GSM

5 aplikacji wykorzystujących technologię rozszerzonej rzeczywistości

5 aplikacji korzystających z rozszerzonej rzeczywistości, które umożliwią między innymi zmianę własnego pokoju w wirtualną planszę do gier.

 

Zmiana własnego pokoju w wirtualną planszę do gier, szansa na zwizualizowania tatuażu na skórze dzięki aplikacji na smartfona, umożliwienie pilotom samolotów zobaczenia terenu nawet w gęstej mgle czy też wirtualny asystent chirurga podczas skomplikowanej operacji. Jeszcze do niedawna takie sformułowania przywodziły na myśl śmiałe wizje reżyserów filmów o odległej przyszłości. Dziś to już obecna w naszym życiu i dynamicznie rozwijająca się technologia. Poniżej prezentujemy 5 aplikacji korzystających z rozszerzonej rzeczywistości.

 

Amikasa

Dzięki rozszerzonej rzeczywistości będziecie mogli zobaczyć Wasze nowe, umeblowane lokum jeszcze przed zakupem wyposażenia. Amikasa służy do projektowania przestrzeni 3D. Pozwala na budowę, dekorowanie i urządzanie pokoi przy użyciu mebli, podłóg i ścian znanych w realnym świecie marek. Przy użyciu aplikacji zaprojektujecie swoje wymarzone wnętrze i nadacie mu wyjątkowy charakter.

Inkhunter

Wybór odpowiedniego tatuażu nie należy do najłatwiejszych. Albumów z propozycjami wzorów jest cała masa, a sam proces tatuowania – kosztowny i nie zawsze gwarantuje satysfakcjonujące rezultaty. Może więc warto po prostu sprawdzić, czy projekt tatuażu, który planujemy wykonać, będzie się dobrze prezentował na naszej skórze? Inkhunter to aplikacja pełniąca funkcję przymierzalni tatuaży. Do pokazania jak będzie wyglądał planowany wzór, wykorzystuje kamerę smartfona i rozszerzoną rzeczywistość. Oprócz tego, że w pamięci aplikacji znajduje się galeria pełna motywów, można również wgrać swój autorski szkic.

Aby zobaczyć efekt, należy zaznaczyć markerem na ciele miejsce, w którym chcielibyśmy mieć tatuaż, przyłożyć telefon z uruchomioną aplikacją i gotowe!

Pokemon GO

Jeden z lepszych przykładów na działanie rozszerzonej rzeczywistości w przestrzeni miejskiej. Gra szybko stała się fenomenem i pochłonęła miliony użytkowników, biegających po ulicach w poszukiwaniu wirtualnych stworów. W pewnym momencie odnotowała nawet większą liczbę pobrań niż Tinder! Pokemon GO działa na zasadzie kamery wbudowanej w urządzenie mobilne i rejestrującej świat, na który to nakładany jest Pokemon w wersji 3D. Wystarczy zainstalować aplikację, by uzyskać dostęp do rzeczywistej mapy okolicy i rozpocząć łowy.

Sky Map

Sky Map to aplikacja przeznaczona dla miłośników obserwacji nieba. Zapewnia  aktualny podgląd na mapę gwiazd zarówno w piękny, ciepły wieczór, jak i deszczową noc. Może służyć jako ciekawostka, albo narzędzie wspomagające kosmiczne wędrówki.  Program Sky Map wykorzystuje lokalizację użytkownika, czujnik położenia i cyfrowy kompas, by wyświetlić obraz czarnego nieba upstrzonego gwiazdami i planetami. Mapa przesuwa się automatycznie, zgodnie ze zmianą położenia telefonu i nie wymaga żadnej interakcji ze strony użytkownika. Jeśli więc nie macie pomysłu na romantyczny wieczór ze swoją drugą połówką, może nocny piknik i wspólne patrzenie na rozgwieżdżone niebo przez ekran smartfona jest ciekawym rozwiązaniem?

Layar

Kolejna aplikacja współpracująca z otaczającą ją rzeczywistością. Layar korzysta z funkcji GPS, kompasu i internetu, aby zwizualizować i pokazać sklepy, restauracje, hotele czy szpitale znajdujące się w Waszej okolicy. Program jest w stanie wskazać Wam ich dokładny adres, godziny otwarcia i drogę do celu. Jeśli przy okazji jesteście ciekawi, którzy z Waszych znajomych aktualnie błąkają się po mieście, to Layar także udzieli Wam tej informacji. Zasada działania jest prosta – na obraz, który aplikacja pobiera z kamery nakładana jest siatka z informacjami od GPS.

Rozszerzona rzeczywistość mimo swoich niewątpliwych zalet budzi wiele kontrowersji. Jedną z nich jest niebezpieczne mieszanie się światów – wirtualnego z rzeczywistym. Rażącym tego przykładem jest wspomniana gra Pokemon Go, która spowodowała ofiary śmiertelne w wyniku wypadków samochodowych, upadków z klifów czy zastrzelenia po wtargnięciu w nocy na czyjąś posesję. Innym niebezpieczeństwem jest naruszanie ochrony prywatności poprzez Google Glass, którego użytkownicy mogą w sposób niemal niezauważony zrobić zdjęcie osobom widzianym przez okulary.

Technologia to coś, co pozwala wykroczyć poza bariery stawiane przez otaczającą  nas rzeczywistość. Rozszerza ją o elementy, które normalnie w niej nie występują oraz rozwiązuje problemy, które dotąd wymagały dużo większego nakładu sił i środków. Augement Reality to zupełnie nowy model rozrywki, a wreszcie wysoce prawdopodobna wizja nadchodzącej przyszłości.

A czy Wy korzystacie z aplikacji wykorzystujących technologię rozszerzonej rzeczywistości? Jeśli tak, to podzielcie się tym w komentarzu. ?

 

źródło: mobile vikings