GSMSmartwatche, Tablety, Urządzenia i Akcesoria GSM

Pad do smartfona lub tabletu – czy warto?

Kontrolery do gier kojarzą się przede wszystkim z konsolami do gier, a rzadziej z komputerami osobistymi. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by podłączyć pad do smartfona lub tabletu. Coraz więcej gier wykorzystuje takie akcesorium.

Smartfony i tablety z roku na rok stają się coraz potężniejsze. Można wykorzystać te urządzenia do uruchamiania pięknie wyglądających, zaawansowanych gier. Na platformy mobilne importowane są też często gry, które kilka lat wcześniej wydano na konsole i pecety.

Ekran dotykowy nie w każdej grze się dobrze sprawdzi

Gry mobilne na smartfonach i tabletach pozwalają na sterowanie za pomocą wirtualnych przycisków wyświetlanych na ekranie. W wielu przypadkach to się sprawdza – dobrym przykładem są chociażby gry logiczne, które wymagają precyzyjnego wybierania określonych elementów. Nie zawsze jednak ekran dotykowy sprawdzi się tak, jak gracz mógłby tego oczekiwać.

Fizyczne przyciski i gałki analogowe do sterowania i rozglądania się są nie do przecenienia w strzelaninach i grach wyścigowych. W przypadku takich tytułów, podłączenie pada do smartfona lub tabletu może zupełnie zmienić doświadczenia płynące z rozgrywki. Nagle, gra zamiast irytować, może zacząć dostarczać masę frajdy – a w końcu w grach wideo chodzi przede wszystkim o zabawę.

Pad do smartfona i tabletu – co trzeba wiedzieć?

Podobnie jak w przypadku konsol do gier i komputerów, padów nie da się łatwo podłączyć do urządzeń mobilnych dowolnego kontrolera. Przed zakupem warto się upewnić, czy producent akcesorium zapewnia wsparcie dla niego w wykorzystywanym przez użytkownika systemie mobilnym.

To nie koniec pułapek, jakie czekają na osoby zainteresowane padem do smartfona lub tabletu. Często kontrolery współpracują tylko z jednym z dwóch przodujących systemów mobilnych – może się zdarzyć, że pad przygotowany z myślą o systemie Android nie będzie współpracować z iPhone’em i iPadem (lub na odwrót).

Trzeba też pamiętać o tym, że nie wszyscy deweloperzy dbają o to, by ich produkcje wspierały kontrolery. Dotyczy to przede wszystkim starszych gier, które powstawały, zanim podłączanie kontrolerów do smartfonów i tabletów stało się popularne. Przed kupieniem gry warto sprawdzić, czy deweloper w jej opisie porusza w ogóle kwestię kontrolera.

Pad do smartfona i tabletu – czy warto?

Pomijając to, że przed zakupem kontrolera i gier trzeba zgłębić temat wsparcia zapewnianego przez producenta i dewelopera, zakup takiego akcesorium jest świetnym pomysłem. W przypadku telefonów i tabletów z wyjściem wideo można dzięki temu grać w mobilne produkcje na większym ekranie, czyli np. telewizorze.

Inne zastosowanie pada do smartfona i tabletu to strumieniowanie gier z innych platform na sprzęt mobilny. Usługi takie jak Steam, Nvidia GameStream i PlayStation 4 Remote Play pozwalają przesyłać w czasie rzeczywistym na smartfon lub tablet obraz z gry uruchomionej na pececie lub konsoli.

źródło: virgin mobile