GSM

6 NAJLEPSZYCH PRZEGLĄDAREK NA SMARTFONA

W rankingach popularności mobilnych przeglądarek internetowych niekwestionowanym liderem jest już od lat Google Chrome. Kolejne miejsca w zestawieniach zajmują Safari, Opera Mini i Firefox oraz obecne w zestawieniu, choć bliżej końca listy Internet Explorer i Edge. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tym przeglądarkom i nakreślić Wam ich wady i zalety, tak aby ułatwić wybór właściwej.
Jak się okazuje, Chrome, który odpowiada za 62,4% wyborów użytkowników, jest przeglądarką popularną nie tylko na urządzeniach mobilnych, ale także taką, którą najczęściej instalujemy na swoich komputerach. Czym google’owski produkt wygrywa z konkurencją?
Skąd sukces Google Chrome?
Jednym z kluczowych czynników wpływających na sukces najpopularniejszej z przeglądarek jest z pewnością pełna integracja z kontem Google. Wszyscy go znamy i używamy, dlatego z natury jest nam po prostu łatwiej korzystać z produktów spod tego szyldu. Korzystając z Chrome’a możemy też w bardzo łatwy sposób przenosić sesje pomiędzy komputerem a smartfonem. Jeśli do tego dodać przejrzysty interfejs, łatwe użytkowanie, szybkość przeglądarki czy bogaty i intuicyjny system rozszerzeń, to wiadomo już skąd ta popularność.Mówiąc o Chrome, nie należy zapominać także o działaniach marketingowych Google’a – firma ma je opanowane do perfekcji. I tak na przykład kiedy wyszukujemy czegoś w Google za pośrednictwem jakiejkolwiek innej przeglądarki, stale otrzymujemy sugestie, żeby przerzucić się na Google Chrome. Wielu z nas ulega, co w dalszej perspektywie przekłada się na sukces przeglądarki. W ten sposób Chrome wciąż piastuje pierwsze miejsce na liście najpopularniejszych przeglądarek, zostawiając pozostałe daleko w tyle. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. To, o czym musimy pamiętać instalując na naszych smartfonach Google Chrome, to fakt, że jest to jedna z najcięższych przeglądarek. A to będzie miało duży wpływ np. na prędkość rozładowywania się telefonu.

 

Safari

Zajmujące drugie miejsce w rankingu Safari, to domyślna przeglądarka wbudowana we wszystkie urządzenia Apple. Co ciekawe, nie można jej pobrać z App Store, nie jest też dostępna na inne systemy niż iOS. Szybkość i intuicyjność czynią ją niezwykle wygodną w obsłudze. Jej użytkowanie umila też opcja dodawania artykułów do listy Czytelnia, która umożliwia ich zapisywanie “na później”, oraz funkcja subskrybowania łączy z sieci społecznościowych, programów i witryn. Jako przeglądarka sama w sobie nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jednak to właśnie zintegrowanie ze sprzętem, na potrzeby którego została stworzona, nadaje jej głębokiego sensu. Safari jest bowiem nie tylko domyślną przeglądarką, w której otwierają się linki z wszystkich aplikacji, ale również sercem funkcji inteligentnego wyszukiwania Spotlight.

 

Opera Mini

Kolejna na podium – Opera. Choć nie zajmuje najwyższych miejsc rankingów, cieszy się stosunkowo dobrą opinią. Użytkownicy korzystający z przeglądarki doceniają ją między innymi za szybkość. Ta z kolei wynika m.in. z wbudowanych systemów kompresujących pliki wideo i zdjęcia w celu przyspieszenia wyszukiwania. Oprócz kompresji danych, Opera Mini zawiera wiele innych funkcji, takich jak prywatne przeglądanie, blokowanie reklam i oszczędzanie transferu danych.

