, gdy niechcący coś skasujesz albo gdy trzeba znaleźć jakiś ważny, skasowany w pamięci smartfonu dokument. Pomocna w tym jest zwłaszcza aplikacja Xperia Companion.

7. ZRÓB RESTART LUB ZRESETUJ SMARTFON DO USTAWIEŃ FABRYCZNYCH 

Zdziwisz się, jak wiele dobrego może zrobić najzwyklejszy restart (ponowne włączenie) Twojego smartfonu. Pozwoli to zamknąć zbędne procesy, które obciążały pamięć urządzenia, odświeży działanie systemu. Jeśli nie dostrzeżesz istotnej zmiany po zastosowaniu się do wszystkich wymienionych wyżej porad, możesz wrócić do poziomu ustawień fabrycznych – smartfon będzie wówczas działał tak samo, jak tuż po jego zakupieniu.

W tym celu wejdź do Ustawień w głównym menu, znajdź pozycję System, a w niej sekcję Resetowanie. Klikając w nią dostaniesz się do poziomu Ustawienia Fabryczne – po kliknięciu w przycisk Resetuj Telefon z wewnętrznej pamięci usunięte zostaną wszystkie dane.

Jeśli chcesz to zrobić, a w smartfonie zachowane są ważne dla Ciebie pliki, dokumenty, zdjęcia lub filmy, zanim przystąpisz do resetowania, przerzuć swoje zasoby na dysk zewnętrzny, do komputera lub do pamięci w chmurze. To ważne – powrót do ustawień fabrycznych oznacza skasowanie wszystkich zgromadzonych zasobów!

źródło: sony