Za mocną stronę przeglądarki uznaje się często minimalistyczny, wysmakowany wygląd – Opera po prostu cieszy oko, nie jest pstrokata. Aplikacja posiada też funkcję indywidualizacji – możemy dostosować praktycznie każdy jej segment. Ale jak każda przeglądarka, posiada wady. Najczęściej wymienia się wśród nich problemy z niektórymi stronami internetowymi – błędy, powolne ładowanie, czy zawieszanie. Cóż, jak mówią – ideały nie istnieją!

 

Firefox – wzloty i upadki

Jako kolejny w rankingach pojawia się na ogół Firefox i choć wciąż trzyma się w pierwszej trójce, to jego użytkownicy przyznają, że jest to tzw. love-hate relationship. Podobnie jak Chrome, Firefox jest dostępny zarówno na Androida, jak i na iOS. Jako najczęściej wymienianą zaletę przeglądarki można uznać możliwość dostosowania jej do własnych potrzeb, personalizacji oraz szybkość i małe zużycie pamięci. Wadą z kolei jest mniejsze bezpieczeństwo niż to oferowane np. przez Chrome.

Każda przeglądarka ma wbudowane pewne zabezpieczenia, ale nie każda idzie o krok dalej, np. automatycznie powstrzymując pobieranie złośliwych programów. I tego Firefox niestety za nas nie zrobi. I o ile dużą zaletą są np. oferowane przez przeglądarkę proste rozwiązania pozwalające na zachowanie prywatności w sieci, o tyle częste zawieszanie się może być irytujące. Zarzuty użytkowników Firefoxa są jasne, a więc to reakcja twórców będzie mieć kluczowy wpływ na to czy produktowi Mozilli uda się utrzymać wysoką pozycję w przyszłości. A poprawek jest niewiele!

 

Nieśmiertelny Internet Explorer

Internet Explorer to przeglądarka, z którą – pomimo coraz mniejszej liczby użytkowników – miała styczność większość z nas. Pierwsza jej wersja powstała 22 lata temu, co oznacza, że przeglądarka jest aż o 13 lat starsza od Google Chrome i o 7 lat od Firefoxa. Przez lata została wyparta przez młodsze zamienniki. A wokół IE wykształcił się pewien stereotyp o jego zawodności i nieatrakcyjnym interfejsie. Co ciekawe, przeglądarka jest uznawana aktualnie za doskonałe rozwiązanie na urządzenia mobilne i wygląda na to, że jej popularność ma szansę na ponowny wzrost. Zwłaszcza w obliczu tego, że sami twórcy przyznają, że widzą niedociągnięcia przeglądarki, mówią o nich otwarcie i stale pracują nad usprawnieniami. Ten dystans i nowe rozwiązania, to coś, czym Microsoft wpisał się w oczekiwania swoich odbiorców.

 

Na krawędzi rankingu

Edge zajmuje ostatnią – piątą pozycję wśród najpopularniejszych przeglądarek na urządzenia mobilne. Dlaczego? Przede wszystkim korzystanie z tego rozwiązania może być szokiem dla użytkowników przyzwyczajonych do rozszerzeń oferowanych przez inne przeglądarki – Edge oferuje ich zaledwie kilka. Ponadto, przeglądarka nie jest dostępna na urządzeniach z Androidem i iOS-em, co automatycznie oznacza procentowo niewielką liczbę użytkowników. Ci, którzy jednak zdecydowali się korzystać z tej przeglądarki, widzą w niej także jasne strony, wśród nich wymieniając m.in. szybkość.

Wyścig na arenie przeglądarek mobilnych trwa nieustannie, a na rynku co chwila pojawiają się nowi rywale, chętni prześcignąć obecnych faworytów. I rzeczywiście, wśród nowych propozycji znajdują się bardzo obiecujące produkty, takie jak np. Samsung Browser. W obliczu tej bogatej oferty rynkowej, może nam być trudno wybrać najlepszą możliwość. Nie pozostaje nam jednak nic innego niż próbować.

A Wy, z jakich przeglądarek mobilnych korzystacie?

 

 

źródło: mobile vikings